توسط مخترع بوشهری :

سریع ترین گوی رباتیک دوزیست هوشمند ساخته شد

جوان ۳۰ ساله بوشهری موفق به ساخت "گوی رباتیک دوزیست هوشمند"شد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری: فرشاد میرشکاری، جوان 30 ساله بوشهری که موفق به ساخت "گوی رباتیک دوزیست هوشمند"شد او از 6 سالگی نشانه هایی از مخترع شدن در خود احساس می کرد و همیشه دوست داشت یک مخترع موفق شود اولین اختراع او یک روبات ویژه حرکت در زمین‌های ناهموار بود که در سن 6سالگی ساخت اما مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه در سن 15 سالگی، درحالیکه با دوستانش به دنبال توپ فوتبال می دوید ایده اولیه این اختراع به  ذهنش خطور کرد اما به دلیل نبود اطلاعات کافی در این باره و ابزار الکترونیکی لازم، نتوانست ایده خود را به سرانجام برساند .

وی بعد از پایان دوره سربازی و گذراندن رشته مکانیک در دانشگاه باهنر کرمان، مطمن شد برای ساخت یک وسیله جدید آنقدر حرفه ای شده است که دیگر نیازی به صرف زمانی که در گذشته برای طراحی در نظر می‌گرفته نیست و با مطالعه کتاب های لازم واستفاده ازسایت های اینترنتی موفق به اختراع "گوی روباتیک دوزیست" شد.

قابلیت اختراع

میرشکاری درباره قابلیت اختراع خود می گوید:اختراع با استفاده از مکانیزم های ویژه ای که دارد قادر است به‌خوبی و با سرعت بالا در خشکی و دریا حرکت کند و حتی در شرایط نامساعد جوی، طوفان‌های دریایی و موج های بزرگ، به خوبی و با حفظ تعادل روی سطح آب حرکت کرده و به مسیر خود ادامه دهد (و حتی برخلاف جهت امواج دریا حرکت کند). این روبات کروی شکل در نوع خود سریعترین و پیشرفته‌ترین روبات دوزیست جهان است.

کاربرد گوی رباتیک دوزیست هوشمند

وی درباره کاربردهای طرح خود چنین اظهار داشت: در ابعاد 70 سانتیمتر جهت عملیات شناسایی و اطفاء حریق در مناطقی (خشکی و دریا) که به دلیل وجود گازهای سمی و حتی مواد رادیواکتیو، برای انسان مضر و کشنده هست؛ همچنین مانیتورینگ لوله‌های نفتی و فاضلاب طراحی گردیده. دوربین‌های این روبات در دوطرف دارای دید 360درجه هستند.

فرشاد میرشکاری در ادامه خاطر نشان کرد:در ابعاد 80 تا 150 سانتیمتر جهت صنایع دفاعی با عنوان پهپاد هوشمند دریایی طراحی کرده واین پهپاد به علت داشتن قابلیت حرکت در سطح و اعماق دریا، بی‌صدا بودن (عدم استفاده از پروانه جهت تأمین نیروی پیشران) و استفاده از تکنولوژی سونار برای تشخیص موانع، ازنظر توان استتار و تهاجم سریع در بالاترین سطح تسلیحات امروزی بوده و برای شناورها، کشتی ها، ناوها و حتی زیردریایی های دشمن، حکم فرشته ی مرگ را خواهد داشت.

وی درباره ثبت اختراع خود گفت: این اختراع هنوز به ثبت نرسیده است و درحال ثبت آن هستم و امید دارم بتونم با پیدا کرد سرمایه گذار مناسب این محصول را به میزان انبوه تولید کنم.

اختراع دیگر

مخترع جوان درباره اختراع دیگر خود می گوید: طرح دیگری که طراحی کرده ام ،قایق کروی بدون سوخت است، که قادر است با سرعت 20 نات (معادل 40کیلومتر بر ساعت) روی سطح دریا به حركت درآید وهمچنین فناوری این قایق کروی بسیار پیشرفته تر از قایق‌های کنونی بوده و علاوه بر سرعت و تعادل فوق العاده، هرگز (حتی درصورت آسیب دیدن پوسته خارجی آن) غرق نمی گردد.

وی افزود: طراحی خاص این قایق کروی شکل آن را قادر می سازد تا به آسانی و بدون هیچ مشکلی تمامی امواج (حتی با ارتفاع 4 متر و بیشتر)، شدیدترین طوفان های دریایی و حتی سونامی را پشت سر گذارد؛ و از این نظر کاملاً ایمن و بی رقیب است و این قایق کاملاً بدون سوخت بوده و هیچ گونه آلودگی زیستی و صوتی ندارد.

میرشکاری درباره کمک مالی و مشورتی از نهادهای علمی گفت: اکثر کارهایی که انجام می دهم تک نفری است و بیشتر کارهای برنامه نویسی و غیره آن را خودم به تنهایی انجام می دهم اما درحال حاضر اگر کسی در زمینه بازاریابی قوی باشد به عنوان هم گروهی می پذیرم.

مخترع جوان درباره انگیزه خود از انجام این کار گفت:انگیزه اصلی من امید به بهبود زندگی انسان‌ها با استفاده ازتکنولوژی‌های ایمن و کم‌هزینه ‌تر و همچنین افزایش قدرت دفاعی کشورم ایران عزیز است.

فرشاد میرشکاری موارد استفاده از این گوی رباتیک دوزیست هوشمند را بسیار دانست و افزود:این اختراع در صنایع حمل و نقل زمین و دریایی انقلابی ایجاد خواهد کرد و سبب تسهیل بسیاری از کارها می شود.

این  مخترع با اشاره به این نکته که اگر همه اختراعات حمایت شوند قابلیت این را دارند که وارد مرحله تولید انبوه شوند، گفت: اختراعات زمانی که به مرحله صنعتی می‌رسد به دلیل برخی از هزینه ها خیلی مشکل وارد بازار می‌شوند، به ویژه دستگاه هایی که مصرف کنندگان خاص داشته باشد در این میان با بخش های خصوصی بهتر می‌شود کار کرد زیرا آنها در مدت زمان خیلی کم پاسخ منفی یا مثبت را برای تولید کالا می‌دهد اما در اداره های دولتی بعد از ماه ها بررسی باز هم جواب مشخصی نمی دهند.

وی در ادامه گفت: آغاز هر کاری به دلیل اینکه آشنایی وجود ندارد،سخت است، من هم در طراحی اولین اختراع خود سختی زیادی را تحمل کردم حتی همین طرح را زمانیکه با اساتید دانشگاه مطرح می کردم از کارایی آن سر در نمی آوردند و بسیاری از سازمانهایی که امروزه مراجعه می کنم به خوبی با این طرح آشنا نیستند و همکاری نمی کنند.

فرهاد میرشکاری باتوجه به علاقه خود به روانشناسی گفت: کتاب‌های آموزش رؤیابینی آگاهانه و کنترل ذهن و همچنین دو جلد کتاب با عناوین "اسرار رؤیا و کابوس" و "آفریدگار رؤیاها" تالیف و به چاپ رسانده ام .

وی در پایان از سازمانهای دفاعی کشور درخواست کرد و گفت: انتظار حمایت از اختراعاتم را دارم، چون این اختراعات توان دفاعی را به‌صورت چشمگیری ارتقا خواهند داد و در اینده دوست دارم طرح سیستم ضدجاذبه برای بی وزن کردن اجسامی مثل خودرو و ...را طراحی کنم.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 68897

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب