توسط یک شرکت دانش‌بنیان انجام شد؛

پای نانو به چادر زنان ایرانی باز شد / ساخت اولین چادر آنتی‌باکتریال و آنتی‌استاتیک توسط مخترعین کشور

مخترعین کشورمان موفق به ساخت اولین چادر با فناوری نانو شدند که قابلیت‌های خنک‌شوندگی، آنتی‌باکتریال و آنتی‌استاتیک را دارد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - جوانان ایرانی برای محافظت از ناموس ایرانی این بار در جبهه علم و فناوری فعالیت کرده و چادری تولید کردند که از طریق فناوری نانو دارای قابلیت‌های خنک‌شوندگی، آنتی‌باکتریال و آنتی‌استاتیک است. با صابر قاضی‌پور، ناصر قاضی پور و حسن درویش از مجریان طرح چادر نانویی به گفت‌وگو نشستیم تا بیشتر درباره چادر نانویی بدانیم.

** خوب است که از همان ابتدای تولید چادر نانویی صحبت کنیم، چه شد که به فکر تولید چادری با قابلیت نانو فناوری افتادید؟

صابر قاضی‌پور: ما در ابتدا از طریق تحقیقاتی، دغدغه‌های خانم‌ها را برای استفاده از چادر شناسایی کردیم و بر اساس آن این چادر تولید شد.

درویش: ما در ایران بالای ۱۱۰ میلیون متر در سال مصرف چادر مشکی داریم، بنابراین باید نیازهای خانم‌ها را درنظر بگیریم تا راحت از این پوشش استفاده کنند.

** این چادر چه تفاوتی با چادرهای معمولی دارد؟

قاضی‌پور: در این چادر از نانوذرات نقره بهره برده شده که این فناوری به چادر خاصیت‌ها و قابلیت‌های متفاوتی داده است. چادر نانویی ضد لک و ضد روغن است و خاصیت آنتی استاتیک دارد تا خاک نگیرد. ما این مساله را با دونه‌های سفید یونولیت هم آزمایش کردیم و به نتیجه رسیدیم. از سوی دیگر با توجه به اینکه به صورت سنتی برخی خانم‌ها چادر را با دندان‌شان نگه می‌داشتند برای این چادر خاصیت آنتی با کتریال در نظر گرفتیم. این چادر همچنین به صورت ضد چروک تهیه شده و بر اساس پارچه‌هایی که افراد ارتشی در جنگ‌ها و عملیات‌ها از آن استفاده می‌کنند از پارچه خنک شونده تهیه شده است.

** این پارچه به چه صورت  قابلیت خنک‌کنندگی دارد؟

قاضی‌پور: نورهایی که مرئی نیستند بر روی این چادر بازتاب پیدا می‌کنند و چادر زیر آفتاب دیرتر گرم می‌شود.

** این محصول در چه مرحله‌ای از تولید است؟

قاضی‌پور: محصول ما به مرحله تجاری‌سازی رسیده و بیشتر ارگان‌ها در حال حاضر از ما خرید می‌کنند.

** محصول تولید شده شما می‌تواند از نظر کیفیت با محصولات خارجی رقابت کند؟

ناصر قاضی‌پور: به لطف حضرت زهرا(س) و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید ایرانی ما سعی می‌کنیم که محصولات‌مان را با استاندارد جهانی تحویل دهیم و تاکنون از نظر کیفیت نه تنها کمبود نداشته‌ایم بلکه استاندارد تولیداتمان بهتر از نوع خارجی هم بوده است. من اعتقاد دارم اگر محصولات‌ ایرانی دارای استاندارد جهانی باشد حتما خریدار دارد. فرش‌های ایران را حدود پنجاه سال پیش از آلمان می‌خریدیم ولی حالا آلمان از ما می‌خرد. نساجی ایران سابقه بالای 3 هزار سال سابقه دارد.

** برای تولید این چادر چه استانداردهایی را درنظر گرفتید؟

قاضی‌پور: ما حساسیت‌های خانم‌ها را شناسایی کرده و بر روی پارچه‌ها اعمال کردیم، به طور مثال خانم‌ها از وزن پارچه‌ها گلایه داشتند که وزن سبک تر شده و از نظر گرمایشی دارای خاصیت خنک شوندگی است. جزء به جزء از افراد سوال کردیم و نظرات را در کارمان اعمال کردیم.

** آیا این چادرها از نظر قیمت چقدر با چادرهای معمولی تفاوت دارد؟

قاضی‌پور: تفاوت قیمت این پارچه نیز با پارچه معمولی زیاد نیست و سعی می‌کنیم در تولید انبوه قیمت را تقریبا به قیمت چادر معمولی برسانیم.

درویش: با توجه به کیفیت، قیمت چادر نانویی حتی از چادرهای معمولی هم پایین تر است.

** در مراحل تولید با مشکلاتی هم مواجه شدید؟

قاضی‌پور: بله به هر حال در مقطع فعلی کشور در یک بحران اقتصادی قرار دارد که ان شالله ملت ایران از این بحران هم با سربلندی عبور می‌کند. متاسفانه برخی فروشگاه‌های ما به فروش لباس ترکیه‌ای افتخار می‌کنند در صورتیکه جنس ایرانی باید به فروش برود تا کارخانه‌های نیمه‌تعطیل‌مان فعال شود.

** برای ارتقای طرح‌تان نیز برنامه‌ دارید؟

ناصر قاضی‌پور: همکاران ما در دانشگاه علم و صنعت و امیرکبیر زحمت می‌کشند و همکاری می‌کنند و روی بافت پارچه معیارهای جدیدی را انجام می‌دهیم، خانم‌هایی که استفاده کرده‌اند هم از فناوری اعمال شده بر روی این پارچه‌ها راضی بودند. ما تحقیقات گسترده‌ای در دانشگاه‌ها داریم و با اساتید کشوری تحقیقاتی درباره حجاب و عفاف انجام می‌دهیم، تاریخ ادیان زرتشت و مسیحیت هم درباره پوشش و حجاب‌شان بررسی کردیم، ریشه و بنیاد حجاب در کشور ما سابقه بیشتری از اروپا دارد.اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید با صاحب نظران تعامل فکری داشته باشیم.

صابر قاضی‌پور: ما چادری با قابلیت دیگر هم طراحی کرده‌ایم، با توجه به اینکه ۷۰ درصد تصادفاتی که عابر پیاده مقصر بوده مربوط به لباس مشکی بوده، ما چادری طراحی کردیم که نور ماشین را بازتاب می‌دهد یعنی شب تاب است و راننده آن را از دور تشخیص می‌دهد. ما به جز چادر به تولید محصولات دیگر در این حوزه هم فکر می‌کنیم، محصول جدید ما یک پیراهن است که بخصوص برای پیاده‌روی نجف تا کربلا در روزهای نزدیک به اربعین بسیار کارایی دارد.

** از چه نظر؟

قاضی‌پور: وقتی روی این پیراهن آب می‌ریزیم پارچه خیس نمی‌شود زیرا آب بر روی پارچه نمی‌ماند و لیز می‌خورد بنابراین عرق بدن در این پیراهن جذب نمی‌شود و بوی نامطبوع نمی‌گیرد. این پارچه ضد لک است و در باران نیز گل و لای بر روی پارچه نمی‌ماند، زیرا پارچه ضد آب است.

** چگونه قابلیت شستشو دارد؟

قاضی‌پور: ضد آب به این معنی نیست که آب در آن عبور نکند، این پارچه تار و پود است و کاملا باز است مثل سفره نیست و برای شستشو مشکلی ندارد ولی آب باران و گل و لای روی این پارچه لیز می‌خورد. این پارچه پیراهنی از مدل‌های نظامی الگو گرفته شده که پارچه خنک شونده است، همان‌طور که می‌دانید جذب نور در رنگ مشکی بسیار زیاد است و به همین دلیل ما در این پارچه نوعی فناوری را اعمال کردیم که نورهایی که مرئی نیست را بازتاب دهد.

** در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

قاضی‌پور: همان‌طور که اطلاع دارید در زمان قدیم آب را در کوزه نگه می‌داشتند تا آب خنک شود، کوزه آب را تبخیر سطحی می‌کند تا نسبت به محیط چند درجه خنک تر باقی بماند، ما بر روی این پارچه همین کار را انجام دادیم سرعت جذب آب در این پارچه بسیار بالاست و آب یا عرق بدن به صورت همگون در پارچه پخش می‌شود که این مساله سبب می‌شود تبخیر سطحی سریع‌تر اتفاق بیفتد و خنک‌تر شود. بدنه این پیراهن ضد آب و لک است و دو لایه است، لایه بیرون یقه و آستین است که خاصیت ضد لک دارد ولی پارچه زیر بغل آنتی باکتریال است و از پارچه دیگری هم در زیر بغل استفاده شده که به صورت بیضی شکل طراحی شده تا عرق را به زیر دست بکشد و سریع‌تر تبخیر شود. این فناوری در انحصار آمریکا بوده است و پیراهن ضد عرق را ارتش آمریکا استفاده می‌کند که آب را عبور نمی‌دهد ولی بخار را عبور می‌دهد.

** شما موفق به ساخت پیراهن مخصوص زائرین نیز شده اید آیا پارچه پیراهن همان پارچه‌ای است که در چادر نانویی هم استفاده شده است؟

درویش: بله ولی معمولا بین دست و سینه آقایان عرق می‌کند و لباس‌شان خیس می شود که ما در این قسمت پیراهن، لایه دیگری از پارچه را قرار دادیم که عرق را به سرعت تبخیر کند. ما در این پارچه به ثبات شستشوی ۵۰ رسیدیم یعنی این پارچه خاصیت خود را تا ۵۰ بار شستشو حفظ می‌کند یعنی اگر هفته‌ای یک بار چادر را بشویید تا یک سال خاصیت نانویی آن حفظ می‌شود.

ناصر قاضی‌پور: این چادر ضد لک است، ضد الکتریسیته و ضد آتش است به این صورت که جرقه‌ها از روی چادر لیز می‌خورد و گرد و غبار هم نمی‌گیرد. با توجه به اینکه پوکی استخوان در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود نخ‌هایی را تولید میکنیم که برای این موضوع نیز مفید باشد. ما به صورت اختصاصی با جوهر نامرئی روی چادر مارک زدیم، با توجه به اینکه یکی از معضلات خانم‌ها در دوخت چادر مهر طلایی روی چادر بود ولی ما مارک را به صورت نامرئی روی چادر درج کردیم که این کار با جوهر امنیتی اسکناس انجام شد. ما موادی را به پارچه اضافه می‌کنیم که تا ۵ درجه حرارت را می‌گیرد و هوا را خنک می‌کند. ضد آب به این معنی نیست که آب در آن عبور نکند، این پارچه تار و پود است و کاملا باز است مثل سفره نیست و برای شستشو مشکلی ندارد. آب روی این پارچه لیز می‌خورد، این پارچه ها ضد رطوبت است و عرق را جذب می‌کند و آن را در پارچه پخش می‌کند که لک عرق هم روی پارچه نمی‌ماند و چادر تنفس پذیر است. اگر موسسات دولتی با ما همکاری کنند پشتوانه‌ای برای ما باشند ما می‌توانیم برای اربعین پیراهن را به تولید انبوه برسانیم تا در گرما عرق لباس اذیتشان نکند. کسانی که به پیاده روی اربعین مشرف می‌شود تا  ۱۰ روز می‌توانند از این پیراهن بدون شستشو استفاده کنند.

** تاکنون حمایتی از سوی موسسات دولتی صورت گرفته است؟

صابر قاضی پور: از سوی معاونت علمی قرار بود به ما وام تعلق گیرد که در حال پیگیری هستیم. ما انتظار حمایت بیشتری داریم.

ناصر قاضی‌پور: خانم ها اعتراض می‌کردند که پارچه های وارداتی استاندارد نیست ولی دولت خوب مدیریت نمی‌کند که کار تولید را به بخش خصوصی بسپرد تا دیگر این دغدغه‌ها برای هموطنان درباره واردات پیش نیاید، دولت می‌تواند خوب نظارت کند ولی کار اجرایی را نمی‌تواند انجام دهد و باید کارها به شرکت‌های خصوصی سپرده شود.

در حال حاضر بی رویه جنس وارد ایران می‌شود، مواد خیلی خوبی هم نیست، به دلیل گرانی دلار روپوش دانش آموزان از جنس خوب نیست و از موادی تهیه می‌شود که به بدن بچه آسیب می‌رساند و سبب ایجاد حساسیت می‌شود. سرطان‌های مختلفی برای خانم‌ها از لباس‌ها ناشی می‌شود که این لباس‌ها در ظاهر زیباست و در بسته‌بندی شیک ارائه می‌شود ولی از نظر کیفیت استاندارد نیست.

ما در نمایشگاه قرآن هم شرکت کردیم. کافه‌ای هم برای خانم‌ها در خیابان شریعتی داریم که خانم‌ها بیایند و ایده‌های خود را بگویند تا ما از نظرات و دغدغه‌هایشان برای ارتقای کار استفاده کنیم.

انتهای پیام /

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 71581

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب