گزارش علم و فناوری از افتتاح اولین مرکز پت اسکن در شمالغرب کشور،

امکان ساخت رادیودارو در مرکز پت اسکن شمالغرب فراهم است/ هزینه تشخیص ۴ میلیونی برای هر بیمار

امکانات تجهیز به دستگاه شتاب دهنده برای ساخت رادیو دارو در مرکز پت اسکن شمالغرب در تبریز، موجود است که برخی از عوامل مانند؛ هزینه و مشکلات ارزی در حال حاضر این امکان را فراهم نمی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، مرکز پت اسکن شمالغرب کشور به منظور انجام تشخیص های لازم در سرطان، با هزینه 25 میلیارد تومان و به واسطه بخش خصوصی راه اندازی شد که ششمین دستگاه پت اسکن در کل کشور و اولین دستگاه پت اسکن در شمالغرب کشور می باشد.

 

هزینه تشخیص برای هر بیمار به 4 میلیون تومان ختم می شود

راه اندازی این مرکز تشخیصی به علت زیاد بودن شیوع سرطان در شمالغرب کشور که هر ساله 7 هزار مورد جدید در این استان بروز می دهد، بسیار ضروری است.

با توجه به این که بیمه ها در حال حاضر پت اسکن را تحت پوشش خود قرار نمی دهند، هزینه تشخیص  این پت اسکن برای هر بیمار به 4 میلیون تومان ختم می شود.

 

امکان ساخت رادیودارو در مرکز پت اسکن شمالغرب فراهم است

برای تشخیص محل سلول های سرطانی نیاز است که برای بیمار قبل از ورود به دستگاه رادیو دارو تزریق شود که این رادیو دارو در سازمان انرژی اتمی کشور تولید می شود و به علت این که عمر این رادیو دارو تنها 110 دقیه می باشد، باید بلافاصله، از طریق خطوط هوایی به بیمارستان مورد نظر منتقل می شود.

قره پاپاق مسئول فنی پت اسکن شمالغرب در تبریز در این خصوص اظهار داشت: طبق استاندارد های موجود در کشور، تنها شرکت هوایی "ایران ایر" مجاز است که این رادیو دارو را منتقل کند و متاسفانه چون پروازهای "ایران ایر" منظم نیست، و رادیو دارو باید سرساعت به دست پزشکان برسد، تقاضای مساعدت از خطوط هوایی دیگر را نیز داریم.

 

لازم به ذکر است که مرکز پت اسکن شمالغرب در تبریز، برای تامین رادیو دارو امکانات تجهیز به دستگاه شتاب دهنده موجود است که برخی از عوامل مانند؛ هزینه و مشکلات ارزی در حال حاضر این امکان را فراهم نمی کند.

 

ظرفیت مرکز پت اسکن شمالغرب در تبریز، روزانه 10 الی 12 بیمار است که دیگر بیماران ساکن شمالغرب کشور را از رجوع به پایتخت و یا کشور های دیگر بی نیاز می سازد.

زمان انتشار: شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۱:۲۱

شناسه خبر: 69049

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب