داروهای روانگردان ممکن است ساختار مغز را تغییر دهند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که داروهای روانگردان می تواند باعث افزایش شاخه های نورونی، ستون های دندریتیک و سیناپس ها شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لرستان؛جای تعجب نیست که داروهای روانگردان نظیر LSD و ecstasy باعث تغییر عملکرد مغز می شوند و منجر به اثرات داروهای "trippy" و توهم های احتمالی می شود؛ اما اکنون محققان نشان داده اند که این داروها می توانند مغز را تغییر جسمی و ساختار سلول های مغزی را تغییر دهند.

 

محققان گفتند که این مطالعه بر روی سلول های عصبی در ظروف آزمایشگاهی و در حیوانات انجام شده است، اما اگر این یافته ها در انسان نیز صادق باشد، این داروها می تواند مزایای شگفت انگیزی برای بیماران مبتلا به اختلالات خلقی خاص داشته باشد.

 

به همین دلیل است که در افراد مبتلا به افسردگی یا اختلالات خلقی و اضطراب، نورونهای قشر پیشانی - ناحیه ای از مغز که برای کنترل عواطانی مهم هستند، تمایل به کاهش دارند. نویسنده دیوید اولسون، استاد شیمی، بیوشیمی و پزشکی مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس گفت: علاوه بر این، شاخه ها و ستون های دندریتیک در شاخه های نورون - که آنها برای برقراری ارتباط با دیگر نورون ها استفاده می کنند - تمایل به عقب نشینی دارند.

 

دانشمندان دریافتند که داروهای روانگردان تعداد شاخه ها و ستون های دندریتیک را در نورون افزایش می دهد و همچنین تعداد سیناپس ها یا ارتباط بین نورون ها را افزایش می دهد.

 

"روانگردانها در واقع میتوانند ساختار عضلانی را تغییر دهند و این واقعا مهم است، زیرا ساختار مغز عملکرد را کنترل میکند. این بدان معنی است که این داروها می تواند به تعمیر شبکه های مغز در قشر پیشانی کمک کند که ممکن است در شرایطی مانند اضطراب و افسردگی آسیب ببیند.

 

برای بررسی این اثرات تغییر نورون، محققان ابتدا اثرات داروهای روانگردان مختلف را بر روی نورونهای موش در پتری غذاها آزمایش کردند. آنها دریافتند که اکثر این داروها - از جمله LSD (لیزرژیک اسید اتیل آمید) و MDMA (3،4-methylenedioxy-N-methylamphetamine)، ماده فعال در ecstasy - تعداد سیناپس ها، شاخه ها و ستون های دندریتیک را در نورون های موش افزایش می دهد.

 

در بخش بعدی مطالعه، محققان روانپزشکی را به مگس میوه رساندند و دریافتند که تعداد شاخه ها در نورون های آنها با مواد مخدر دوباره افزایش می یابد.

 

در نهایت، محققان موش های صحرایی یک دارو روانگردان به نام DMT (N، N-dimethyltryptamine) دادند. DMT ترکیبی است که مسئول اثرات روانگردان ayahuasca ، یک چای گیاهی از آمازون است. محققان دریافتند که اگر چه اثرات دارو طولانی مدت نداشته است، اما بیشتر داروها از طریق سیستمهای موشها در عرض چند ساعت حذف شدند - مغز آنها حداقل 24 ساعت به جلو حرکت کرد.

 

این یافته ها با چه نوع دارویی به نام کتامین شناخته می شود، که عمدتا به عنوان یک بیهوشی استفاده می شود اما محبوبیت آن به عنوان ابزار درمان افسردگی ، کار می کند.

"کتامین احتمالا ضدعفونی کننده پیشرفته ترین حالت سریع است." "هنگامی که ما برای اولین بار این کار را شروع کردیم، گزینه های بسیاری برای ارتقای [تغییر در ساختار مغز] واقعا وجود نداشت.

 

تمرکز اصلی تحقیق تیم این است که ترکیباتی را که اثرات مشابه کتامین دارند پیدا کنند تا بتوانند مکانیسم هایی را که این داروها می توانند مغز را تغییر دهند، درک کنند ولی برخی از روانگردانها ممکن است پتانسل اعتیادآور بیشتری نسبت به کتامین داشته باشند.

 

ضد افسردگی های آهسته، سنتی تر ... همچنین باعث تغییر ساختاری در مغز می شود ما به دنبال چیزی هستیم که می تواند این تغییرات ساختاری را سریع کند." در این مطالعه،  گزارش دادند که پس از 24 ساعت، تغییرات ساختاری در مغز را مشاهده کردند، اما اکنون می خواهند ببینند آیا این تغییرات واقعا سریعتر از آن اتفاق افتاده است یا خیر؟

 

انتهای پیام /

منبع: livescience

زمان انتشار: جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 68793

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب