درد دل دارنده چهارمین مدال نقره جهانی علمی :

هوشمندترین دستگاه حفاری جهان ۱۰ سال در بالکن خانه‌ ام خاک می‌خورد/ ترواشات ذهنی نخبگان ما درخارج بیشتر خریدار دارد

دارنده چهارمین مدال نقره جهانی علمی تورنتو کانادا با اعلام اینکه هوشمندترین دستگاه حفاری جهان را ۱۰ سال پیش ساختم و هنوز نمونه این دستگاه در جهان ساخته نشده است، در حال حاضر در بالکن منزل خاک می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، با چاووش عزیزی کوتنایی مخترع هوشمند دستگاه حفاری ویژه چاه‌های نفتی در یکی از سایت‌های خبری آشنا شدم.

فرصت خوبی بود تا دلیل موفقیت و اینکه چرا از ظرفیت علمی این نخبه کشور چندان استفاده نمی‌شود، پای صحبت‌هایش بنشینم.

ابتدای صحبت‌مان را در ارتباط با ساخت دستگاه آغاز کردیم که این طور جواب داد، حدود یک سال و نیم در شهر ایذه از توابع شهرستان استان خوزستان کار می‌کردم که دستگاه سنتی حفاری بکارگیری می‌شد.

وی با اعلام اینکه دستگاه حفاری به صورت سنتی در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: این دستگاه برای مجموعه سد سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حین کار به این نتیجه رسیدم که شیوه فعلی و مرسوم دنیا چندان رضایت بخش نیست.

این مخترع مازندرانی خاطر نشان کرد: بابکارگیری تکنولوژی جدید و هوشمند سازی توانستیم نمونه کوچک این دستگاه ساخته شده است.

پیشرفته ترین دستگاه حفاری جهان در ایران ساخته شد

وی مدت زمان ساخت این دستگاه را حدود 10 سال پیش عنوان کرد و افزود: به دلیل اینکه حمایت فکری و مالی نشدیم این طرح نیمه کاره رها شده است و در حال حاضر در بالکن من خاک می‌خورد.

عزیزی اضافه کرد: دستگاه هوشمند حفاری ژئوتکنیک و ژئوفیزیک که برای سد سازی، ابنیه سازی و ابرسازها و مباحث مطالعاتی نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی هزینه ساخت این دستگاه را حدود 80 میلیون تومان برای نمونه کوچک هزینه کردم، یادآور شد: جزء اولین نفراتی بودم که وارد پارک علم و فناوری استان در دوره قبلی شدم ولی چون به بنده اعلام کردند که طرح شما بزرگ هست، مشتریان خاص خودش را دارد رها شده است، این در حالی است که در حفاری ما سرآمد هستیم و در کشور ما بسیار پرکاربرد هست، اما تولید دستگاه حفاری و یا سواد ساخت دستگاه را نداریم، بر همین اساس تلاش کردم که این تولید انجام شود و حتی در شرکت‌های دانش بنیان ثبت کردم اما چندان مورد حمایت قرار نگرفتم، اما همین دستگاه در مجامع علمی بین‌المللی مورد استقبال قرار گرفته است.

این مخترع مازندرانی با اعلام اینکه در المپیاد‌های مختلف آسیایی با اختراعاتی که داشتم شرکت کرده و مقام آوردم، افزود: این دستگاه در تورنتو کانادا مورد استقبال قرار گرفته و حتی دعوت به همکاری شدم.

وی در پاسخ به این سؤوال که آیا امکان دارد این طرح را از شما خریداری کنند، یادآور شد: بله وجود دارد، اما بنده همه تلاشم را انجام می‌دهم که تحت نظارت خودم باشد و این پروژه‌ای تحت نظر شرکت هلدینگ هست کار شده و مدیریت اجرائی آن را برعهده بگیریم.

خرید دستگاه چینی با دو بار حفاری به مبلغ ۳۰ میلیون تومان 

خبرنگار علم و فناوری اگر این طرح بخواهد در کشور به صورت عملیاتی اجرایی شود چه مقدار هزینه دارد، افزود: در حال حاضر نیاز به 500 میلیون تومان هزینه دارد ولی پس از تولید نمونه‌ها بیشتر میزان هزینه ساخت دستگاه کاهش پیدا می‌کند، مهم‌تر از همه این دستگاه فاقد رقیب هست و نمونه خارجی تاکنون برای این دستگاه ساخته نشده است.

وی در پاسخ به این سئوال که نمونه خارجی موجود هم با دستگاه شما برابر نمی‌کند، یادآور شد: همه دستگاه‌های موجود در بازار سنتی است، مشکلی که دستگاه‌های موجود در بازار دارند که سریع اسقاط می‌شوند، به عنوان نمونه دستگاه چینی که 80 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و در تهران مونتاژ می‌شود پس از 120 متر حفاری اسقاط می‌شود، اما دستگاه تولیدی من عمری است.

عزیزی کوتنایی در پاسخ به این سؤوال که در خارج از استان چه پیگیری‌های انجام دادید، افزود: بنده حتی در جمع شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفتم اما چون میزان اعتبارات پارک علم و فناوری محدود هست امکان تولید این دستگاه وجود ندارد، نه تنها برای تولید این دستگاه حتی در ساخت سایر اختراعات هم در جا می‌زنیم.

وی دیگر مشکلات جامعه نخبه کشور را این طور عنوان کرد و افزود: مطالب بسیار زیادی در این ارتباط مطرح شده است، مشکل عمده کشور ما قهر بودن دانش و صنعت هست، اگر دانش و صنعت در کنار همدیگر قرار نگیرد و در غالب شعار و جلسات پشت در بسته بماند به جائی نمی‌رسد.

صنعت و علم در کنار هم نیستند

خبرنگار علم و فناوری از این نخبه پرسیده است که شما می‌فرمائید دانش و صنعت با همدیگر قهر هستند، شما چه طور به این نتیجه رسیدید که این دستگاه را بسازید، این طور پاسخ داد: اگر شرایط فراهم می‌شد که دانش و صنعت در کنار همدیگر قرار می‌گرفتند بنده مجبور نبودم در ایذه چند سال کار کنم.

این نخبه ادامه داد: در کشور آلمان شرکت زیمنس دانشجویانی را جذب می‌کند که در راستای اهداف شرکت حرکت کنند و پس از این دانشجو به پختگی کامل رسید و پژوهش‌ها به نتیجه رسید و ایده‌ها را دریافت کرد دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاهی را در خدمت خویش قرار می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه بسیاری از شرکت‌های بزرگ دانشگاه‌های معتبر دنیا را در اختیار دارند، یادآور شد: این واحدهای تولیدی پس از بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی نخبگان حتی خط تولید شرکت‌های خویش را بر اساس ایده‌ها و آموخته‌های دانشجویان خویش تغییر می‌دهند.

عزیزی کوتنائی با اعلام اینکه در کشور ما دانشگاه‌های ما ورک‌شاپی با صنعتگران کشور نمی‌گذارند، یادآور شد: دانشگاه علم و صنعت در این حوزه ورود پیدا نمی‌کند اما سر درب بسیار قشنگی دارد،علم و صنعت حتی در دانشگاه علم و صنعت در کنار همدیگر قرار ندارد.

فارغ التحصیلان دانشگاه علم و صنعت به دنبال کسب بلیط اروپا و آمریکا

وی اضافه کرد: بسیاری از دانشجویان علم و صنعت کشور پس از فارغ التحصیلی بلیط پروازشان را برای اروپا و آمریکا می‌گیرند چون ترواشات ذهنی ما در اروپا و آمریکا خریدار بیشتری دارد بر همین اساس ما در کشور بیکاران زیادی داریم.

این نخبه مازندرانی از عدم بهره‌برداری از ظرفیت نخبگان در پست‌های مدیریتی کشور گلایه کرد و گفت: در پست‌های دانشگاهی هم تلاش ما این است که غول‌های سیاسی را بکارگیری کنیم، این موضوع زیبنده نیست، باید تلاش کنیم که از ظرفیت افرادی که داری خلاقیت هستند استفاده شده و افکار و ایده‌های آنها را برای توسعه بکار ببریم.

وی با اعلام اینکه بنده نخبگان زیادی را می‌شناسم که عزم رفتن کردند، افزود: نخبه کشور ما به دلیل عدم حمایت در داخل کشور درد غربت را بر ماندن در کشور ترجیح می‌دهد، برای یک نخبه سخت هست که پدر،مادر، برادرش را در کنارش ندارد.

نخبه مازندران خاطر نشان کرد: چون نخبه ایرانی در کشور حمایت نمی‌شود به ناچار عازم غربت می‌شود،اما چرا باید این مسافت را طی کنند، درد ما اینجاست که چرا دستگاهی که می‌تواند تحول اساسی در صنعت حفاری جهان ایجاد کند در کشور باید 10 سال خاک بخورد و پس از ارسال نمونه اولیه در تورنتو کانادا مورد حمایت قرار بگیرد، مشکل عمده کشور ما عدم حمایت از نخبگان هست.

این مخترع جوان با اعلام اینکه در رسانه‌ها کمتر به مشکلات نخبگان اشاره می‌شود،افزود: با یک مصاحبه و چند مصاحبه مشکل نخبگان حل و فصل نمی‌شود اما باید دردهای جامعه نخبگانی کشور را بیان کند تا فرهنگ حمایت از نخبگان در کشور ما نهادینه شود.

وی با اعلام اینکه در برخی مواقع هم پیش آمده که اظهار نظرهای منتقدانه پاسخ نمی‌دهد، گفت: برخی از مدیران نسبت به مصاحبه‌های منتقدانه بی‌تفاوت شدند.

اشتغال مغفول مانده از ساخت دستگاه حفاری پیشرفته 

عزیزی کوتنائی اضافه کرد: برخی از مدیران خودشان را به خواب زدند و چاره‌ای برای این کار ندارند به همین دلیل برخی از نخبگان راه خارج از کشور را در پیش گرفتند.

وی با اعلام اینکه اگر ساخت دستگاه حفاری هوشمند در کشور اجرائی شود، اشتغال زیادی در استان و کشور ایجاد می‌شود، افزود: مسؤولان حتی اگر برای کاهش برای تقاضای اشتغال هم شده از این طرح حمایت نکردند.

نخبه مازندرانی با اعلام اینکه مدیران دولتی ما  باید فرهنگ حمایت از نخبگان را از غرب بیاموزند، افزود: دوست نخبه بنده وقتی وارد یک کمپانی در خارج از کشور شده همه امکانات لازم از گذشته برایش فراهم بوده و از این نخبه درخواست کردند که فقط در این اتاق فکر و ایده ارائه دهد.

وی یکی از دلائل پیشرفت کشورهای غربی را حمایت از نخبگان و برنامه‌ریزی برای آینده عنوان کرد و گفت: از ظرفیت نخبگان کشور ما برای آینده خودشان برنامه‌ریزی کرده و ایده سازی می‌کنند.

عزیزی کوتنائی ادامه داد: اگر علم و دانش در کشور ما با همدیگر رفیق باشند بسیاری از مشکلات کشور حل و فصل می‌شود اما دریغ از یک حمایت خشک و خالی از نخبگان!

بی کیفیت ترین مباحث پژوهشی در خودرو سازی 

وی با اعلام اینکه شما به عنوان یک خبرنگار یک طرح و ایده برتر و خلاق را به یکی از شرکت‌های خودرو سازی ارائه بدهید، ببینید آیا اصلا شما را تحویل می‌گیرند، افزود: در کشورهای پیشرفته  ایده، طرح، نظرخلاقانه را بدون توجه به وضعیت تحصیلی و شغلی فرد مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهند.

این نخبه مازندرانی با انتقاد از پژوهش‌های موجود در شرکت‌های خودروسازی کشور، افزود: در شرکت‌های خودروسازی کشور پژوهشی که انجام می‌شود این است لاستیک خودرو چه مقدار باد می‌تواند داشته باشد.

وی با اعلام اینکه به ظاهر به ما نخبگان اعلام می‌کنند که شما دنبال ایده پردازی باشید، گفت: نخبه ما بیشتر از اینکه به فکر ایده پردازی باید به دنبال بروکراسی اداری است، حتی از نخبگان برای مشاوره‌های خشک و خالی در ادارات استفاده نمی‌شود.

پنج میلیون تومان پول کپی رزومه دادم

عزیزی کوتنایی با اعلام اینکه بنده با این همه روزمه و سابقه پژوهشی در کشور برای معرفی خودم تنها پنج میلیون تومان هزینه ارائه رزومه به ارگان‌ها و نهادهای خاص دادم، یادآور شد: برای پذیرفته شدن در هر ارگانی باید جداگانه روزمه تحقیقاتی خویش را ارائه می‌کردم.

وی با طرح این سؤوال وقتی که به یک نخبه به اندازه یک فرد عادی توجه نمی‌شود، چه طور می‌تواند نسبت به تداوم فعالیتش در کشور امیدوار باشد، گفت: فعالیت نخبگانی در نطفه خفه می‌شود،ایده نخبه‌ای که در کشور به آن مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد در خارج از کشور به بهترین وجه حمایت می‌شود.

وی ادامه داد: نخبه در کشور ما به دلیل کمبود امکانات و عدم حمایت‌ها رنجیده خاطر نمی‌شود، امروز درد نخبه ما بی‌مهری و کم توجهی است،نخبه ما از نگاه بالا به پائین متنفر است در برابر همین نگاه به پائین داخل کشور در خارج کشور وضعیت برعکس هست.

پشت درب مسؤولی سه ساعت نشستم

این نخبه مازندرانی اضافه کرد: بنده پشت درب مسؤولی سه ساعت نشستم و در نهایت به من گفت که تو راه با من حرف بزن باید به جلسه بعدی برسم.

وی با اعلام اینکه نخبگان در کشور با کوچکترین محبت خاک را غربال می‌کنند، یادآور شد: مهندس شفیعی یکی از اعضای پژوهشی وزارت نیرو برای نخبگان وقت می‌گذاشت، این حرف بسیار قشنگی است.

عزیزی کوتنائی در ادامه با انتقاد از برخی برنامه‌های رسانه ملی، افزود: در کشور ما سلبریتی‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند در حالی که نخبه‌ها تحول آفرین هستند، اقتصاد کشور باید بچرخد که سلبریتی پرورش دهد اما به نخبگان چندان توجه نمی‌شود، لنز دوربین رسانه ملی با نخبگان قهر است.

وی در ادامه با انتقاد از چینش مدیریتی در کشور حتی در حوزه صنعت، یادآور شد: افرادی که به عنوان مدیر صنعتی در کشور حضور دارند به صورت عملیاتی ارتباطی با صنعت نداشتند، کشور زمانی موفق می‌شود که دانش و صنعت در کنار همدیگر قرار گیرد.

این نخبه مازندرانی در نهایت به این نتجیه رسیده است که اگر نخبه کشور ما به دلیل بی‌مهری از کشور خارج شود،دل در گرو کشور دارد، افزود: همیشه این طور بوده نخبه که از کشور خارج شده ته ذهنش دغدغه توسعه کشور دارد، چه خوب هست که نخبه در کشور حمایت قرار گیرد که حداقل در حال حاضر کمتر این مسئله دیده می‌شود، اما اگر نخبه‌ای عزم رفتن دارد و عازم شده بدانید دلش برای کشور می‌تپد.

================

گفت و گو از جاوید عباسی 

================

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68841

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب