خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

واکنش روس ها به سرنگونی هواپیما جنگیشان چه خواهد بود ؟ / دلیل عدم پاسخگویی سوریه به ۲۰۰ حمله اسرائیل چیست ؟

طی روزهای گذشته ارتش سوریه به دلیل استفاده کردن اسرائیل از هواپیما جنگی روسیه به عنوان پوشش خود برای حمله به سوریه هواپیمای این کشور را به اشتباه ساقط نمود که اینکار اسرائیلی ها واکنش روس ها را در پی داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از همدان -  سرنگونی هواپیمای جاسوسی روسیه در ۳۵ کیلومتری ساحل سوریه که گفته می‌شود توسط موشک‌های پدافندی سوری‌ها به هنگام مقابله با جنگنده‌های متجاوز صهیونیستی ساقط شد و در نتیجه آن ۱۵ خلبانان و متخصص جنگ الکترونیک روس‌ها کشته شدند، یک اتفاق دراماتیک در روزهای سخت تصمیم گیری برای پایان یا شروع یک جنگ تازه در شمال غرب سوریه به ‌شمار می‌رود. این اتفاق در هر شکل ممکن برخلاف باور رژیم صهیونیستی کاملا به ضرر آنها تمام شد چراکه آنها فکر می‌کردند اگر این هواپیما توسط پدافند سوریه در یک عملیات اشتباه به زیر کشیده شود، روس‌ها کوتاه خواهند آمد و بیش و پیش از این فعالیت های هوایی و رصد خود را ادامه نخواهند داد.

همکاری گسترده تل آویو و مسکو در منطقه مانع پاسخگویی روسیه به تهاجمات اسرائیل

برای تحلیل این موضوع باید پارامترها و فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار داد.  فاکتورهایی که به نظر می‌رسد در شرایط فعلی در یک تحلیل کوتاه مدت و میان مدت می‌تواند اثرگذار باشد. به عنوان نخستین موضوع باید تاکید داشته باشیم که روس‌ها به هیچ عنوان به فکر تلافی نخواهند بود، آنها عرضه و جسارت تلافی کردن را ندارند. تا کنون از ۲۰۰ باری که رژیم صهیونیستی به مواضع و مراکز مختلف ارتش سوریه در سراسر این کشور حمله کرده و تلفات سنگین مالی را به بار آورده است تنها طرفی که مانع از انجام عملیات تلافی‌جویانه جویانه سوری‌ها می‌ شد، روس‌ها بودند که می گفتند ما بر آن نیستیم تا با اسرائیل وارد یک جنگ شویم!!

در طول ۴۸ ساعت گذشته طرف‌های مختلفی به این واقعیت اشاره کردند که مسکو و تل‌آویو با هم همپوشانی و همکاری گسترده‌ای در منطقه دارند و روس ها که می‌خواهند در دراز مدت در سوریه حضور نظامی داشته باشند، به هر شکل ممکن دوست دارند با همه همسایگان سوریه روابط حسنه برقرار کرده و با آنها در شرایط صلح و نه جنگ به سر ببرند. این موضوع را می‌توان در نوع رفتار روسیه با ترکیه، پس از سرنگونی جنگنده این کشور توسط ترکها و سرنگونی بالگرد این کشور توسط تروریست‌های مورد حمایت ترکیه و کشته شدن خلبان آن توسط پان ترک ‌های حمایت شده توسط سازمان اطلاعات ترکیه و در نهایت کشته شدن سفیر روسیه توسط یک افسر وابسته به اخوان المسلمین به عینه ملاحظه و مشاهده کرد.

روسیه مانع پاسخگویی ایران به تهاجمات اسرائیل و آمریکا در سوریه

روس‌ها همچنین ارتباطات بسیار گسترده‌ای با اردنی ها دارند و پس از حضور در سوریه فعالیت سفارت آنها در لبنان نیز بیش از پیش افزایش پیدا کرد. در مورد عراق نیز آنها بخشی از اتاق عملیات مبارزه با تروریسم در بغداد را تشکیل می‌دهند و آسمان عراق در طول چند سال گذشته همواره بر موشک ها، هواپیماها، جنگنده ها و بمب افکن های روسی که به قصد حمله به مواضع تروریست‌های داعش و القاعده در پرواز بودند، باز بوده است. با این تفاسیر باید تاکید کرد روسیه عموماً خواستار درگیری نیست و اینجا کافی است یک اشاره واضح دیگری به سیاست های روسیه در قبال اسرائیل داشته باشیم. در طول دو سال گذشته بارها و بارها مواضع نظامیان روسیه در شرق سوریه توسط جنگنده‌های آمریکایی بمباران و ده‌ها نفر از آنها کشته شدند. در یکی از این حملات که در شرق تدمر و در فاصله ۶۰ کیلومتری مرز التنف صورت گرفت چند ایرانی نیز به شهادت رسیدند. در حالی‌که تهران به شدت مصمم به حمله موشکی به پادگان امریکایی در التنف بود، روس‌ها با تماس های گسترده، خواستار خویشتن‌داری ایران شدند.

از زمان حضور ارتش روسیه در سوریه نظامیان این کشور در هر سطح و جایگاهی هدف حملات مختلف و هدفمندی قرار گرفته‌اند.که بدون شک پشت همه این حملات می‌توان ردپای پنتاگون را به خوبی مشاهده کرد. به باور برخی سرنگونی سوخوی روس‌ها توسط خلبان ترک نیز به نوعی در چارچوب همکاری‌های ترکیه و ناتو قرار می‌گرفت و حالا سرنگونی هواپیمای جاسوسی پیشرفته آنها می تواند بخشی از این بازی باشد که نتایج آن در آینده مشخص خواهد شد. در واقع باید گفت که آمریکایی‌ها می‌خواهند قدرت و اراده شلیک ارتش روسیه را در مقیاس‌های مختلف بسنجند. که آنها تا چه اندازه حاضر به پاسخگویی بوده و در هر درگیری آینده می‌توان تا چه نقطه‌ای پیش رفت.

کلام آخر ...

در دنیای سیاست، هیچ کشوری صد در صد «قابل» اعتماد نیست اما برخی کشورها صد در صد «غیر قابل اعتمادند». در چنین دنیایی دولت‌ها غالبا با منطق «سود و زیان» و «منافع ملی» سیاست‌های خود را با دیگر کشورها تنظیم می‌کنند. این دولت‌ها ممکن است به محض مشاهده شرایط جدید، با همان منطق «سود و زیان» زیر تعهداتشان بزنند. روسیه نیز بارها و بارها در تاریخ صد ساله روابط خود با کشورمان نشان داده است که بیشتر از هر چیز دنبال کننده منافع خود در منطقه می باشد این کشور تاکنون چندین بار از مواضع سیاسی ایران در جهان پشتیبانی کرده است. اما گاهی نیز با انجام اقدامات و تصمیماتی به ضرر مواضع ایران عمل کرده است به عنوان مثال  عدم استفاده از حق «وتو» خود در دهه ی 80 برای جلوگیری از تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، فروش سلاح ها و سامانه های پیشرفته همچون s 400 به عربستان، همکاری روسیه با اسرائیل برای محدود سازی فعالیت های ایران در سوریه، اعلام آمادگی پالایشگاه های روسیه برای جایگزین کردن نفت ایران و ... نمونه ای از سیاست های این کشور با متعهد منطقه ای خود یعنی کشورمان است حال باید دید که این کشور در روزهای سختی که ایران در ماه های آینده در پیش دارد چه سیاست های را در برابر کشورمان اتخاذ خواهد کرد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰:۳۵

شناسه خبر: 68929

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب