به همت متخصصان داخلی در حوزه ی نانوفناوری ؛

پایان فعالیت مواد شوینده با ظروف نانویی ایران/ از ضد سموم بودن تا صرفه جویی در مصرف آب + فیلم

ظروف چینی از پرطرفدارترین ظروف در بازار می باشند. همواره شستشوی به موقع و نگهداری از آنها در اهمیت قرارداشته است. یک شرکت ایرانی موفق به تولید چینی هایی با فناوری نانو و خاصیت آبگریزی شدند که قابلیت شستشوی آسان را دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛ امروزه پیشرفت فعالیت ها درحوزه نانو با پشتوانه وسرمایه های روز افزون مالی درحال انجام است و شرکت ها به دنبال شناخت روش ها و محصولات جدید هستند.

عمومی شدن بحث فناوری نانو و سود دهی بالای آنها موجب شده تا بیشترمحققان در زمینه گسترش کاربردهای فناوری نانو به کار خود ادامه دهند. خوشبختانه درکشوراکنون در زمینه نانو مواد، نانو دارو و تجهیزات پزشکی نانویی، تولید محصولات نانویی حوزه بهداشت و سلامت، کشاورزی ، نساجی و پوشاک ، لوازم خانگی ، آب و محیط زیست ، نیرو وانرژی فعالیت های خوبی انجام شده است. به طوری که دربسیاری ازحوزه ها شاهد تولید محصولات نانویی برای نخستین باردرکشور وجهان هستیم، یکی از این حوزه ها، تولید ظروف چینی با پوشش نانو است.

این محصول پس از ۳ سال تحقیق، آزمایش، تولید آزمایشگاهی، اخذ مجوزهای نانو و بهداشت و تاییدیه های بین المللی توانست به عنوان اولین محصول چینی مظروف با پوشش نانو وارد بازارهای داخلی و خارجی گردد.

ظروف چینی با پوشش نانو امسال برای نخستین بار از سوی یک شرکت دانش بنیان فعال دراستان خراسان رضوی درهشتمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو به نمایش گذاشته شد، این شرکت توانسته با گرفتن گواهی استاندارد ،تاییدیه نانو مقیاس و تاییدیه سازمان غذا و دارو برای فناوری طراحی شده و محصول تولید شده خود، محصول خود را تا یک ماه آینده با عنوان ظروف چینی با پوشش نانو به بازارهای داخلی عرضه کند.

امیرمدیری مشاورحوزه فناوری های برتر و نانو تکنولوژی این شرکت دانش بنیان در خصوص این محصول فناورانه گفت: پوشش نانو بر روی ظروف چینی، پوشش های خاصی است که با استفاده از فناوری نانو ، لایه ای بر روی ظروف چینی ایجاد می شود و به ظروف قابلیت easy wash ( شست و شوی آسان) می دهد. وی بیان کرد: با این قابلیت بدون نیاز به هرگونه ماده شوینده ای، هرگونه مواد غذایی که قبلا در ظرف سرو شده است، فقط با آب شسته خواهد شد.

صرفه جویی در مصرف آب

وی اظهارکرد:این فناوری موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و آب می شود، همچنین در ظروف معمولی به مرور زمان به دلیل شست وشوی ظروف با مواد شوینده ، نقش و نگار ظروف و به عبارتی گل و یا دکور ظروف کم رنگ می شود اما استفاده از پوشش نانو موجب افزایش عمر گل ظروف نیز می شود. مدیری ادامه داد: این فناوری از صفر تا 100 توسط این شرکت دانش بنیان در داخل کشورطراحی شده است وحتی تمام ماشین آلاتی که در این طرح برای تولید، راه اندازی و پوشش دهی بر روی ظروف مورد استفاده بوده است توسط مجموعه تحقیق وتوسعه ( R&D ) این شرکت طراحی وساخته شده است.

برای اولین بار در دنیا

مدیری با اشاره به اینکه هیچگونه نمونه مشابه خارجی این فناوری وجود ندارد، گفت: ثبت اختراع این محصول در داخل وخارج ازکشور درحال انجام است و این محصول برای اولین بار در داخل وخارج از ایران طراحی و تولید شده است. مدیری بیان کرد: کارثبت اختراع آمریکا ( us patent )، ثبت اختراع اروپا ( euro patent) و ثبت داخلی این محصول توسط وکلای شرکت انجام شده است و الان در مرحله گرفتن مجوزصدورو درحال گذراندن مراحل اداری است. 

ظروف چینی نانویی فاقد هرگونه سمیت برای بدن انسان

وی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی هایی که برای این محصول جدید در بین مردم وجود دارد این است که ، آیا سمیت این مواد برسلامتی انسان تاثیر دارد یا خیر؟ ادامه داد: به جرات می توان گفت بعد از پنج سال تحقیقات گسترده و انجام آزمایش های مختلف در آزمایشگاه های فوق تخصصی داخلی و خارج از کشور، سالم بودن و ایمن بودن این ماده وعدم سمیت آن برای بدن انسان ثابت شده است. وی با اشاره به اینکه برای پاک کردن ظروف از هرماده غذایی نیاز به هیچگونه ماده شوینده ای نیست گفت: بخش تحقیقات این محصول دو سال وگرفتن مجوزها و تولید این محصول سه سال زمان برده است.

مدیری در زمینه قیمت این محصول با محصولات معمولی این شرکت گفت: به لحاظ قیمتی نیز توجیه اقتصادی دارد و تمام محصولاتی که در حوزه نانو تولید می شود معمولا بین 50 تا 70درصد افزایش قیمت دارد، اما محصولات این شرکت ماکزیمم با 15 تا 20 درصد نسبت به قیمت ظروف معمولی قیمت گذاری شده است.

تشخیص ظروف چینی نانویی از ظروف معمولی

مشاورحوزه فناوری های برترو نانو تکنولوژی این شرکت دانش بنیان افزود:درظروف چینی نانویی، هرگونه آب یا ماده غذایی بر روی ظروف را باید به راحتی بتوانیم جمع کنیم یعنی اینکه مایعات بر روی ظروف نانویی مثل جیوه عمل می کنند وبا خم کردن ظرف در یکجا جمع می شوند و می توان با یک دستمال مواد را جمع و تمیز کرد، درصورتی که در ظروف معمولی نمی توان مایعات را در یک جا جمع کرد و درمواد در تمام ظرف پخش می شود و نیاز است که مواد را با استفاده از مواد شوینده و پاک کننده از روی سطح لعاب چینی پاک کرد.

فیلم مقایسه ظروف نانو و معمولی

مزایا
-شستشو آسان و سریع
-بدون نیاز به مواد شوینده
– عدم تغییر رنگ لعاب در مواجه با انواع مواد غذایی و مایعات( قهوه و چای)
– بدون نیاز به خشک کردن سطح بعد از شستشو
– حفظ کیفیت لعاب و گُل ها

ترکیبات
آب دیونیزه، سورفکتانت های یونی-غیر یونی و آمفوتریک، نانوذرات

الزامات مصرف کننده ظروف ضد لکه نانو:
پوشش نانویی موجود روی این ظروف در برابر انواع شوینده، ماشین ظرفشویی و انواع ابر و اسکاج مقاوم است ولی همانند سایر روکش های دیگر نیاز به مراقبت دارد تا مدت زمان طولانی بر روی سطح باقی بماند، بنابراین شستشو با مقدار بسیار کمی شوینده و ابر برای این روکش توصیه  می شود.

انتهای متن/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰:۲۷

شناسه خبر: 68799

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب