رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مطرح کرد؛

کم کاری تیروئید اتو ایمیون دراصفهان شیوع و روند افزایشی دارد/۱۷۶۰۰ بیمار دیابتی و بستگان درجه اول آن ها پیگیری می شوند

رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: کم کاری تیروئید اتو ایمیون در شهر اصفهان شیوع و روند رو به افزایشی دارد، همچنین ۱۷۶۰۰ بیمار دیابتی و بستگان درجه اول آن ها در این مركز پیگیری می شوند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که این مرکز تحقیقات و طرحهای کاربردی گستردهای در زمینهی دیابت و تیروئید انجام داده است، اظهار داشت: کم کاری تیروئید اتو ایمیون در شهر اصفهان شیوع و روند رو به افزایشی دارد، در رابطه با دیابت  ۱۷۶۰۰ بیمار و بستگان درجه اول آن ها در این مركز پیگیری می شوند.

 

طرح سرطان تیروئید

دکتر اشرف امین الرعايا، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که این مرکز تحقیقات و طرحهای کاربردی گستردهای در زمینهی دیابت و تیروئید انجام داده است، تصریح کرد:  یکی از طرح های این مرکز، طرح سرطان تیروئید است که از سال ۱۳۹۶ شروع و در حال اجرا  می باشد،

وی افزود: بر اساس این طرح شرح حال و سوابق، نتایج معاینات، آزمایش ها، اسکن، سونوگرافی گردن، تجويز يد راديواكتيو و ساير درمان ها در همه مبتلایان به سرطان تیروئید جمع آوری و یادداشت مى شود، بدون آن که در روش درمان پزشك معالج دخالت صورت گيرد، سپس بعد از یکسال این کار برای همان بیماران تکرار خواهد شد.

وی ادامه داد: این طرح با هدف مشخص شدن این که چه عواملی در ایجاد بیماری موثر بوده و با چه مداخلههایی در آینده میتوان شیوع این بیماری را کمتر کرد، اجرایی شد، که کاری طولانی مدت، ادامه دار و چندین دههای خواهد بود.

 

طرح کار تیروئید

رئيس مرکز تحقیقات غدد و متابوليسم، تصریح کرد: یکی دیگر از طرحهای تحقیقاتی این مرکز، طرح كاركرد تیروئید در شهر اصفهان است که از سال۱۳۸۳ تعداد ۲۵۰۰  نفر از مردم شهر بصورت خوشهای انتخاب شدند و شرح حال، معاينه و آزمایش كار تیروئید، پادتن هاى ضد آن، سونوگرافی تیروئید و آزمایش و اندازگیری ید ادرار انجام شد. 

دکتر امین الرعایا، اعلام کرد:  بررسی وضعیت تیروئید شهر اصفهان، در سال ۱۳۸۳ نشان داد که شیوع پرکاری تیروئید مشابه بقیه دنیا است اما کم کاری تیروئید در شهر اصفهان کمی بیشتر از ساير قسمت هاى جهان بود.

وی افزود: علت شیوع کم کاری تیروئید در مطالعه سال ۱۳۸۳ و مطالعهای که شش سال بعد انجام گرفت بررسی و مشخص شد که بیشتر اتو ایمیون است، يعنى پادتن هاى ضد تيروئيد در افراد با كم كارى تيروييد بيش از افراد با كار تيروئيد طبيعى مى باشد.

رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیان داشت: علاوه بر این در اين مطالعهمشخص شد كه شيوع پرکاری تیروئید تقریبا ثابت مانده است اما بروز کم کاری تیروئید روند افزایشی داشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر طراحی طرحی پژوهشی انجام گرفته است و هدف از اجرای آن این است که مشخص شود  چرا بیماری هایپوتیروئیدی اتوایمیون در جمعیت اصفهان نسبتاً زیاد، و روند آن هم رو به افزایش بوده است.

 

طرح پیشگیری از دیابت

 رئیس مركز تحقيقات غدد و متابوليسم، در پاسخ به این سوال که در رابطه با دیابت چه کارهایی انجام گرفته است، اظهار داشت: براساس آمارهاى اعلام شده ديابت در شهر اصفهان شيوع ١١٪  دارد، در این مرکز  پیگیری و درمان ۱۷۶۰۰ بیمار دیابتی در جهت پژوهش در حال انجام است، در واقع  افرادی که دیابت داشتند و خانوادههای درجه اول آنها از حدود ۱۵ سال پیش پیگیری می شود و مورد ارزیابی قرار میگیرند.

وی تصریح کرد: طرح کوهورتى در مرکز داریم، که طرح پیشگیری از دیابت است و در آن خانواده درجه اول افراد با ديابت براى تعيين عوامل خطر و راه هاى پيشگيرى از ديابت پیگيرى مى شوند.

امین الرعایا افزود: در اين طرح، افراد درجه اول افراد ديابتی بررسی می شوند که بر اساس تست تحمل گلوكز تعدادى ديابت دارند که درمان می شوند، به افراد  در آستانه دیابت) پره دیابت) هم رژیم، ورزش و متفورمین توصیه میشود و هر سال يك بار پیگيرى مى شوند تا روشن شود در چه گروهى قرار گرفته اند، یک تعداد افراد هم وضعیت نرمال  دارند با این حال افراد نرمال هم هر سه سال یک بار مورد بررسی قرار می گیرند.

 

طرح تاثیر عوامل ارثی و محیطی روی نسل سوم بيماران ديابتی

وی گفت: اخیرا هم طرحی تحقیقاتی روی نوهها و در واقع بررسی وضعیت دیابت در نسل سوم بيماران با ديابت شروع شده که عوامل ارثی و محیطی نیز بررسی می شود.

رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم اصفهان، بیان داشت: معمولا ارث و یا ژن نهفته است و  با یک عامل محیطی روشن و فعال می شود، بیماری دیابت هم مالتی فاکتوریال است و چندین عامل را در ایجاد آن موثر میدانند.  

 

طرح دیابت بارداری

امین الرعایا اظهار داشت: در رابطه با دیابت بارداری طرحی انجام گرفت که در آن تعداد ۱۰۰۰ نفر از  زنان  باردار از نظر شیوع دیابت (GDM)  با دو روش تشخيصى بررسی شدند،  نتایج این بررسی نشان داد که شیوع دیابت بارداری در اصفهان تقریبا مشابه سایر نقاط دنیا است.

وی خاطرنشان کرد: در این مرکز حدود ۱۵ طرح مقطعی در موارد متعدد در زمینه آموزش دیابت یا رویکرد و نگرش افراد در مورد مصرف انسولین و یا مقاومتی که نسبت به مصرف آن دارند در حال انجام است.

امین الرعایا گفت: با توجه به گستردگی ديابت و پره ديابت که تقریبا یک سوم جمعیت را گرفتار كرده است و  با توجه به این که آموزش رکن اصلی در پیشگیری و درمان آن است، کارگروه دیابت خواستار افزايش مدت آموزش دیابت برای دانشجويان پزشكى و برستارى در دانشگاه ها و تمركز بيشتر بر آموزش مداوم در اين مورد است.

رئیس کارگروه دیابت اصفهان، در رابطه با لزوم آموزش به بیماران دیابتی با بیان که خود مراقبتی برای این بیماران ضرورت دارد، بر کنترل فشار خون، معاینه چشم، مراقبت از  پا و استفاده از کفش و جوراب مناسب و بهداشتی این بیماران تاکید کرد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 68840

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب