خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد :

یک بام و دو هوای تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه برون

در حالیکه از سال ۹۳ تا کنون طرح منطقه آزاد تجاری اینچه برون به عنوان بزرگترین طرح استان گلستان پیگیری و در مجلس نیز تصویب شده اما مجمع تشخیص مصلحت نظام ، ایجاد ۸ منطقه تجاری جدید را مغایر با سیاستهای کلی نظام اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ منطقه آزاد اینچه برون طرحی است که تاکنون دوبار در مجلس نهم مطرح شد و موفق به کسب رای مثبت مجلس نشد ، بار اول این طرح در مجلس نهم مطرح شد و می‌بایست دوسوم آرا را به خود اختصاص می‌داد که به دلیل تصور نادرست که این طرح را مغایر با برنامه پنجم توسعه می‌دانستند، این طرح رأی نیاورد و یک‌بار دیگر منطقه آزاد اینچه برون در مجلس نهم به رأی گذاشته شد و این بار باید نصف بعلاوه یک از آرای مجلس را به خود اختصاص می‌داد که این بار هم مجلس نهم به این طرح رأی نداد اما این طرح  در آزمونی مجدد در آغازین روزهای فعالیت مجلس دهم توسط نمایندگان استان گلستان مطرح شد .

اواخر سال ۹۲ بود که از دل جلسات کارشناسی استان گلستان زمزمه‌های ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در شرق استان ( اینچه برون ) به گوش می‌رسید ، زمزمه‌هایی که امید می‌رفت جایگزین طرح ناکام منطقه ویژه اقتصادی یعنی شهرک ۱۰۰۰ هکتاری اترک دولت نهم و دهم در منطقه محروم ترکمن صحرا بشود.

درنهایت آذرماه سال ۹۳ بود که ابتدا اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی منطقه آزاد، خبر ایجاد منطقه آزاد تجاری در نقطه صفر مرزی (اینچه برون) را رسانه‌ای کرد و چندروز بعد در دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در سفر به استان گلستان ، وعده داد با ایجاد منطقه آزاد اینچه برون ، گلستان شاهراه توسعه کشور می‌شود.

در حال حاضر ۱۲۳ هزار هکتار برای ایجاد منطقه آزاد اینچه برون پیش‌بینی‌شده و این عدد تا مصوب شدن و تحویل گرفتن نهایی زمین از منابع طبیعی یک عد احتمالی است و ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد ، همچنین پایانه غلات، شهرک پنج هزار هکتاری متالوژی، شهرک پنج هزار هکتاری پتروپالایش، بندر خشک و همچنین زون گردشگری از زون‌های دیده‌شده در طرح منطقه آزاد تجاری استان است.

آنچه بر منطقه آزاد تجاری اینچه برون گذشت

از آذرماه ۹۳ تاکنون فراز و فرودهای بسیاری بر منطقه آزاد تجاری – صنعتی گلستان گذشت ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 23 تیرماه سال 95 در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی یک فوریت لایحه «ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری، صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی» در دستور کار قرار گرفت که پس از توضیحات اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و نیز سخنان نماینده مخالف و موافق، نمایندگان با ۱۳۰ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۵۶ نماینده حاضر با یک فوریت یک لایحه موافقت کردند.

در 27 مرداد 95 یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : کلیات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری - صنعتی اینچه برون و ۶ منطقه دیگر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

قره جه طیار نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت : لایحه هفت منطقه تجاری- صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح و پس از ارائه نظرات سه نماینده موافق و سه نماینده مخالف با کلیات آن موافقت شد ، سه نماینده مخالف این لایحه بیشتر در نحوه اجرا و مدیریت مناطق آزاد ایراد سخن کردند.

طیار اضافه کرد: امیدواریم پس از بررسی جزئیات لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری– صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی در کشور، این طرح ظرف ۲۰ روز آینده برای تصویب نهایی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود چرا که ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در راستای بند ۱۱ سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری است که معظم له به‌صراحت به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به‌منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید و صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری کشور تأکیددارند.

همچنین دکتر نورمحمد تربتی نژاد نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی در 22 آبان ماه 95 اظهار کرد : لایحه منطقه آزاد اینچه برون برای تصویب در مجلس شورای اسلامی از شانس بالایی برخوردار است ، این لایحه پیش از این دو بار در مجلس نهم به تصویب نرسید و برای بار سوم با تصمیم گیری دولت به مجلس ارائه شده است و کمیسیون‌های مربوطه مجلس کارشناسی‌های لازم را انجام دادند و اکنون دولت باید مستنداتی را اضافه و تغییراتی ایجاد کند و امیدواریم طی دو ماه آینده به صحن مجلس راه پیدا کند.

تربتی نژاد با اشاره به رای نیاوردن این لایحه در دو مورد قبلی، گفت: در گذشته به دلیل مشکلات، ضعف‌ها، بار مالی و همچنین قانون دو سوم رای، این لایحه به تصویب نرسید.

هشدار علی لاریجانی : گلستانی ها باید قول دهند

اما علی لاریجانی در سفری که اواخر آذرماه سال 95 به استان گلستان داشت در جمع مردم گنبد کاووس تلنگری هم به منطقه آزاد اینچه برون زد و افزود : مجلس در حال بررسی توپوگرافی منطقه‎ای این طرح است و یکی از دغدغه‎های مجلس رصد و بررسی اهداف مناطق آزاد است، که متاسفانه به جای صادرات تبدیل به مرکز واردات شده اند.

لاریجانی تاکید بر این که گلستان باید قول دهد از ظرفیت منطقه آزاد برای صادرات استفاده کند، گفت: لازم است برای پرش صادرات مقرراتی تصویب شود ،  افرادی که به فکر واردات باشند در دراز مدت معافیت مالیاتی برای آنها نخواهیم داشت.

پاسخ معاون وقت استاندار به لاریجانی

اما رضا مروتی معاون وقت عمرانی اتاندار گلستان در پاسخ به علی لاریجانی گفت : منطقه آزاد اینچه برون قرار نیست سکوی واردات شود و به سمت‌وسوی واردات صرف برود چراکه ظرفیت و پتانسیل صادرات گلستان بسیار بالاست و کشورهای همسایه ما هم (قزاقستان و ترکمنستان) هم در کریدور ترانزیت کالا قرار ندارند و کالاهایی که هم از این کشورها وارد ایران می‌شود کالایی نیست که نظام اقتصادی کشور را به هم بزند؛ اما قطعاً هر صادراتی در کنار خود وارداتی هم دارد و اساساً دنیای تجارت با همین بده و بستان‌های دوطرفه اقتصادی رونق پیدا می‌کند. تأکید می‌کنم منطقه آزاد اینچه برون نه قابلیت تبدیل‌شدن به سکوی واردات آنچه در منطقه آزاد کیش و ... اتفاق افتاده را دارد و نه کشورهای همسایه ما کشورهای تولیدکننده‌ای هستند که در مسیر تجارت بین‌الملل قرار داشته باشند.

بازدید میدانی کمیسیون اقتصادی مجلس از اینچه برون

این طرح حدود 9 ماه مسکوت ماند تا اینکه در آبان ماه سال 96 اعای کمیسیون اقتصادی مجلس در راس یک هیئت 14 نفره به استان گلستان سفر کرده و از منطقه ازاد تجاری اینچه برون بازدید میدانی به عمل اوردند و بعد از آن در جلسه ای با حضور استاندار و نمایندگان به بررسی این موضوع پرداختند .

در این بازدید رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موقعیت منطقه آزاد تجاری و صنعتی اینچه برون گنبدکاووس گفت: در بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که این منطقه موقعیتی بکر برای توسعه و ایجاد منطقه آزاد تجاری دارد ، همچنین همجواری با کشورهای آسیای میانه و ظرفیت های بالای این کشورها بویژه قزاقستان و ظرفیت های کشاورزی و معدنی آن و نیز آماده بودن خط ریلی متصل به این کشورها در اینچه برون از ویژگی های منحصر بفرد اینچه برون گنبدکاووس است.

پور ابراهیمی اظهار کرد: بحث انتقال کالا از چین از طریق اینچه برون نسبت به مسیر دریایی ایمن تر و به صرفه تر از لحاظ زمانی و قیمت است ، مجموعه شرایط و ویژگی های منطقه اینچه برون گلستان احتمال تصویب این منطقه نسبت به سایر مناطق پیشنهادی دولت در لایحه را دو چندان کرده است.

لاریجانی خبرهای خوبی می دهد

در اردیبهشت ماه 97 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با مجمع نمایندگان استان گلستان اعلام کرد : ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون از کمیسیون‌ها عبور کرده و تا آخر اردیبهشت در صحن مجلس نهایی می‌شود ، استاندار و نمایندگان استان گلستان در مجلس پیشنهادات پخته و مناسبی را برای رفع مشکلات استان گلستان مطرح کردند.

عبدالرضا رحمانی فضلی هم در اواخر خرداد ماه 96 در بازدیدی که از مناطق مرزی گنبد کاووس داشت ، گفت : ایجاد منطقه آزاد تجاری می تواند تحول بزرگی را در منطقه ایجاد کند ،  این طرح در مجلس شورای اسلامی است و نمایندگان مجلس باید با همت خود آن را تصویب کنند تا شاهد تحول اساسی اقتصادی در این استان باشیم.

نهایتا 7 شهریور ماه امسال بود که بالاخره طرح منطقه آزاد تجاری اینچه برون به صحن علنی مجلس رسید .

استاندار گلستان در این رابطه گفت : لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که اینچه برون نخستین منطقه آزاد این لایحه است ، جزئیات این لایحه یکشنبه بررسی خواهد شد و امیدواریم ثمره آن ادامه توسعه استان گلستان باشد ، البته اختلاف چهار هزار هکتاری در جزئیات منطقه آزاد اینچه برون وجود دارد که امیدواریم یکشنبه این موضوع حل و فصل شود.

مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با لایحه منطقه آزاد اینچه برون

اما روز گذشته ( ۱۵ مهرماه) یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای به شورای نگهبان ایجاد ۸ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی را مغایر با سیاست های کلی نظام اعلام کرده است.

علی اکبر کریمی اضافه کرد : جلسه ای با آقایان مصباحی مقدم و دانش جعفری دو نفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی داشتیم. این لایحه در صحن مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شده بود ، شورای نگهبان نظریه ای را از سوی کمیسیون نظارت مجمع تشخیص به کمیسیون اقتصادی ارائه داده است که بر اساس این نظریه مجمع تشخیص مفاد لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد و ویژه تجاری را مغایر سیاست های کلی نظام اعلام کرده است.

حال باید دید بعد از سیر این همه وقت و مطالعه و کارشناسی و انتظار و توقعی که مردم و مسئولان استان گلستان جهت توسعه استان و اشتغالزایی دارند ، سرانجام بزرگترین طرح استان گلستان به کجا خواهد رسید.

اما مزایای منطقه آزاد اینچه برون می تواند موارد زیر باشد:

1 ) رغبت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای استقرار صنایع در گلستان با توجه به معافیتهای مالیاتی در مناطق آزاد

2 )  استقرار صنایع و رونق تولید و اشتغالزایی بالا

3 ) توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی در استان و منطقه و کشور

4) با توجه به اینکه در شرق کشور هیچ منطقه آزاد تجاری وجود ندارد ، گلستان همزمان در چهار پرت هوایی، زمینی، دریایی و ریلی می تواند خدمات دهد .

5)  قابلیت استفاده از مواد خام کشورهای همسایه و صادرات ثانویه و داشتن ترانزیت و ترانشیپ ارزان و امن

6) مطرح شدن این منطقه آزاد به عنوان دروازه تعامل با کشورهای آسیای میانه و cis

7) حرکت به سمت توسعه صنعتی و تجاری باوجود سه بندر گز ، ترکمن و خواجه نفس، ظرفیت هوایی و ریلی

8 ) دسترسی کامل به سه کریدور ریلی، هوایی و دریایی، اتصال به بازارهای جهانی از طریق خط آهن ایران - ترکمنستان

9 ) نزدیکی به زیرساختهای استانی نظیر بندر خواجه نفس، فرودگاه گرگان

10 )  امکان استقرار صنایع سنگین نظیر شهرک پتروپالایش و متالوژی، پایانه غلات و بندر خشک

انتهای پیام / ج . ع

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲:۳۰

شناسه خبر: 69265

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب