استاندار آذربایجان شرقی مطرح کرد؛

از ۲۴ هزار کنتور هوشمند برای چاه های حوزه دریاچه ارومیه، فقط ۲ هزار مورد آن نصب شده است

خدابخش با بیان آسیب‌های عدم تخصیص اعتبار کافی پرداخت و ابراز داشت: در حوزه دریاچه ارومیه ۲۴ هزار کنتور هوشمند باید به چاه‌ها نصب می‌شد که فقط ۲ هزار مورد آن نصب شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی دریاچه ارومیه که امروز در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه ستاد احیا دریاچه ارومیه توسط مشاورین و دانشگاهیان، 27 راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیای این دریاچه تدوین کرده است، اظهار داشت: بخشی از این راهکارها برگزاری جلسات فرهنگی و اجتماعی است که غالبا جنبه‌های توصیه، تشویق، تبلیغ و اطلاع رسانی دارد.

 

 قبل از تشکیل ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه سالانه  کاهش ۴۰ سانتی آب داشتیم

وی با بیان اینکه مدیریت بحران استان می‌تواند این 27 راهکار را به عنوان داشبورد مدیریتی خود ارائه کند، ابراز داشت: باید میزان موفقیت و پیشروی در این 27 ارزیابی شود.

 

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که قبل از تشکیل ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه هر سال نزدیک 40 سانتی متر کاهش آب داشته ایم و به سمت خشک شدن می‌رفت، افزود: با تشکیل این ستاد، نه تنها این کاهش متوقف شده است بلکه با افزایش کم نیز مواجه بوده است با توجه به اینکه امسال افزایش دما نیز داشته ایم و در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه 1270.25 است.

 

تنها ۴۱ درصد اعتبارات، تخصیص داده شده است

وی تمام اعتبارات استان در مدت تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه را 724 میلیارد تومان خواند و ادامه داد: 303 میلیارد تومان تابحال پرداخت شده که نزدیک 41 درصد از این مبلغ تحقق یافته است.

 

خدابخش به پروژه انتقال پساب تصفیه شده از تبریز به دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: این انتقال به طول 55 کیلومتر با لوله انجام می‌گیرد تا برداشت غیرمجاز انجام نگیرد و مجری این پروژه آبفا شهری است که بخش از این پروژه مانند، لوله گذاری و... انجام شده است ولی خریداری تجهیزات الکتریکال و مکانیکال این لوله گذاری مستلزم پیگیری است.

 

وی خاطر نشان کرد: آب منطقه ای با ایجاد 23 اکیپ گشت، توانسته است در سال گذشته 367 موتور مکش آب غیرمجاز را جمع آوری کرده، 343 استخر غیرمجاز که با موتور، آب را به داخل آن می‌ریختند انسداد،  1050 حلقه چاه غیر مجاز شناسایی شده است و 3319 مورد چاه غیر مجاز نیز انسداد یافته است که در مجموع کار ارزشمندی بوده است.

 

کاهش مصرف 51 میلیون متر مکعب آب در حوضه دریاچه ارومیه

استاندار آذربایجان شرقی به اجرای طرح تعادل بخشی در سطح کشور و همچنین در حوزه دریاچه ارومیه اشاره کرد و ابراز داشت: این طرح به منظور احیا آبهای زیر زمینی و خروج آنها از تراز منفی بوده است که در حوزه این دریاچه نیز انجام می‌گیرد.

 

وی به بخشی از اقدامات سازمان آب منطقه ای نیز اشاره ای داشت و گفت: نگهداشت یا کاهش مصرف 51 میلیون متر مکعب آب در حوضه دریاچه ارومیه و 256 میلیون متر مکعب در کل استان از جمله اقدامات این سازمان بوده است.

 

از ۲۴ هزار کنتور هوشمند فقط 2 هزار مورد آن نصب شده است

خدابخش با بیان آسیب‌های عدم تخصیص اعتبار کافی پرداخت و ابراز داشت: در استان ما 24 هزار کنتور هوشمند باید به چاه‌ها نصب می‌شد که فقط 2 هزار مورد آن نصب شده است.

 

وی ادامه داد: نصب دستگاه بر روی دستگاه های حفر چاه به منظور شناسایی موقعیت مکانی دقیق این دستگاه ها و جلوگیری از آن ها در موقع حفر غیر مجاز نیز انجام شده  است.

 

 

انتها پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸:۰۲

شناسه خبر: 71311

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب