یادداشت/ جنگ اقتصادی(قسمت اول)؛

اعتماد به توان داخلی، تنها راه مقابله با جنگ اقتصادی

یادمان نرود امروز در جهانی زندگی می کنیم که فروش تجهیزات کشتار مستقیم انسان‌ها، یک بنگاه است و کشورها برای محافظت از خاک خود، میلیاردها دلار ارز کشور خود را هزینه می کنند، تا دشمنان بترسند و فکر حمله نداشته باشند. در جهان امروز اتاق مذاکرات دیپلماتیک با پشتوانه قدرت نظامی و تسلیحاتی، استمرار دارد و قدرت چانه زنی کشورها را فشنگ و تکنولوژی دفاعی آنها رقم می زند. به نظر شما ایران اسلامی باید در میان کشورهای جهان چگونه عمل کند.

اگر چه در ظاهر تفاوت های جدی میان جنگ تجاری و اقتصادی با جنگ نظامی احساس می‌شود؛ اما در واقع تبعات و پیامدهای این دو، تفاوت چندانی با هم ندارند. تنها راه مقابله با این جنگ، تکیه و اعتماد بر توان داخلی است. چه از طرف مردم و چه از طرف دولت. یعنی دولت و مجلس شورای اسلامی طوری برنامه ریزی کنند که دانشگاه‌های ما پژوهش را سر لوحه کار خود قرار داده و در خدمت صنعت باشند و تولید علم را افزایش دهند؛ تا تولید داخل رونق گرفته و امکانات و تجهیزات مورد نیاز کشور را با استفاده از نیرو و توان سرشار داخلی و پشتکار شور انگیز کارشناسان و کارگران متعهد و متدین کشور تامین کنیم.


تحریم اقتصادی
تحریم اقتصادی که اغلب جایگزین جنگ نظامی می شود، برنامه های از پیش تعیین شده‌ای است که از طرف کشوری زورگو بر کشوری مستقل که حاضر به پذیرش زورگویی نیست وضع می شود. به عبارت دیگر تحریم اقتصادی اقدامات برنامه ریزی شده است، که یک یا چند دولت، از طریق محدود کردن مناسبات اقتصادی، برای اعمال فشار بر کشور هدف استفاده می کنند. کشور آمریکا که خود را به اصطلاح کدخدای جهان می داند، در نظر دارد؛ محروم شدن از غارت سرمایه های بزرگ ایران را در ۴۰ سال گذشته، با مقوله هایی چون جنگ اقتصادی و فرهنگی جبران کند. امروزه ضروری است که مفهوم جنگ در اذهان جامعه به درستی تعریف شود و تنها جنگ‌های نظامی را جنگ ندانیم و باید به سمتی پیش برویم که مفهوم جنگ های اقتصادی و فرهنگی را به نوجوانان، جوانان و عموم مردم آموزش دهیم و باید همانند دوره های آموزش نظامی برای دفاع از کیان کشور، دوره های آموزشی مربوط به جنگ اقتصادی هم انجام دهیم .


جنگ اقتصادی
این روزها به طور مکرر و از گوشه و کنار، اخبار و اطلاعات مربوط به جنگ اقتصادی تمام عیار آمریکا با اسقرار اتاق جنگ در وزارت خزانه داری آمریکا را می‌شنویم و آثار و تبعات جدی آن را در اقتصاد و کاهش قدرت پول ملی می بینیم. آمریکایی‌ها در دو مرحله در سال های ۹۰ تا ۹۱ و ۹۶ جنگ اقتصادی تمام عیار را، علیه شالوده های اقتصادی ایران اسلامی عملیاتی کردند و توانستند خسارت‌های زیادی به اقتصاد کشور و صادرات نفت و فرآورده های نفتی ما وارد کنند. دشمن از مدت‌ها تا به امروز در فضای اقتصادی ایران اسلامی، با نقاب تعامل و بر خلاف معاهدات بین المللی، آژیر جنگ اقتصادی را به صدا در آورده و با تحریم های شدید بانکی و ممانعت دیگر دولت ها از داد و ستد با ایران فضای جنگ اقتصادی بزرگی را حاکم کرده است. استفاده تمام عیار آمریکا و متحدان اروپایی او از ابزارهای جنگ اقتصادی علیه ایران به صورت آشکار و پنهان با هدف تخریب بنیان های اقتصادی و تولیدی، با ابزار اقتصادی مانند تحریم، به گونه ای است که می توان اذعان کرد آمریکایی‌ها پشت دروازه‌های اقتصادی کشور کمین کرده اند. در این راستا نیز آمریکایی ها از ساختارهای بین المللی اقتصادی مثل سازمان تجارت جهانی که در آن نفوذ فراوان دارند و همچنین از قدرت سیاسی و دیپلماسی و قدرت اقتصادی بین المللی خود علیه ما استفاده می کند که به آن جنگ اقتصادی می گوییم.


قدرت دفاعی و اقتصاد
در جنگ اقتصادی ابزار، روش و متدولوژی حمله به طور عموم، اقتصادی است. بنابراین امروز ما به طور کامل با آمریکا و متحدانش درگیر جنگ اقتصادی هستیم و بیانات ماه های اخیر و این روزهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدارهای ایشان با کارگزاران نظام و دانشجویان، زدودن تردیدهاست؛ تا با برنامه ریزی کمترین خسارت را در این جنگ متحمل شده و بهترین منفعت را ببریم. پس امروز اصلی ترین جبهه، جنگ اقتصادی است. بنابراین لازم است، دشمن را بشناسیم و متوجه باشیم که در رصد اطلاعاتی دقیق آمریکایی ها با نیروی کار مشخص هستیم که فعالیت های اقتصادی ما را رصد می کنند و برای مقابله با آن برنامه طراحی و اجرا می‌کنند. انکار این واقعیت که رویکرد امروز آمریکا، جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ماست مشکلی را حل نمی کند؛ زیرا آنها از این مسیر می خواهند، با فشار به مردم، حاکمیت را دچار چالش امنیتی کنند و فلسفه نیاز کشور به قرارگاه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ، تنها پایداری و مصونیت بخشی به ساختار اقتصادی کشور است .

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68871

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب