خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساختارهای غلط سد پیش روی برنامه‌ریزان اشتغال

مشکل بیکاری، یکی از عمده مشکلات اساسی آذربایجان غربی بوده که در حاشیه قرار گرفته و نیازمند علاج است و در صورت تداوم بی توجهی به این روند، شاهد آسیب‌های اجتماعی غیرقابل جبران در استان خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی،مشکل بیکاری، یکی از عمده مشکلات اساسی آذربایجان غربی بوده که در حاشیه قرار گرفته و نیازمند علاج است و در صورت تداوم بی توجهی به این روند، شاهد آسیب‌های اجتماعی غیرقابل جبران در استان خواهیم بود.
 
آذربایجان غربی در حالی از معضل بیکاری رنج می‌برد که حتی آمار درست و قابل استنادی از میزان اشتغال و بیکاری در استان نداریم.
 
براساس آمار ارائه شده از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی، رتبه بیکاری استان نسبت به میانگین کشوری، در سال گذشته ۱۸ بوده و این در حالی است که این رقم در سال جاری به ۱۷ رسیده است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی که دبیر کارگروه اشتغال استان است، در حالی که خود را متولی اشتغال نمی‌داند، عنوان می‌کند:"اداره کار تنظیم کننده بازار کار بوده و نقشی در اشتغال استان ندارد".

رضا نقی زاده در بخش دیگری از سخنان خود عنوان می‌کند: ما در آمار اشتغال و بیکاری هیچ دخالتی نداریم و در سطح کلان کشوری، مرکز آمار ایران و در استان نیز سازمان برنامه و بودجه آمار اشتغال و نرخ بیکاری را به ما اعلام می‌کند.

وی که از وضعیت آمار ارائه شده انتقاد دارد، اعلام می‌کند: مرکز آمار ایران یکی از مراکز ارائه دهنده آمار بوده و ما موظف به پذیرش آمار ارائه شده هستیم.

این در حالی است که کارگروه اشتغال استان نیز در تلاش برای دریافت آمار دقیق از نرخ بیکاری و اشتغال استان نبوده و این استان مرزی همچنان از بالا بودن آمار بیکاری می‌نالد.

بنا به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ۱۱۷ هزار و ۱۹۵ نفر بیکار در آذربایجان غربی زندگی می‌کنند.

بدون شک این آمار رسمی نبوده و فقط شامل افراد بیکاری است که مورد شناسایی قرار گرفته اند و چه بسا رقم بیکاران بسیار بیشتر از همین آمار است.

از سوی دیگر با توجه به جمعیت ۳ میلیون نفری استان و با احتساب آمار بیکاری که از سوی نقی زاده اعلام شد، باید ۲۵ درصد از کل جمعیت استان بیکار باشند و با یک حساب سرانگشتی و با در دست داشتن تعداد افراد ۱۵ تا ۶۰ سال (سن اشتغال) به راحتی می‌توان آمار شفافی از افراد بیکار استان را به دست آورد.

با نگاهی به گوشه و کنار استان و جوانان جویای کار، به خوبی به کذایی بودن آمار ارائه شده پی می‌بریم چرا که اولا نرخ دقیقی از بیکاری در استان وجود ندارد و دوما آماری از تعداد شغل‌های ناپایدار نداریم و شاید هم فقط به دنبال بالا بردن آمار در ایجاد اشتغال هستیم و نسبت به پایداری آن‌ها اصولا فکری نمی‌کنیم.

از سوی دیگر با توجه به اینکه کارگروه اشتغال استان پنج طرح اشتغالزایی برای بیکاران استان در نظر گرفته است که شامل اشتغال فراگیر، اشتغال پایدار روستایی، طرح کارورزی فارغ التحصیلان، طرح مهارت آموزی در محیط کاری و طرح مشاغل خانگی است، دستگاه‌های اجرایی متعددی نیز برای ایجاد اشتغال پای کارآمده اند و سالانه آمار قابل توجهی اشتغال ایجاد و در سامانه‌های مربوطه نیز ثبت می‌کنند، ولی به پایدار بودن این اشتغال‌ها توجهی نمی‌شود به طوری که در سال ۹۷ حدود ۲ هزار و ۹۷۳ نفر از افرادی که صاحب شغل بودند، بنا به دلایل مختلف از کار بیکار شده اند که مهمترین دلایل اضافه شدن این افراد به تعداد بیکاران، عدم نیاز بنگاه اققتصادی، تعدیل نیرو، اتمام قرارداد کاری و ... است.

در حالی که اقتصاد کشور از بی ثباتی و رکود در بدترین وضعیت خود قرار دارد، به نظر می‌رسد در مرحله اول، باید کارگروه اشتغال استان نسبت به جمع آوری داده‌های آماری دقیق اقدام و سیما و منظر درستی از چهره اشتغال استان ترسیم و سپس با استفاده از این داده‌های آماری بتواند برنامه ریزی درست و دقیقی برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال انجام دهد چرا که نداشتن آماری که در برنامه ریزی‌ها بتوان به آن استناد کرد سبب شده تا حال و روز اشتغال استان آذربایجان غربی روز به روز وخیم‌تر شده و جوانان و خانواده‌ها از بهبود وضعیت قطع امید کنند.

در پایان باید گفت: با اصلاح ساختار، استخراج داده‌های آماری دقیق و از سوی دیگر ورود مستقیم اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان به مقوله اشتغال (با کمک سایر دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه اشتغال) می‌توان در زمینه ایجاد اشتغال پایدار برنامه ریزی کارآمد و درستی انجام داد، فقط برای تحقق این امر نیازمند همت جدی و مسئولانه هستیم.
 
انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۳:۴۲

شناسه خبر: 68785

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب