خبرگزاری علم و فناوری

افزایش قیمت جهانی نفت پیش از اعمال تحریم نفتی علیه ایران؛

زمزمه تحریم نفت ایران، زلزله ی قیمت بنزین در آمریکا/فشار بر عربستان هم چاره کار نشد

اعمال فشار بر عربستان و اپک جهت افرایش تولیدات و کاهش قیمت نفت از سوی دونالد ترامپ نتوانست موجب مهار و کنترل این نرخ شود. این امر به دلیل ارتباط مستقیم با قیمت بنزین در ایالات متحده منجربه باج دادن آمریکا به برخی کشور ها و شرکت ها به منظور خرید نفت از ایران شده است. به عقیده کارشناسان پس از اعمال تحریم های نفتی ایران قیمت جهانی این طلای سیاه افزایش یافته و به تبع آن نرخ بنزین در آمریکا بیش از پیش بالا خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری بنا بر ادعای ولی عهد عربستان سعودی (محمد بن سلمان) اوپک و متحدانش ازجمله روسیه هر بشکه کاهش صادرات نفت ایران را با دو بشکه جبران کرده‌اند.

این ادعا که توسط نویسندگان رویترز بر اساس بررسی اطلاعات و مقایسه میزان تولید نفت قبل و بعد از این گفته صورت گرفته، مردود دانسته شده است. علاوه بر آن، تحقق این امر به منزله ی کاهش قیمت نفت یا حداقل ثبات در قیمت های پیشین آن خواهد بود؛ اما این در حالی است که نرخ هر بشکه نفت (انواع آن) در بازارهای جهانی در روزهای اخیر روند سعودی خود را طی می کند.

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا پس از دیدار با همتای روس خود در مسکو گفت، باید عربستان و دیگر اعضای اوپک و همچنین روسیه را به دلیل تلاش برای جلوگیری از رشد قیمت جهانی نفت تحسین کرد.

بنا بر گزارشی از بلومبرگ، روسیه متاثر از توافق اعضای اوپک به دلیل افزایش قیمت نفت تصمیم گرفت تا پالایش روزانه نفت خود را به به بالاترین سطح بیش از پیش برساند. وزارت انرژی روسیه بر اساس آمارهای منتشر شده بیانگر تولید تقریبی روزانه ۱۱.۲ میلیون بشکه نفت خام در ماه اوت است، که در ۲۷ سال اخیر این کشور پس از فروپاشی شوروی سابق بی سابقه قلمداد می شود.

بالا بردن تولیدات نفت از سوی اعضای اپک خصوصا عربستان که تهدیدات و توییت های ترامپ در آن بی تاثیر نبوده است، عملی پیش دستانه برای مقابله با افزایش قیمت نفت در غیاب نفت ایران در بازار جهانی به هنگام اعمال تحریم های نفتی امریکا در آبان ماه است.

زنگنه صحبت های بن سلمان را گزافه خواند

وزیر نفت نیز ادعای بن سلمان مبنی بر پر کردن خلا نفتی ایران در دوران تحریم و پیش از آن، که منجربه افزایش نرخ نفت در بازار جهانی می شود را «گزافه گویی» خواند و اذعان کرد، نه این کشور و نه هیچ کشور دیگری توان تولید این میزان نفت را نخواهد داشت.

این مساله با بررسی سیر قیمت نفت در روزهای اخیر قابل درک و استناد است.

بیژن زنگنه در ۱۶ مهر ماه اظهار داشت که مباحث مطروحه از جانب بن سلمان تحت فشار دونالد ترامپ، بیان شده است.

وی افزایش قیمت نفت را بهترین شاهد موضوع برای این مساله دانست و تاکید کرد “بازار با کمبود روبه‌روست و به درستی نگران کمبود شدید نفت است”.

ولیعهد عربستان سعودی، چندی پیش اعلام کرده بود که این کشور به همراه دیگر کشورهای تولیدکننده نفت کاهش صادرات نفت ایران و حتی «دو برابر آن» را جبران کرده‌اند.

این در حالی است که قیمت هر بشکه نفت برنت در میانه ی مهر ماه با ۴۱ سنت افزایش به ٨٤ دلار و ۳۲ سنت رسیده است. همینطور نفت خام آمریکا نیز با ۴۰ سنت افزایش به ٧٤ دلار و ۶۹ سنت رسید.

پیش از تحریم نفت ایران، افزایش قیمت بنزین در آمریکا

طی گزارشی از بلومبرگ در چند ماه گذشته درباره ی قیمت سوخت در آمریکا که همزمان با تعطیلات ملی به‌شدت بالا رفت و موجی از اعتراضات را میان مردم ایجاد کرد، قیمت یک گالن بنزین در آمریکا، 60درصد بیشتر از سال گذشته در همان زمان رشد کرده بوده است.

از آنجا که قیمت بنزین در آمریکا از مسائل بسیار مهم در نظر تمامی روسای جمهور ایالات متحده قلمداد می شود، این امر موجبات نارضایتی های عمومی را فراهم می آورد.

این درحالی است که تحریم های نفتی علیه ملت ایران هنوز اعمال نشده است. چراکه بنابر تحلیل بلومبرگ افزایش قیمت جهانی نفت منجربه بالا رفتن قیمت بنزین در امریکا خواهد شد.

همین پایگاه خبری اخیراً نیز طی گزارشی هزینه ی تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران را باری بر دوش رانندگان امریکایی تلقی کرد و با اشاره به عدم تاثیر آن بر رویکردها و سیاست های ایران به افزایش قیمت نفت پیش از فرا رسیدن موعد مقرر تحریم های نفتی اذعان کرد.

به دلیل ارتباط میان بالا رفتن قیمت جهانی نفت، و بنزین در امریکا، ترامپ می کوشد تا با کاستن قیمت نفت بر قیمت بنزین در امریکا کنترل داشته باشد.

مساله ای که برای کاهش قیمت نفت بسیار حائز اهمیت است تنظیم نظام عرضه و تقاضا در این بازار جهانی است.

امریکا نیز متوجه خطر شده است

سیاست های مهار قیمت نفت توسط ترامپ نظیر افزایش فشار به اپک برای کاهش نرخ و همچنین انتظار از عربستان و برخی کشورها جهت افزایش سطح تولیدات نفتی، منتج به کاهش و کنترل قیمت نفت در بازار جهانی نشد.

افسارگسیختگی قیمت روزافزون نفت که باعث بالا رفتن قیمت بنزین در آمریکا شده است ترامپ و تیم کاخ سفید را بر آن داشته است تا با انواع روش ها پیش از اعمال تحریم های نفتی ایران، تا حدی شرایط را به نفع خود و در جهت کاهش و یا کنترل قیمت نفت در بازارهای جهانی تعدیل کنند.

به عنوان مثال به تازگی، آمریکا به شرکت بریتیش‌پترولیوم و سریتا انرژی مجوز جدیدی برای از سرگیری فعالیت میدان گازی دریای شمال داد که بخشی از آن در مالکیت ایران است. این مورد یکی از معافیت‌های نادری است که دولت ترامپ در آستان اجرایی شدن تحریم های نفتی ایران اعطا کرده است.

یونایتدپرس اینترنشنال نیز به نقل از تحلیلگران کومرتس‌بانک نوشت که به نظر می‌رسد آمریکا مواضع سخت‌گیرانه علیه خریداران نفت ایران را کنار گذاشته است. گویا مشتری‌های نفتی ایران باید وقت بیشتری داشته باشند تا بتوانند محموله‌های نفتی ایران را جایگزین کنند.

دولت ترامپ در ماه‌های اخیر بارها اعلام کرده بود که هدفش از تحریم‌ها به صفر رساندن صادرات نفت ایران همزمان با آغاز تحریم‌ها در ۵ نوامبر ۱۴ آبان می باشد.

البته کارشناسان معتقد بودند که فائق آمدن بر چنین هدفی دور از انتظار است، اما این اظهارات به شدت بازار نفت را ملتهب و نسبت به آینده فروش و کمبود نفت در بازار نگران کرده بود.

حال بازار نفت نشان می دهد که پیش از اعمال تحریم نفتی ایران و دست به کار شدن برخی کشورها برای جبران این خلا نفتی، قیمت نفت در حال افزایش است و این برای دولت و مردم امریکا خوشایند نیست.

 

/پایان گزارش

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 69296

مطالب مرتبط :
دولت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

سیر تا پیاز "طرح گشایش اقتصادی" دولت / فروش ریالی اوراق نفت به مردم چه چالش هایی را برای کشور به دنبال خواهد داشت ؟

بنابر خبرهای رسیده قرار است دولت با اجرای طرحی با عنوان "گشایش اقتصادی" ، با هدف کاهش نقدینگی و جبران کسری بودجه خود ، اقدامات اساسی انجام دهد که این طرح البته باتوجه به زوایای پنهانی که دارد با واکنش کارشناسان و نمایندگان مجلس روبه رو شده است .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب