رئیس کارگروه نانو سازمان بسیج علمی استان گلستان:

پلیمر جای قیر را در آسفالت می گیرد / منتظر جادوی نانوتکنولوژی باشید

رئیس کارگروه نانو سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان با اشاره به دستاوردهای حوزه نانو نظیر نانوآسفالت هوشمند ، دستگاه تصفیه هوا و نانو عایق گفت : منتظر جادوهای نانکنولوژی باشید .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ سید محمد حسینی رئیس کارگروه نانو سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان گلستان در گفت و گوی اختصاصی با این خبرگزاری اظهار کرد : برای ترویج و شناخت نانو و تاثیرات مهم آن باید ابتدا علم و تکنولوژی نانو را در دانشگاه ها و پژوهشکده هایی که ترویج می دهند بشناسیم بعد وارد کاربرد آن شویم .

حسینی با اشاره به اینکه کار خود را از دبیری ستاد نانو مازندران و گلستان از سال 87 شروع کرده ، افزود : نانوتکنولوژی یک فناوری میان رشته ایست که در همه زمینه ها اعم از پزشکی ، دفاعی ، محیط زیست و ... می توان از آن استفاده کرد .

نانوآسفالت هوشمند

وی تصریح کرد : یکی از دستاوردهای کارگروه نانو سازمان بسیج علمی استان گلستان"نانو آسفالت هوشمند" بود .

نخبه گلستانی در ادامه به تشریح نانو آسفالت هوشمند پرداخت و گفت : در نانو آسفالت هوشمند قیر حذف می شود و به جای آن از پلیمر استفاده می شود که این موضوع می تواند به فرایند محیط زیست کمک شایانی بکند .

حسینی اضافه کرد : مزیت عمده دیگری که نانوآسفالت هوشمند دارد طول عمر بیشتر آن در مقایسه با آسفالت قیر است و همچنین دیگر شاهد ترک خوردگی آسفالت در این طرح نیستیم .

وی تاکید کرد : یکی دیگر از عواملی که باعث تصادفات و ... می شود جمع شدن آب روی آسفالت و کنار جاده هاست اما این فناوری باعث شده تا آب باران جذب شود و از طریق فیلتراسیون به سمت کانال های زیرین هدایت شود .

این مخترع گلستانی یاد آور شد : نانو آسفالت هوشمند قادر است دمای آسفالت را در زمستان هنگام یخ زدگی و در تابستان هنگام داغ شدن هوا کنترل کند ، این طرح به مراحل نهایی خود رسیده است .

دستگاه یونیزاسیون یا تصفیه هوا

رئیس کارگروه نانو سارمان بسیج علمی ، فناوری و پژوهشی استان گلستان خاطرنشان کرد : دستگاه تصفیه هوا فناوری است که ما از نانوتکنولوژی گرفتیم که در آن بدون هیچ فیلتری یونیزاسیون می شود ، این طرح کاربردی است و توجیه اقتصادی دارد و آن را به بیمارستان شهید بهشتی تهران نیز دادیم .

حسینی بیان کرد : دستگاه تصفیه هوا قادر است محیطی عاری از باکتری و ویروس تا 99 درصد با ایزوله کردن محیط ایجاد کند و آن هارا از بین ببرد ، همچنین وزارت دفاع نیز می تواند از این دستگاه در اتاق های ایزوله استفاده کند .

IMG 7667

وی افزود : فرایند کار این دستگاه به این صورت است که این یونها به ویروس ها و باکتری ها می چسبند و آنها را پایین می آورند و می توان از آن حتی در خانه سالمندان و مهد کودک نیز استفاده کرد .

مخترع جوان استان در ادامه با بیان اینکه قطعات این دستاه در آلمان و کره جنوبی ساخته می شود ، اضافه کرد : دستگاه تصفیه هوا را در کره جنوبی تست گرفتیم و خوب بود و البته از طریق معاونت درمان وزارت بهداشت هم این موضوع را پیگیر هستیم تا مورد استفاده واقع شود .

نانوعایق

حسینی به نانو عایق به عنوان سومین دستاورد این حوزه اشاره کرد و افزود : نانو عایق جایگزین ایزوگام می شود چون طول عمر بیشتری دارد ، مشکل زیست محیطی نیز نخواهد داشت ، ضخامت کمتری دارد و کپک نمی زند .

وی ادامه داد : در ساختمان هایی که قابلیت آتش گرفتن دارند مخصوصا ساختمان هایی که در آنها چوب بکار رفته است ، استفاده از نانو عایق باعث نسوختن و یا تاخیر در سوختن ساختمان می شود و تحمل بیشتری در مقابل آتش دارد .

نخبه گلستانی و رئیس کاگروه نانو سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان گلستان در پایان اظهار داشت : مشکل اصلی کارخانجات ما ، فرسودگی دستگاه ها و کیفیت کم محصولات است اما می توان با نانوتکنولوژی جادو کرد و در آینده از نانو قطعا بیشتر خواهیم شنید .

انتهای پیام / ج .ع

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 69287

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب