۳ تا ۵ میلیون سال دیگر پستانداران منقرض شده باز میگردند

انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت پیش‌بینی‌ کرده است که ۹۹ درصد از گونه‌های "به شدت در خطر انقراض" و ۶۷ درصد از گونه‌های "در معرض انقراض"‌ در طول ۱۰۰ سال آینده از صفحه روزگار محو خواهند شد.

انسان در طول 50 سال گذشته بسیاری از گونه‌های ‍پستانداران بر روی زمین را به گونه‌ای منقرض کرده است که دانشمدان گمان می‌کنند در نتیجه تنوع تکاملی زمین تا 3 تا 5 میلیون سال آینده بازیابی نخواهند شد.

تیمی از دانشمندان می‌گویند که زمین احتمالا ششمین انقراض بزرگ خود را تجربه می‌کند؛ عصری که در آن تغییرات زیست‌محیطی سیاره آنقدر زیاد است که بسیاری از گونه‌های جانوران و گیاهان از بین خواهند رفت. انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت پیش‌بینی‌ کرده است که 99 درصد از گونه‌های "به شدت در خطر انقراض" و 67 درصد از گونه‌های "در معرض انقراض"‌ در طول 100 سال آینده از صفحه روزگار محو خواهند شد.

در طول 450 میلیون سال گذشته 5 واقعه انقراض عظیم رخ داده است. هر پنج مرتبه فاجعه‌های طبیعی عامل اصلی بوده‌‌اند. اما انگشت اتهام اکنون به سوی فعالیت‌های انسانی است که در گونه‌های بسیاری را به کام مرگ خواهد کشاند. در مطالعه‌ای که روز دوشنبه 23 مهرماه در مجله PNAS به چاپ رسید، دانشمندان از دانشگاه آرهوس (Aarhus) دانمارک طی محاسباتی نشان داده‌اند که انقراض عصر انسان با سرعت زیادی در حال وقوع است.

این محققان می‌گویند مدت زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید تا تکامل بتواند این سطح از تنوع زیستی که در زمین وجود دارد  را به روز اول بازگرداند. بر اساس محاسباتی که محققان دانمارکی انجام داده‌اند، در بهترین حالت طبیعت در حدفاصل 3 تا 5 میلیون سال آینده مجددا این سطح از تنوع زیستی را بر روی زمین ایجاد خواهد کرد.

تکامل نمی‌تواند با این سرعت پیش رود

تکامل مکانیزم دفاعی سیاره ما در برابر از میان رفتن تنوع زیستی است.  در جریان تکامل بر روی زمین زیستگاه‌ها، شرایط آب و هوایی دائما در حال تغییر است و گونه‌هایی که توانایی بقا ندارند از میان می‌روند و گونه‌های جدید آهسته آهسته جایگزین آنها می‌شوند.

اما برای یک گونه جدید مدت زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا گپ‌های بوجود آمده را پر شوند. این فرآیند جایگزینی در مقایسه با فعالیت‌های انسانی که گونه‌های پستانداران را به انقراض می‌کشند، با سرعت بسیار کمتری انجام می‌شود.

محققان دانشگاه آرهوس برای انجام این محاسبات از تعدادی از پایگاه‌های داد‌ه‌ای استفاده کردند که گونه‌های پستاندار در حال انقراض در نتیجه فعالیت‌های انسانی و گونه‌هایی که پیش از این منقرض شده‌اند، در آنها مورد بررسی قرار گرفته بودند. ترکیبی از این داده‌ها و اطلاعاتی درباره انقراض 50 سال آینده به دانشمندان کمک کرد تا یک شبیه‌ساز پیشرفته را توسعه دهند و بوسیله آن پیش‌بینی کنند که چه مدت زمانی که طول می‌کشد تا تکامل این گونه‌ها مجددا بازیابی کند.

البته لازم به ذکر است که برآوردهای این دانشمدان برپایه این فرض خوش‌بینانه استوار است که بشریت سرانجام روزی نابودی زیستگاه‌های سایر گونه‌ها را متوقف خواهد کرد و نرخ انقراض رو به کاهش خواهد نهاد.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 71502

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب