طی نشست مسئول مرکز رشد شهید ضنجرسیم دشتستان با ریاست بسیج علمی کشور:

ساخت هواپیمای فوق سبک دو نفره بومی/دستاورد مرکز رشد استان بوشهرمعرفی شد

از جمله ابتکارهای بسیجیان مرکز رشد شهید ضنجرسیم شهرستان دشتستان ساخت هواپیمای فوق سبک دو نفره بومی است که این نوآوری با همت بالای جوانان بسیجی ، نشان از بالندگی، پیشرفت، ابتکار و خلاقیت آنان دارد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر: روز گذشته نشست مسئول مرکز رشد شهید ضنجرسیم ناحیه مقاومت جوادالائمه شهرستان دشتستان با ریاست سازمان بسیج علمی کشور جهت معرفی دستاورد آنها ودریافت حمایت های موردنظر از این تیم پرواز و همچنین ارائه فعالیتهای این مرکز در شهر تهران برگزار شد.

سید مجتبی حسینی مقدم، مدیرعلمی و جانشین معاونت  جهاد علمی و فناوری سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت : این جهت هم افزایی باسایر مراکز رشد و دانشگاها و موسسات آموزشی سراسر استان تفاهم نامه های همکاری منعقد کرده است و مخترعین را جهت استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی مورد نیاز ابتدا به مرکز رشد استان معرفی کرده و در صورت موفقیت آمیز بودن نمونه آزمایشگاهی آنها را به سازمان بسیج علمی کشور معرفی می کند.

وی از جمله ابتکارهای بسیجیان مرکز رشد شهید ضنجرسیم ناحیه مقاومت جواد الائمه شهرستان دشتستان را ساخت هواپیمای فوق سبک دو نفره بومی عنوان کرد و افزود: این نوآوری با همت بالای جوانان نشان از بالندگی، پیشرفت، ابتکار و خلاقیت آنان دارد و با حمایت های لازم از طرف مسئولین کشوری شاهد پیشرفت بیشترجوانان در حوزه هوانوردی و علمی خواهیم بود.

مسئول مرکز رشد شهید ضنجرسیم شهرستان دشتستان گفت: ساخت این هواپیمای فوق سبک یکسال به طول انجامیده است و تمام قطعات آن بجز موتور، بومی و ایرانی است و محاسبه، طراحی، ساخت و همچنین آزمایش پرواز این هواپیمای دو نفره توسط بابک کیامرثی و خلبانان محمدجعفر آبادی و ابراهیم بناری با حمایت معاونت جهاد علم و فناوری و زیر نظر مجموعه سپاه ناحیه دشتستان استان بوشهر صورت گرفته است.

وی افزود: جنس بدنه این هواپیما که با طراحی و محاسبات دقیق مهندسی صورت گرفته از آلومینیوم آلیاژی است وطول این هواپیمای 560 سانتیمتر و ارتفاع آن نیز دو متر و 15 سانتیمتر با وزن 260 کیلو گرم با عرض هشت متر و حداکثر سرعت این هواپیما 200 کیلومتر در ساعت با ارتفاع پروازی 10 هزار پا است.

آبادی هدف اصلی و کاربرد این نوع هواپیماهای فوق سبک با سرنشین را آموزش خلبانی، دانست و افزود: استفاده در عکسبرداری های هوایی، پروازهای تفریحی، گشت زنی ها و ناوبری و شناسایی از دیگر کاربردهای آن عنوان کرد.

  بسیجی خلبان محمد جعفر آبادی افزود: این هواپیمای فوق سبک دو نفره قابلیت پرواز به مدت شش ساعت مستمر با سقف پروازی 10هزار پا را دارد و هم اکنون دو کارگروه در حوزه هوانوردی و رباتیک شامل چندین رشته از جمله پاراگلایدر، هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین فوق سبک، در زمینه های طراحی، ساخت و پرواز و  برگزاری ۱۰۴دوره های آموزشی با همکاری جهاد دانشگاهی استان، و راه اندازی اولین دانشکده هوایی در مرکز رشدخلاقیت، توسعه و نوآوری شهید ضنجرسیم شهرستان دشتستان سپاه امام صادق(ع)استان بوشهر فعالیت دارند.

وی با اشاره به هدایت وحمایت از طرحهای مخترعان، مبتکران، محققان و نخبگان علمی، پژوهشی و فناوری در ابعاد مختلف  توسط سازمان  گفت: مسئولین کشوری با اشاره به نیاز کشور به این محصول قول حمایت های مورد نظرداده و مقرر شد این محصول در نمایشگاه بین المللی که آذر ماه در کیش برگزار می شود به عنوان دستاورد نمونه کشوری نمایش داده شود.

آبادی ضمن آمادگی کامل تیم خود جهت تجاری سازی این محصول افزود: ما آمادگی لازم جهت فروش محصول به متقاضیان را اعلام داشته و از آنها دعوت به عمل می آید تا در نمایشگاه کیش حضور یابند و از نزدیک محصول را دیده و اطلاعات کامل کسب کنند.

وی از زحمات مسئولان جهاد علمی و فناوری علمی در سطح استان و سازمان بسیج علمی کشور و همچنین کاپیتان منوچهر شیرآقایی، از پیشکسوتان محافظ آسمان ایران اسلامی که فضای مطلوب و امکانات مورد نیاز را برای آنها فراهم کرده  تشکر کرد.

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵:۰۳

شناسه خبر: 69271

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب