معاون فرهنگی ناحیه بسیج دانشجویی تشریح کرد؛

مراحل دریافت مجوز خروج دانشجویان پسر از کشور برای اربعین ۹۷/ ارز ثانویه حدود ۸۰۰۰ تومان برای ویزای همه اقشار جامعه

معاون فرهنگی بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای خروج دانشجویان ارز خاصی از طرف دولت در نظر گرفته نشده است ولی طبق گفته وزیر کشور ارز ثانویه حدود ۸۰۰۰ تومان برای ویزای همه اقشار جامعه در نظر گرفته شده است.

صمد برسیاه معاون فرهنگی ناحیه بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرگزاری علم وفناوری در خصوص کاروان دانشجویی به اربعین اظهار کرد: این نهاد  با همکاری نظام وظیفه و دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ها این امکان را فراهم آورده است تا دانشجویانی که مشتاق هستند به همراه کاروان دانشجویی در پیاده‌روی اربعین به کربلای معلی اعزام شوند.

 

وی ادامه داد: ثبت نام برای عموم دانشجویان برادر آزاد است و همچنین دانشجویان مشمولی که مشکل خروج از کشور دارند، می توانند بدون وثیقه و با ضمانت سازمانی در ایام سوگواری سالار شهیدان و  پیاده روی اربعین، در تاریخ های مشخص از کشور خارج شده و پس از بازگشت خود را به نظام وظیفه معرفی نمایند.

این مسئول با بیان اینکه چهارمین سال است بسیج دانشجویی در بحث مجوز خروج دانشجویان مشمول همکاری می کند، ابراز داشت: با توجه به شرایط حساس منطقه‌ای و تحرکات دنیای غرب علیه اسلام برای به انزوا کشیدن مسلمانان و ایجاد تفرقه و دودستگی در بین کشورهای اسلامی و تشکیل گروه‌های تروریستی جهت وارونه نشان دادن چهره واقعی اسلام، کمرنگ کردن حضور مردم ، اهمیت مراسم پیاده‌روی اربعین به عنوان بزرگ‌ترین اجتماع بشری و شیعی در جهان دو چندان است.

وی اضافه کرد: سازمان بسیج دانشجویی استان در راستای رسالت‌های محوله، همانند سال‌های گذشته و با همکاری دفتر عتبات عالیات دانشجویی استان(دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها) و سازمان نظام وظیفه عمومی استان، اقدام به حل مشکل خروج دانشجویان مشمول کرده است.
دانشجویان دیگر نیازی به وثیقه برای خروج ندارند و تعهدنامه محضری که هر سال باید با پرداخت هزینه در دفاتر اسناد رسمی تکمیل و ممهور می‌شد، از چرخه ثبت‌نام حذف شده است.


برسیاه تصریح کرد: بعضی دانشگاه ها تسهیلاتی جهت حضور باشکوه تر جامعه دانشجویی در نظر گرفته اند که آنها می‌توانند با مراجعه به صندوق رفاه دانشجویی دانشگاه مربوطه از تسهیلات در نظر گرفته شده برای پیاده‌روی اربعین امسال استفاده کنند، مثلاً دانشگاه آزاد وام یک میلیون تومانی با اقساط 20 ماهه در نظر گرفته است.

وی عنوان کرد: برای خروج دانشجویان ارز خاصی از طرف دولت در نظر گرفته نشده است ولی طبق گفته وزیر کشور ارز ثانویه حدود 8000 تومان برای ویزای همه اقشار جامعه در نظر گرفته شده است.

دانشجویان دو دسته هستند، یک گروه از آنها مشکل سربازی ندارند که خودشان اقدام به تهیه پاسپورت و ویزا میکنند و گروه دوم دانشجویان مشمول هستند که با کمک سازمان بسیج دانشجویی و همکاری دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ها و سازمان نظام وظیفه همان طور که توضیح داده شد بدون وثیقه مجوز خروج دریافت میکنند و به زیارت عتبات مشرف میشوند. البته این دانشجویان هم میتوانند کاروانی بروند و یا اینکه خودشان مشرف شوند، بسیج دانشجویی هم کاروان دارد و در سامانه سقا میتوانند ثبت نام کنند.

این مسئول گفت: در بحث موکب، بسیج دانشجویی یک موکب دارد که مقدمات کار انجام شده و ان شاالله به همراه خادمین تا چند روز دیگر اعزام خواهند شد که اخبار تکمیلی تر موکب در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد.


 وی تأکید کرد: طبق قوانین خروج، فردی که ضامن دانشجو می‌شود حق خروج از کشور تا زمان برگشت دانشجو را ندارد، مراحل کامل ثبت‌نام برای شرکت در پیاده‌روی دانشجویی اربعین به صورت اینفوگرافی در انتهای قابل مشاهده است. از دانشجویان تقاضامی شود که تمامی مراحل را به دقت انجام دهند و در صورت سوال یا ابهام به دفاتر بسیج دانشجویی در دانشگاه ها یا معاونت فرهنگی ناحیه دانشجویی واقع در شهر یاسوج، شهدای 5 مراجعه نمایند یا با شماره تماس 09171487202 در ساعت اداری تماس حاصل نمایند.


 برسیاه در پایان خاطر نشان کرد: سایر مراحل بر عهده سازمان بسیج دانشجویی، دفتر عتبات و سازمان نظام وظیفه است و اگر مشخص شود فرد ثبت نامی، دانشجو نبوده و یا ضامن معتبر نباشد از خروج وی جلوگیری خواهد شد و عواقب ناشی از آن بر عهده فرد است، ضامن می‌تواند پدر، مادر، خواهر، برادر یا هر یک از بستگان یا دوستان باشد.
تمام مراحل ثبت نامی به صورت اینترنتی است که مراحل آن در اینفوگرافی زیر قابل مشاهده است.

 

اربعین

مراحل ثبت نام:

1-مراجعه به بانک قوامین، افتتاح حساب به نام دانشجو

2- مراجعه به پلیس +10 و دریافت کد سخا

3- ورود به سامانه epolice.ir با استفاده از کد سخا و ثبت درخواست مجوز خروج از کشور:

الف) سمت راست صفحه انتخاب گزینه خدمات وظیفه عمومی

ب) انتخاب گزینه خدمات اینترنتی

ج)وارد کردن کد سخا و ادامه مراحل

4- استعلام آنلاین سامانه از دانشگاه محل تحصیل دانشجو

5- انتخاب گزینه  خروج بدون وثیقه با ضمانت سازمان

6- درخواست کد "سقا" از دانشجو توسط سامانه (برای دریافت کد سقا باید مراحل 7 تا 9 را انجام داد)

7- ورود به سایت sagha-noor.ir و وارد کردن مشخصات دانشجو و ضامن در بخش مجوز خروج

8- دریافت پرینت ثبت نام از سامانه و مراجعه ی حضوری همراه با ضامن و مدارک شناسایی به دفاتر بسیج دانشجویی شهرستان یا معاونت فرهنگی ناحیه دانشجویی

9- ثبت نهایی توسط معاونت فرهنگی سازمان و دفتر نهاد رهبری و ارائه کد سقا به متقاضی

10-وارد کردن کد سقا گرفته شده از سامانه sagha-noor.ir و وارد کردن آن در بخش درخواستی کد سقا در سامانه epolice.ir
11-تکمیل فرآیند ثبت نام

 

انتهای پیام/ف. جهان

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 71337

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب