نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس، مطرح کرد؛

ایجاد گلخانه و کشت زعفران از معیشت‌های جایگزین در اطراف دریاچه ارومیه است

بی مقدار گفت: ایجاد گلخانه و کشت زعفران یکی از معیشت‌های جایگزین در این رابطه است که آب زیادی هم نمی‌خواهد و می‌توان با تانکر نیز آب آن را تامین کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه که ظهر امروز در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به راهکارهای معیشت جایگزین در حوزه دریاچه ارومیه، اظهار داشت: باید از افراد دغدغه مند و کسانی که با مطالعه و پژوهش‌های خود، راهکارهای عملی برای احیا دریاچه ارومیه دارند استفاده کرد.

 

وی افزود: ایجاد گلخانه و کشت زعفران یکی از معیشت‌های جایگزین در این رابطه است که آب زیادی هم نمی‌خواهد و می‌توان با تانکر نیز آب آن را تامین کرد.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با بیان این که نصب پنل‌های خورشیدی نیز می‌تواند در روستاهای اطراف دریاچه ارومیه، موثر باشد، ابراز داشت: اهالی روستای 300 خانواری سرای و قشلاق خواستار نصب این پنل‌ها شده‌اند.

 

نباید با دستور یک نماینده مجلس یا مقام مسئول، از تخلفات چشم پوشی کرد

وی به مبارزه جدی با متخلفین در حفر چاه‌های غیرمجاز و... تاکید کرد و گفت: نباید با دستور یک نماینده مجلس یا مقام مسئول، از این تخلفات چشم پوشی کرد و یا اجازه حفر چاه غیر مجاز را داد.

 

بی مقدار با قدردانی از عملکرد خوب اداره کل منابع طبیعی استان در مبارزه با ریزگردها، عنوان کرد: باید در بحث دریاچه ارومیه نیز از سازمان‌های مردم نهاد و یا همان، NGOها کمک گرفت.

 

 وی ادامه داد: از سازمان‌های مردم نهاد درخواست داریم تا هر کدام از آنان طرحی در راستای احیا دریاچه ارومیه دارند، به صورت گزارشی کامل برای ما ارائه کنند.

 

کشت زعفران آب کمی می خواهد و قیمت بالایی دارد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با تاکید بر این که ما باید به صورت کامل برای احیا دریاچه ارومیه وارد شویم، تصریح کرد: در این راستا می‌توانیم حسابی به منظور جمع آوری کمک‌های مردمی در این خصوص، افتتاح کنیم.

 

وی از کاشت محصولات غرق آبی در شهرستان‌ها و روستاهای اطراف دریاچه نیز انتقاد کرد و ابراز داشت: در مزارع و باغات شهرستان نقده، چغندر می‌کارند که آب بسیار زیادی مصرف می‌کند و می‌توانند به جای آن اقدام به کاشت زعفران کنند که هم آب چندانی را نمی‌خواهد و هم بسیار گران قیمت است.

 

 

انتها پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳:۳۱

شناسه خبر: 71312

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب