علم و فناوری گزارش می دهد:

خوشی های کاذب به قیمت دادن جان/دومینوی مرگ های الکلی کجا متوقف خواهد شد؟

بر اساس اخرین امار از سوی سرپرست سازمان اورژانس کشور مسمومیت با الکل در استانهای البرز، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان از اول مهر تا ۷ مهر ماه به ۳۰۲ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی متاسفانه در طی چند روز گذشته شاهد فوت تعدادی از هموطنانمان در سطح کشور و همچنین بستری شدن تعداد زیادی در اثر مسمومیت با الکل بودیم.

خطرات مشروبات الکلی بر روی همه انسان ها بر کسی پوشیده نیست و مصرف آن می تواند زیان هایی را برای بدن به همراه داشته باشد با وجود آن که تولید، فروش و مصرف هر گونه مشروبات الکلی در کشور چه به صورت علنی و چه غیر علنی طبق عرف و شرع ممنوع و مجازات سختی برای عاملان و مصرف کننده گان آن مقرر شده است، اما هم چنان شاهد نرخ فزاینده مصرف مشروبات الکلی در کشور هستیم و این موضوع، سبب مرگ و میر بسیاری از هموطنان در سال های اخیر شده است.

 


 

بر اساس اخرین امار از سوی سرپرست سازمان اورژانس کشور مسمومیت با الکل در استانهای البرز، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان از اول مهر تا ۷ مهر ماه به 302 نفر رسیده است.
که در این رابطه تعداد فوتی ها و مرگ مغزی 27 نفر است که به تفکیک استان‌های هرمزگان 16 نفر ، خراسان شمالی ۶ نفر ،البرز 4 نفر ،کهگیلویه و بویراحمد 3 نفر  را شامل می‌شود و در حال حاضر 229 نفر بستری هستند و 15 نفر از این تعداد نیز در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند. 46 نفر نیز درمان ترخیص شده‌اند از اینرو برآن شدیم تا با آگاهی بخشی جهت عموم مردم در سطح استان شاهد آسیب و عوارض کمتری در این رابطه باشیم.


متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت ها در خراسان شمالی در این رابطه گفت: متانول یا الکل چوب یا به عبارتی دیگر الکل متیلیک یا صنعتی یکی از انواع الکل موجود در بازار است که در شکل خالص خود مایعی بی رنگ و بی بو است که از آن در صنایع مختلفی از جمله رنگ سازی، لاک سازی، شیشه پاک کن ها، چاپ و تکثیر و رنگ بر(حلال) کاربرد دارد.
دکتر بابک سلحشور اظهار کرد: این ماده متاسفانه به دلیل ارزان بودن و در دسترس بودن به عنوان ماده ای تقلبی به مشروبات الکلی جهت سودآوری اضافه میگردد.
وی با بیان اینکه در کشور ما نیز در بسیاری از فروشگاه ها و مغازه های معمولی به عنوان الکل صنعتی به فروش می رسد افزود: گاهی اوقات نیز در چرخه فرآیند تولید الکل خوراکی دست ساز ممکن است مقادیری متانول ایجاد گردد.


متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت ها در خراسان شمالی ادامه داد: لازم به ذکر است که این ماده به صورت کم و بیش در عرقیات گیاهی به دلیل چرخه تولید و فرآیند آن بوجود می آید که مصرف بیش از حد اینگونه مواد نیز ممکن است باعث مسمومیت های مزمن خفیف با متانول شوند.

 


سلحشور متانول یا همان الکل چوب را یک ماده بسیار سمی، خطرناک و کشنده می داند گفت: مصرف مقادیر بسیار کم آن نیز میتواند باعث عوارض شدید و جبران ناپذیری گردد به طوریکه مصرف حدود ۲ سی سی از متانول با خلوص ۱۰۰ درصد در یک بچه ۱۰ کیلویی و یا ۱۰ سی سی در یک فرد بالغ ۶۵ کیلویی میتواند منجر به مسمومیت شود.


این مسئول افزود: مسمومیت حاد با متانول در کشور ما ممکن است به دنبال مصرف خوراکی اشتباهی و یا عمدی این ماده یا مصرف مشروبات الکلی دست ساز که حاوی مقادیری متانول هستند رخ دهد. 
متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت ها در خراسان شمالی خاطر نشان کرد: مسمومیت با متانول یک اورژانس پزشکی تلقی میگردد و لازم است بیماران مسموم هرچه سریعتر به مراکز درمانی و اورژانس های مسمومیت مراجعه نمایند. 
وی در خصوص علائم اینگونه مسمومیت ها گفت: علائم اینگونه مسمومیت معمولا با تاخیر و در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت پس از مصرف با توجه به مقدار مصرف و درجه خلوص متانول ظاهر میگردد.


وی علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی و علائم عصبی شامل سردرد، سرگیجه، اختلال هوشیاری، تشنج و کوما و همچنین علائم چشمی از جمله گشاد شدن مردمک های چشم، تاری دید، التهاب عصب چشم و شبکیه و کوری دائمی و سایر علائم از جمله اختلال در اسیدیته خون‌(اسیدوز متابولیک) و آسیب شدید کلیه ها را از علائم مسمومیت با متانول عنوان می کند.
وی همچنین پیشگیری را بهترین راه عدم ابتلا به مسمومیت با متانول برمی شمرد گفت: با توجه به توصیه های دین مبین اسلام مبنی بر حرام بودن مصرف الکل از استعمال هرگونه مشروبات الکلی به ویژه مشروبات الکلی دست ساز جدا پرهیز کنند.
وی خاطر نشان کرد: برخی از مشروبات الکلی به ظاهر استاندارد و اصل موجود در بازار نیز تقلبی است، لذا مصرف اینگونه مشروبات الکلی نیز خالی از خطر نیست.

 

پرهیز کردن مصرف پیش از حد وطولانی عرقیات گیاهی 


سلحشور تاکید کرد: از مصرف بیش از حد و طولانی عرقیات گیاهی پرهیز کنید، زیراممکن است حاوی مقادیری متانول باشند.
مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی افزود: از آنجایی که مصرف متانول باعث علائم شرب خمر از جمله مستی نمی گردد در صورتی که فردی به هر دلیل اقدام به مصرف مشروبات الکلی نماید و علائم شرب خمر در او ایجاد نگردد و یا علائم مسمومیت ذکر شده در بالا نمایان شود لازم است بدون فوت وقت به اورژانس های بیمارستانی یا اورژانس مسمومیت جهت اقدامات درمانی تخصصی مراجعه نماید.‌

سلحشور ادامه داد: در صورت مراجعه تاخیری با توجه به شدت بالای مسمومیت با متانول ممکن است با عوارض جبران ناپذیری از جمله نارسایی حاد کلیه، کبد، کوری دائم چشم ها و حتی مرگ همراه باشد.


فرمانده انتظامی خراسان شمالی نیز از افزایش شمار فوت شدگان خبر می دهد گفت: شمار فوت شدگان مصرف مشروبات الکلی در این استان به شش نفر افزایش یافته است که دو نفر برای درمان به مشهد اعزام شدند.
سردار علیرضا مظاهری اظهار کرد: از روز های پایانی شهریورماه امسال تا کنون، ۶۵ نفر در شهرستان های بجنورد و شیروان به علت مصرف مشروبات الکلی مسموم شده اند.

 

شناسای گارگاه تولید و توزیع مشروبات الکلی مرگبار در خراسان شمالی 


فرمانده انتظامی خراسان شمالی گفت: پیش از این، کارگاه تولید و توزیع مشروبات الکلی مرگبار در این استان شناسایی و منهدم شد. 
سردار مظاهری اظهار کرد: این کارگاه که نسبت به تولید دست ساز مشروبات الکلی مرگبار اقدام و در بازار توزیع می کرد، توسط نیروهای پلیس آگاهی استان شناسایی شد. 
وی خاطرنشان کرد: در این کارگاه 6 نفر، عوامل اصلی تولید مشروبات الکلی بودند و 25 نفر دیگر نیز عوامل توزیع بودند که شناشایی و دستگیر شدند. 
سردار مظاهری با اشاره به اینکه این مشروبات دست ساز به لحاظ مواد استفاده شده، مرگبار است گفت: مسمومیت با این محصول، بسیار خطرناک است از این رو به افرادی که نسبت به تهیه این مشروب اقدام کرده اند توصیه می شود به هیچ عنوان آن را مصرف نکنند.


فرمانده انتظامی خراسان شمالی تصریح کرد: به افرادی که ازاین مشروبات استفاده کرده اند توصیه می شود در صورت مشاهده کوچکترین ناراحتی و علائم مسمومیت، هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کنند. 
فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی در پایان با تاکید بر اینکه پلیس با افرادی که سلامت افراد جامعه را به خطر بیاندازد به شدت برخورد میکند از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده اینگونه افراد بلافاصله مراتب را از طریق تماس با ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

برخورد قاطع با عاملان خریدوفروش مشروبات الکلی


‍ دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شیروان نیز گفت: اشخاصی که در امر خرید و فروش مواد مخدر به صورت جزیی و کلی و نیز قاچاق کالا به ویژه مشروبات الکلی اقدام می کنند، اگر از کارشان دست نکشند، دستگاه قضایی شهرستان به صورت جدی با آنها برخورد می کند کما اینکه در گذشته نیز اینگونه بوده است.
هدایتی نیا با اشاره به اتفاقات چند روز گذشته و مسموم و فوت شدن تعدادی از شهروندان شیروانی و هموطنان در سایر نقاط کشور بر اثر مصرف مشروبات الکلی اظهار کرد: قاچاق مشروبات الکلی و جرایم مرتبط با آن دارای دو عقبه مهم سودجویی و منفعت‌طلبی نامشروع عده‌ای سودجو است که جان مردم برای آنها اهمیتی ندارد و از هرکاری جهت سودجویی استفاده میکنند.


وی با بیان اینکه وظیفه دستگاه قضایی ایجاد امنیت و آسایش برای عمومی شهروندان است و ما وظیفه خود می دانیم در خدمت مردم باشیم و قطعا در این راستا با هیچ متخلفی تعارف و مدارا نخواهیم داشت افزود: اجرای عدالت و ایجاد امنیت نیاز به مشارکت مردم و دیگر مسئولین دارد که ما را در اجرای بهتر قانون یاری رسانند و در این راستا امیدواریم خانواده ها و مردم عزیز با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ، افرادی را که مشروبات الکلی مصرف میکنند را از ضرر و خطرات احتمالی آن آگاه کنند.


مدعی العموم شیروان در پایان تاکید کرد: دستگاه قضایی با جدیت پیگیر دستگیری کلیه عاملان فروش مشروبات الکلی شهرستان، بخصوص فردی که موجب مسمومیت و فوت تعدادی از همشهریان شد است و قطعا برخورد قاطع صورت خواهد گرفت.

خبرنکار: محسن محمدی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 69126

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب