بررسی سه دستاورد بزرگ عملیات "ضربت محرم" ؛

رونمایی از اولین عملیات برون مرزی پهباد های ایران/تست موفق بمب سدید۳۴۲/اضافه شدن موشک قیام به جمع موشکهای نقطه زن

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان برد قیام از پایگاه‌های موشکی در غرب کشور تروریست‌ها را از فاصله ۵۷۰ کیلومتری هدف ضربات مرگبار قرار داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛در ساعات اولیه بامداد امروز(دوشنبه ۹مهر ماه ۹۷)، یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران در پاسخ به حمله تروریستی اخیر در اهواز که توسط عناصر وابسته به گروهک های تکفیری صورت گرفت، با چند فروند موشک بالستیک زمین به زمین، مقر سرکردگان تروریستها در کشور سوریه (شرق فرات) را مورد اصابت و حمله قرار دادند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از هدف قرار دادن مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز در شرق فرات در کشور سوریه با 6 فروند موشک بالستیک زمین به زمین در نخستین ساعات بامداد امروز (دوشنبه) توسط یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه خبر داد و تأکید کرد: امنیت ملت ایران خط قرمز نیروهای مسلح بوده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صیانت از میهن اسلامی و تأمین امنیت و آرامش مردم عزیز از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و مشت آهنین خود را همچنان مهیای پاسخ قاطع و کوبنده به هر گونه شرارت و شیطنت دشمنان قرار خواهد داد.

متن اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در پی جنایت تروریستی 31 شهریور ماه 1397 اهواز که به شهادت 25 تن و مجروح شدن 69 تن از مردم مظلوم و بی‌دفاع و نیروهای مدافع میهن اسلامی منجر گردید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس باری‌تعالی، به‌نیابت از ملت سرافراز ایران و خانواده‌های معظم شهیدان، در لبیک به ندای مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) برای انتقام خون این شهدا، به‌ویژه کودک 4ساله و جانباز 70 درصد دفاع مقدس از تروریست‌ها و گوشمالی عوامل بزدل این حادثه، ساعت 2 بامداد امروز (دوشنبه 9 مهرماه) محل استقرار و تجمع تروریست‌های تکفیری تحت حمایت آمریکا و قارون‌های منطقه در شرق فرات در کشور سوریه را مورد ضربه موشکی قرار داد.

طی این عملیات که با نام "ضربت محرم" و با رمز مقدس "یا حسین(ع)" انجام شد، تعداد 6 فروند موشک بالستیک میان‌برد از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در غرب کشور شلیک [شد] و تروریست‌های مزدور و جنایتکار از فاصله 570کیلومتری هدف ضربات مهلک و مرگبار قرار گرفتند.

متعاقباً 7 فروند پهپاد رزمی این نیرو مواضع و مقرهای تجمع و پشتیبانی تروریست‌های مزدور استکبار جهانی را بمباران کردند.

بر اساس اطلاعات و گزارشهای دقیق دریافتی، در این عملیات تعدادی از سرکردگان و عناصر مؤثر جنایت اخیر  تروریست‌ها به هلاکت رسیده و یا مجروح شده‌اند، همچنین زیرساخت‌های آمادی و انبار ذخیره مهمات آنان منهدم گردید.

در این رهگذر یادآور می‌شود؛ جمع‌بندی و رهگیری شواهد و قراین جنایت اخیر اهواز، فرزندان ملت ایران را به مقر تروریست‌ها در شرق سوریه که توسط آمریکا هدایت و پشتیبانی شده و در راستای اهداف شیطانی تروریسم دولتی کاخ سفید و منافع رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه عمل می‌کند، رسانید و سپس با طراحی و برنامه‌ریزی دقیق اطلاعاتی و میدانی، نقاط تعیین‌شده، آماج موشک‌های نقطه‌زن قرار گرفت.

در پایان به هموطنان عزیز اطمینان می‌دهیم، همان‌گونه که بارها اعلام شده است، امنیت ملت ایران خط قرمز نیروهای مسلح بوده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همراهی و مشارکت سایر نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی کشور در صیانت از ایران اسلامی و تأمین امنیت و آرامش جامعه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و مشت آهنین خود را همچنان مهیای پاسخ قاطع و کوبنده به هر گونه شرارت و شیطنت دشمنان قرار خواهد داد.

------------------------------------------------------------------------------------------------


بیانیه ارتش در پی عملیات موشکی سپاه؛
عملیات موشکی سپاه ضرب شستی قاطع بود/هیچ تجاوزی بدون پاسخ نمی‌ماند

ارتش جمهوری اسلامی ایران در پی انتقام موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تروریست‌ها در پاسخ به حادثه تروریستی اهواز اطلاعیه‌ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم

فَانْتَقَمْنا مِنَ الَّذینَ أَجْرَمُوا وَ کانَ حَقّاً عَلَیْنا نَصْرُ الْمُؤْمِنینَ - آیه ۴۷ سوره مبارکه روم

اقدام موشکی و حملات پهپادی بامداد امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران علیه مواضع تروریست‌ها در سوریه در پی اقدام تروریستی ۳۱ شهریور اهواز ضرب شست قاطع و حرکتی به جا و ضروری بود تا دشمنان بدانند هیچ تجاوزی بدون پاسخ نخواهد ماند.

اقدام امروز طبق وعده فرماندهی معظم کل قوا یک گوشمالی بود و تروریست‌ها و ایادی آنان مطمئن باشند که هر حرکت مذبوحانه و زبون دیگری در خاک جمهوری اسلامی ایران با پاسخی به مراتب سنگین‌تر و کوبنده‌تر رو به رو خواهد شد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در هشت سال دفاع مقدس از ملت و کشور خود دفاع کردند، امروز نیز با اقتدار بیشتر و آمادگی کامل اجازه نمی‌دهند که دشمنان نظام و ایادی مزدور آنان به کشور ما تعرض کرده و هرگونه اقدام کور علیه جمهوری اسلامی، مردم و امنیت کشور بزرگ و مقتدر ایران را به سختی پاسخ می‌دهند.

ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تحسین اقدام مقتدرانه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آمادگی خود را برای دفاع از کشور، نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران و واکنش سریع و شدید به هرگونه تعدی دشمنان این مرز و بوم اعلام می‌دارد».

------------------------------------------------------------------------------------------------

سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به عملیات موشکی و پهپادی سپاه علیه تروریست‌ها در سوریه اظهار داشت: در این عملیات هم از موشک و هم از پهپاد استفاده کردیم تا دشمنان درس عبرت بگیرند و از این گروه‌های تروریستی حمایت نکنند. آنها باید از این شرایط بترسند.

وی افزود: ما تا محو کامل تروریست‌ها این مبارزه را ادامه می‌دهیم و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند اگر آنها یکی بزنند، ۱۰ تا می‌خورند.حاجی‌زاده تأکید کرد: تروریست‌ها از فشنگ استفاده کردند و ما با موشک جوابشان را دادیم.فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: امنیت ملت ایران خط قرمز ماست و در برابر آن کوتاه نمی‌آییم.وی‌ ادامه داد: انتقام سختی را از گروه تروریستی مورد حمایت آمریکا و کشورهای عربی منطقه گرفتیم.

------------------------------------------------------------------------------------------------

بازتاب رسانه ها از حمله ی موشکی سپاه پاسداران

این حمله ضربتی سپاه پاسداران مورد توجه رسانه های عرب زبان قرار گرفت.

المنار با انتشار خبر و فایل ویدئویی این حمله گزارش داد که سپاه ایران این حمله را در واکنش به عملیات تروریستی اهواز انجام داد.

العهد نیز با پوشش این حمله، خبر حمله پهپادی نیروهای سپاه بعد از حمله موشکی را نیز منتشر کرد.

سومریه نیوز نیز خبر حمله موشکی نیروهای سپاه به مواضع تروریستها در سوریه را منتشر کرد و به جزئیات این حمله پرداخت.

اسپوتنیک عربی نیز گزارش داد که نیروهای ایرانی مواضع عوامل حمله تروریستی اهواز در شرق رود فرات در سوریه را هدف حمله موشکی خود قرار دادند.

روسیا الیوم نیز تیتر «ضربه محرم، سپاه داعش را در شرق سوریه هدف قرار داد» برای این خبر انتخاب کرد.

سایت خبری النشره نیز گزارش داد که سپاه با حمله به مواضع تروریستها در سوریه انتقام حمله اهواز را گرفت.

المیادین نیز با پوشش گسترده این خبر، جزئیات حمله موشکی سپاه علیه تروریستها را در سایت خود منتشر کرد.

سی ان ان عربی نیز با ادبیات جهت دار گزارش داد که سپاه این حمله را علیه کسانی انجام داد که آنها را تروریست می خواند!

العربیه و اسکای نیوز عربی نیز با همین ادبیات این خبر را پوشش دادند.

واما آنچه امروز اتفاق افتاد همان وعده ای بود که رهبر عزیز این انقلاب در فرمایشات خود از آن یاد کرده بود ایشان سالهای قبل تاکید داشتند که دوران بزن دررو تمام شده و در مقابل تهدیدات و هرگونه خطرآفرینی دشمنان ساکت نمانده و جواب کوبنده ای را خواهیم داد در دهه ی نود چندین حادثه توسط دشمنان قسم خورده و مزدوران آنها در نقاط مختلف ایران اسلامی رقم خورده که پاسخ تمامی این اقدامات بزدلانه و غیر انسانی داده شده است و این را نیز دشمنان باید بدانند از الان به بعد هرکدام از اقدامات خصمانه و کینه توزانه ی آنان بی پاسخ نخواهد ماند دراین گزارش سعی شده تا موشک قیام و ذوالفقار یعنی همان هایی که بر سر مقر تروریست های تکفیری در دوشنبه ۹مهرماه ۹۷فرود آمده معرفی شوند با ما همراه باشید...

موشکهای سپاه از کجا به سمت تروریست ها شلیک شد؟

این حمله موشکی که توسط سپاه علیه مقر سرکردگان تروریستهای تکفیری انجام گرفت ، در پاسخ به حمله تروریستی ۳۱ شهریور اهواز، ساعت ۲ بامداد از کرمانشاه انجام شده و در آن، تعدای از موشک های بالستیک میان برد ذوالفقار و قیام، به اهداف خود در منطقه البوکمال در شرق فرات (نزدیکی مرز عراق) اصابت کردند.

لحظه ی شلیک یکی از موشک های قیام از سکوی ثابت

بر اساس اطلاعات کسب شده ، این موشک ها از نوع ذوالفقار ۷۵۰ کیلومتر و قیام ۸۰۰ کیلومتر بودند.

------------------------------------------------------------------------------------------------

قیام ایرانی را بهتر بشناسیم

موشک "قیام" اولین موشک بالستیک بدون بالك ساخت ایران است که در سال 1390 با موفقیت کامل آزمایش و به هدف از پیش تعیین شده اصابت کرد.

این موشک ،موشکی با سوخت مایع است که از قابلیت جابجایی و متحرک بودن بهره مند است. این موشک در واقع یکی از منحصر به فرد ترین موشک‌های بالستیک ایراني است که از سیستم جدیدی برای هدایت خود استفاده مي‌كند.

موشك بالستيك "قيام"  قابليت پرتاب از انواع لانچرهاي خاص را دارا بوده و سرعت آماده سازی آن به حد اکثر رسیده است.قیام موشكي با برد متغير است، كه وجود اين قابليت در آن نكته‌اي حائز  اهميت بشمار مي رود.

علاوه بر ويژگي‌هاي متنوع رادارگريزي در "قيام" ، ويژگي‌هاي ديگري مثل جنس و مواد اين موشك را با سايرموشك ها متفاوت كرده است.

این موشک همزمان با راه اندازی نیروگاه بوشهر آزمایش شد. در آن زمان به علت برخی حساسیت ها اطلاعات چندانی در مورد برد و کلاهک آن ارائه نشد، اما بعدها اطلاعات كلي و سازمان یافته آن در اختیار رسانه های داخلی قرار داده شد و حتی در نمایشگاهي دفاعی در تهران، بَنري كه مختصات موشک روی آن نوشته شده بوده نصب شد.

از ويژگي‌هاي بارز  موشك"قیام"  اين است كه احتمال ردیابی، شناسایی و مورد اصابت قرار گرفتن آن توسط سیستم های ضد موشک(مانند پاتریوت، ارو و ...) به علت سرعت بالا  هنگام پرتاب، چرخشي شدن، استفاده از آلیاژ خاص و جذاب امواج رادار  و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک 3 تکه MIRV  به  شدت كاهش يافته است.

  • يكي از مهمترين ويژگي‌هاي اين موشك زمين به زمين، عدم وجود بالك است كه از لحاظ فني، نداشتن بالك براي يك موشك بلند برد بسيار قابل توجه و حائز اهميت است به طوري كه در دنيا كشوري كه توانايي طراحي و ساخت  موشكي بدون بالك با برد بالاي هزار كيلومتر  را دارا باشد، در زمره كشورهاي داراي تكنولوژي بسيار بالا  قرار مي گيرد. اين ويژگي همچنين علاوه بر افزايش سرعت، قابليت پرتاب موشك از انواع لانچرهاي خاص (پرتابگر ها) را به آن مي‌دهد.

در فناوري موشك، بالك به عنوان عامل اصلي تعادل در هدايت مسير است و معمولا پرتاب موفقيت آميز موشك بدون بالك به سختي صورت مي گيرد بنابراين نداشتن بالک در موشك "قيام" ، پیشرفت شگرف جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیستم های هدایتی  موشک را نوید می دهد.

از دیگر ویژگی هاي قابل توجه "قیام" ، سیستم نشانه روی هوشمند آن است که ساخت آن منحصر به صنایع دفاعی کشور بوده و زمان آماده سازی این موشک را نسبت به دیگر موشک ها به طور قابل توجه و چشمگیری کاهش می دهد، از فوايد این سیستم پرتاب سریع و دور شدن از موقعیت پرتاب است که احتمال شناسایی و مورد هدف قرار گرفتن پرتابگر را به حداقل می رساند.

بارزترین ویژگی موشک قیام که بیشتر مورد توجه قرار گرفته است نداشتن بالک است که قابلیت پرتاب از سیلو های مخصوص، پرتاب از پرتابگر، پرتاب از زیر دریایی و ... را به این موشک می بخشد.

با توجه به شکل ظاهري موشک قیام-1 ممکن است تصور شود که اين موشک بر اساس فناوری بکار رفته در موشک شهاب-2 ساخته شده باشد، اما نمی توان قیام را کپی شهاب-2 دانست زیرا ابعاد و طول بیشتری داشته و برد اين موشك هم 300 کیلومتر بیشتر از شهاب-2 است، همچنين بالکهای معمول شهاب-2 نیز در ساختار قیام وجود ندارد.

معمولا 3 راه برای افزایش برد موشکها وجود دارد که عبارتند از: کاهش جرم کلاهک و افزایش میزان سوخت، کاهش جرم بدنه و ساختار موشک با حفظ جرم کلاهک و افزودن به جرم سوخت و همچنين افزایش توان موتور موشک.

برد 300 کیلومتري اضافه شده در موشك قیام در حالی تامین شده که وزن کلاهک آن تنها چند کیلوگرم نسبت به شهاب-2 کمتر است .

قیام را بایستی نمونه باز طراحی شده موشک شهاب-2 دانست که مزیتهای بیشتری نسبت به آن دارد.

 به نظر می‌رسد که متخصصان كشورمان با حذف بالک و طراحی بدنه اي سبک توانسته اند فضای بیشتری برای سوختگیری آن تامین کنند.

در این فناوري چند نکته حائز اهميت به چشم مي خورد:

- برد قیام 800 کیلومتر بوده  و کلاهکی به جرم 746 کیلوگرم را حمل می کند در حالیکه موشک شهاب-2 با کلاهک 750 کیلوگرمی 500 کیلومتر برد دارد نكته قابل توجه در اين موشك اين است كه با توجه به فناوري در موشك برای تامین 300 کیلومتر برد اضافه نسبت به شهاب-2 لازم است که حدود 1500 کیلوگرم از جرم ساختار موشک کاسته شده و همین میزان سوخت به آن تزریق شود.

- بدنه شهاب-2 از فولاد ساخته شده است اما اطلاعاتی در مورد جنس بدنه قیام در دست نیست، البته به لحاظ ظاهری حذف بالکها کمک شایانی به کاهش وزن بدنه موشک کرده است.

- قیام از کلاهکی جداشونده استفاده میکند، تصاویر اين موشك نشان می دهد که کلاهک قیام بسیار شبیه به کلاهکهایی است که در موشکهای قدر- سجیل و شهاب-3B هم وجود دارد.

 جدایي کلاهک در اين فناوري باعث افزایش دقت اصابت به هدف در این موشک می شود، البته در صورت جدا نشدن  کلاهک از موشک نیز دقت آن از موشک‌های شهاب-2 به علت بدنه كوچكتر بیشتر است.

لازم بذکر است چنانچه بدنه موشک از مواد سبک ساخته شده باشد بايد کلاهک آن پیش از رسیدن به ارتفاع پایین از موشك جدا شود.

طبق اطلاعات منتشره سرعت موشک  قیام با سرعت شهاب-2 برابر بوده و اين در حالیست که که طول و برد آن بیشتر است، این نکته می تواند مبین این مسئله باشد که متخصصين كشورمان علاوه بر کاهش جرم بدنه توان موتور را هم افزایش داده اند که با توجه به توانایی بالای كشورمان در فناوري نظامي اين کار چندان دور از ذهن نیست.

برد 800 کیلومتری "قیام" توانایی استراتژیک جمهوري اسلامي ایران را برای هدف قرار دادن منافع دشمن در این محدوده به شکل قابل توجهی افزایش داده است.

در راستاي تبليغات منفي غرب عليه كشورمان، رسانه هاي خارجی طول قیام را کوتاهتر از شهاب-2 معرفي کردند اما در بنر نصب شده در نمایشگاه دفاعی ایران طول آن 5 متر بزرگتر از طول شهاب-2 ذکر شده و وزن آن نيز تنها 100 کیلوگرم بیشتر از شهاب-2 است.

اطلاعات منتشر شده طول موشک "قیام" را 16 متر ذکر كرده، که 5 متر از شهاب-2 بزرگتر است، طبعا این افزایش طول ناشی از افزايش ظرفيت مخازن و حجم سوخت موشک برای پیمایش مسیر طولانی تر است.

تصور مي شود حذف بالکها در جهت سبکتر شدن بدنه موشک صورت گرفته باشد كه این کاهش وزن به کاربر اجازه سوخت گيري بیشتر داده و منجر به افزايش طول مخازن نسبت به موشكهاي نسل قبل شده است. این کاهش وزن احتمالا بايد حدود 1 تن یا بیشتر باشد  تا بتواند باعث افزایش 300 کیلومتری برد موشک شود.

"قیام" در قسمت های مختلفی همچون موتور،سیستم های هدایتی و کنترل پروازی و کلاهک دچار تغییرات بنیادین گشته است که این تغییرات با توجه به مصاحبه سردار وحيدي وزیر دفاع كشورمان مبنی بر اینکه "قیام-1" بخشی از نسل جدید موشک های سطح به سطح جمهوری اسلامی با سوخت مایع است که به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده است همخوانی دارد.
 
 مزایای "قیام" نسبت به شهاب-2 عبارتست از: برد بیشتر، دقت بیشتر، سطح مقطع راداری کمتر و سکوهای شلیک متنوعتر.

همانطور که اشاره شد موشک "قیام" قابلیت شلیک از سکوهای سیار و ثابت زمینی را دارد اما مهمترین قابلیتی که در آینده میتوان برای آن در نظر گرفت این است که این موشک در دریا نیز قابلیت شلیک داشته باشد. بدنه كوچك "قیام" برای حمل کانتیری بر روی کشتی‌های تجاری و نظامی و سکوهای پرتاب زیردریایی بسيار مناسب است و مي تواند مانند تجربه موشکهای آر-27 روسی یا موشک دانوش نیروی دریایی هند در دريا نيز مورد استفاده قرار گيرد.

البته این نکته تا حد زیادی از سوي مقامات نظامي کشورمان تایید شده و با توجه به عزم جمهوری اسلامی ایران براي دستیابی به فناوریهای پیشرفته دریایی، حضور موشکهایی در کلاس "قیام" و یا کلاسهای بالاتر در دریاهای آزاد و آبهای سرزمینی علاوه بر اینکه  کاهش نیاز به موشکهای کلاس سجیل و شهاب،  قدرت مانور موشکی ایران را هم به نحو موثری افزایش می دهد.

در پايان مي توان گفت با توجه به پيشرفت روز افزون فناوري هاي نظامي در كشورمان به ويژه در فناوري ساخت موشك، به نظر میرسد که "قیام –1" آخرین موشک از این دست ابتکارات نيست و احتمالا در آينده اي نزديك شاهد نسل جدید و متفاوت موشک های ایرانی با ویژگی هایی چون رادارگریزی، سرعت لود بسیار بالا، سیستم های هدایتی پیشرفته با بیشترین دقت، کلاهک هایی با سر انفجاری قوی و چند منظوره بود خواهيم بود.

------------------------------------------------------------------------------------------------

ذوالفقار؛موشکی نقطه زن و تاکتیکی

موشک سوخت جامد، تاکتیکی و نقطه‌زن «ذوالفقار»، موشکی مایل پرتاب با برد 750 کیلومتر است. این موشک ضدجمینگ بوده و تعداد انبوه آن تاکنون در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته است.

این موشک اولین بار در مراسم رژه نیروهای مسلح (شهریورماه سال قبل) در بندرعباس رونمایی شده بود.

برخورداری از سکوی پرتاب متحرک و خودکشی، رادار گریزی، قابلیت نقطه زنی، سبک و تاکتیکی بودن را از دیگر ویژگی های موشک ذوالفقار است.

موشک «ذوالفقار» در کلاس موشک «فاتح» قرار دارد که دقیق ترین موشک ایرانی است.

موشک فاتح در انواع مختلف با بردهای 300 تا 750 کیلومتر است.

از این مدل موشک، انواع دریایی نیز به نام های «خلیج فارس» و «هرمز» با برد 300 کیلومتر ساخته شده است.

و اما در پایان...

آنچه به وقوع پیوست یک حقیقت تلخ برای مزدوران و تروریست هایی است که با وجودشان منطقه را به مخاطره انداخته و موجب کشتار بی گناهان بسیاری شده اند و از طرفی دیگر افتخاری بود برای جمهوری اسلامی ایران.در سال های اخیر شاهد اقدامات تروریستی گوناگون در کشورمان بوده ایم که هربار به فاصله ی مدت کوتاهی پاسخ کوبنده و ضرب شصت بزرگی را دریافت کرده اند پس دشمنان کوردل و گمراه باید بدانند ایران اسلامی هرکز در برابر زیاده خواهی ها و اقدامات نادرست و غیر انسانی تروریست ها و قدرت های پشتیبان آنها یعنی رژیم صیهونیستی و آل سعود ساکت نخواهد ماند.

این اقدامات و حملات توسط نیروهای مسلح کشورمان در واقع دو منظور را در بر دارد یکی آنکه جوابی خواهد بود برای اقدامات اشرار و مخالفین و دشمنان این آب و خاک و دیگر آنکه قدرت تسلیحاتی و موشکی ایران اسلامی را به رخ جهانیان می کشاند.

دنیا در حال حاضر شاهد و گواه این حقیقت محض است که ایران در رده ی اول موشکی و تسلیحاتی منطقه قرار دارد.و ان شاالله به همت فرزندان این آب و خاک و توانایی بومی و داخلی روزبه روز به پیشرفت های بزرگ دست خواهیم یافت.

انتهای متن/

علی صبوری

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 69108

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
زهرایار
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰:۵۸

باسلام وصلوات برمحمد(ص) وعالم آل محمد(ص) واقعا جای تشکر داردازتمامی عزیزان همیشه درصحنه بایدتمام نظام هایی که علیه ملت ایران است نابودگردد. همیشه درپناه خدا وائمه اطهار(ع) موفق وپیروز باشین. یاعلی

اشتراک گذاری مطالب