گزارش ویژه خبرگزاری علم وفناوری از وضعیت دانشگاه صداوسیما؛

دانشجویان متخصص پشت در/ مراحل جذب متقاضیان به کجا رسید؟

دانشجویان دانشگاه صداوسیما در اعتراض به مشکلات ایجاد شده در جذب و پذیرش خود در سازمان صداوسیما به رئیس این سازمان نامه نوشتند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، دانشجویان دانشگاه صداوسیما در اعتراض به مشکلات ایجاد شده در جذب و پذیرش خود در سازمان صداوسیما به رئیس این سازمان نامه نوشتند.

در این نامه ضمن تشکر از دکتر علی عسکری به جهت دستور مسائد قبلی، مبنی بر جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه، از مشکلات به وجود آمده در روند جذب گلایه کردند.

" احتراما همانگونه که مستحضرید پس از یک دوره نابسامانی و توقف روند جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صداوسیما در دوره ریاست سابق، دستور مساعد حضرتعالی که در کارنامه خود ریاست دانشگاه صداوسیما را نیز برعهده داشته اید توانست امید دوباره ای پس از یک دوره ناامیدی و اضطراب به قلب تپنده سازمان صداوسیما برگرداند. با این همه و علی رغم از سرگیری روند جذب فارغ التحصیلان، متاسفانه طی ماه های گذشته با اضافه شدن موانع زیاد، بوروکراسی و کندی کار در فرایند امتیاز بندی و تعیین مرکز فارغ التحصیلان تا صدور حکم استخدام، موجب شده جمع زیادی از نخبگان متعهد و انقلابی در ماندن در سازمان صداوسیما به تردید بیافتند و برخی حتی عطای ماندن در سازمان صداوسیما را به لقایش ببخشند".

این بخشی از نامه سرگشاده دانشجویان دانشگاه صداوسیما به دکتر عبدالعلی علی عسکری است.

اما استخدام در صداوسیما به چه شکل است؟

سازمان صداوسیما در در راستای قانون اساسی وظیفه هدایت افکار عمومی جامعه را برعهده دارد. برای تحقق این منظور، این سازمان از یک بازوی علمی به نام دانشگاه صداوسیما استفاده می کند که وظیفه تامین نیروی نخبه این سازمان را برعهده دارد. این دانشگاه در حال حاضر در واحد تهران و قم در رشته های تخصصی موردنیاز سازمان صدا و سیما در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به پذیرش و ترتبیت نیروی انسانی مورد نیاز سازمان صداوسیما می پردازد.

داوطلبان ورود به این دانشگاه در مقاطع ذکرشده، صرفا از طریق کنکور سراسری جذب خواهند شد. بدین صورت که پس از کسب حدنصاب نمره علمی در کنکور سراسری، شرکت در مصاحبه علمی، کسب شرایط سلامت جسمی و روانی و همچنین عبور از فیلتر گزینش، در این دانشگاه به صورت بورسیه مشغول به تحصیل و در نهایت جذب سازمان صداوسیما می شوند.

سوابق مشکلات ایجاد شده در جذب

روند جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صداوسیما در دوره محمد سرافراز برای حدود دو سال متوقف شد

تا قبل از ابان ماه سال 93 و قبل از روی کار آمدن محمد سرافراز به عنوان رئیس سازمان صداوسیما، کار جذب دانشجویان دانشگاه صدا و سیما طبق روال سال های قبل و بدون مشکل ادامه می یافت. با انتصاب محمد سرافراز به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما، با توجه به عزم وی بر چابک سازی این سازمان، جذب فارغ التحصیلان با مشکل مواجه شد و در بازه ای متوقف شد. دلیل این امر که عموما اصلاح الگوهای شغلی سازمان عنوان میشد منجر به توقف جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه به مدت حدود دو ساله شد.

در طول این مدت دانشجویان این دانشگاه طی چندین نامه، اعتراض خود را به توقف روند جذب فارغ التحصیلان بیان کردند ولی پاسخ مثبتی دریافت نکردند.

در یکی از نامه هایی که در تیرماه سال 94 به محمد سرافراز نوشته شد، فارغ التحصیلان این دانشگاه عنوان کرده بودند که " در صورت اراده و تصمیم شما برای ساخت برنامه، مناظره، مصاحبه و یا مستند پیرامون ظلم های اعمال شده بر دانشجویان بورسیه، جمعی از دانشجویان بورسیه، متشکل از بسیاری از دانشجویان و دانش آموختگان زجرکشیده و مظلوم بورسیه، آماده همکاری کامل با شما برای تنویر افکار عمومی، روشنگری  و پاسخ به پرسش های موجود می باشد". نامه ای که همچون نامه ها و اعتراضات قبلی مورد توجه واقع نشد.

تغییر رئیس سازمان و بازگشت امید و آرامش بین دانشجویان و فارغ التحصیلان

در شروع کار رئیس جدید رسانه ملی، وی دستور جذب رسمی فارغ التحصیلان دانشگاه صداوسیما را صادر کرد.

اردیبهشت سال 95 بود که مقام معظم رهبری در حکمی عبدالعلی علی عسکری را به عنوان رئیس جدید صدا و سیما منصوب کردند. انتخابی که موجب خوشحالی دانشجویان دانشگاه صدا و سیما شد. یکی از سفارش های مقام معظم رهبری در حکم وی، تربیت، حفظ و جذب نیروهای انقلابی و کارآمد بود که روح امید را بین دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه دمید. دکتر علی عسکری که خود از اساتید دانشگاه صدا و سیما است، ریاست این دانشگاه را نیز در کارنامه خود دارد. البته نگاهی به سابقه وی در دانشگاه نیز از دیگر مواردی بود که دانشجویان را نسبت به آینده شغلی خود امیدوارتر میکرد. موضوعی که در واقعیت نیز چنین بود و مشکل پیش آمده در جذب دانشجویان را حل ساخت.

" موافقت علی‌عسکری با استخدام رسمی فارغ‌التحصیلان دانشگاه صدا و سیما". این تیتر اخبار شهریورماه 95 است که باعث خوشحالی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صداوسیما شد.

رفع این مشکل که به دلیل تاکید رهبر معظم انقلاب در حکم ابلاغی، نظر مساعد رئیس سازمان صداوسیما و پیگیری دانشجویان به وقوع پیوست، موجب خوشحالی و ادامه روند جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه شد.

موضوعی که دانشجویان و فارغ التحصیلان نیز در نامه ای به دکتر علی عسکری از وی قدردانی کردند.

بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما در نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما نوشت: "خوشحالیم که حضرتعالی که در کارنامه خود، ریاست دانشگاه صداوسیما را نیز بر عهده داشته‌اید، حالا پس از انتصاب حکیمانه رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس رسانه ملی و تاکید ایشان بر جذب نیروهای کارآمد و انقلابی، باردیگر اهمیت جایگاه این دانشگاه را نشان داده و عزم جدی دارید تا جایگاه اصلی این دانشگاه را به عنوان دانشگاه سازمان صداوسیما، بازیابی کنید و در گام اول روند معطل و معلق مانده جذب فارغ التحصیلان در دوره پیشین ریاست صداوسیما را به مسیر اصلی خود بازگردانید".

ایجاد مشکلات جدید در روند جذب فارغ التحصیلان

پس از گذشت دو سال از روال عادی و خوب جذب فارغ التحصیلان، اما حالا این افراد در نامه ای جدید به رئیس رسانه ملی، اعتراض خود را به بروز مشکلات جدید بیان کردند. بنابر گفته فارغ التحصیلان این دانشگاه و همچنین بر اساس متن نامه، نامنظم تشکیل شدن جلسات جایابی، بوروکراسی و معطل شدن بسیار فارغ التحصیلان در مراحل امتیازبندی، تعیین مرکز، ایجاد کمیته های تخصصی، گزینش و حراست، بی توجهی و کم توجهی به تخصص دانشجو در تعیین الگوی شغلی و روند طولانی از زمان فارغ التحصیلی تا جذب، از جمله این مشکلات عنوان شده است.

حال باید دید با توجه به دیدگاه مثبت رئیس رسانه ملی به دانشگاه صدا و سیما، آیا مشکلات ایجاد شده باز هم همچون روال گذشته توسط دکتر علی عسکری حل خواهد شد؟

همانطور که عنوان شد دانشگاه صدا و سیما برا اساس قوانین رسانه ملی، تنها راه جذب رسمی کارکنان این رسانه  است و هرگونه بروز مشکل در جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه می تواند موجب بروز مشکلات عدیده ای در تامین نیروی انسانی کارامد و انقلابی رسانه ملی شود. دانشجویانی که اکثر آن ها با رتبه های برتر جذب این دانشگاه شده اند و عمدتا، علی رغم قبولی در دانشگاه های معتبر دولتی ولی دانشگاه صدا و سیما را ترجیح داده اند. همچنین با توجه به بورسیه بودن آن ها، رسانه ملی نیز بودجه زیادی را صرف تربیت و آموزش آن ها نموده است و بروز مشکل در فرایند جذب، همانگونه که گفته شد هم تامین نیروی نخبه انسانی را با مشکل مواجه خواهد کرد و هم می تواند به هدر رفت سرمایه مادی کشور منجر شود.

زمان انتشار: دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 71531

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب