مخترع بوشهری کوره خورشیدی:

آب شور دریا را می‌توان شیرین کرد!

رهبر انقلاب امسال را به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند و پیش از این نیز بارها بر ضرورت حمایت از تولید داخلی تاکید کرده‌اند. در این گزارش گفتگویی با جوان مخترع بوشهری که دغدغه کار تولیدی دارد را می‌خوانید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر، بیش از یک دهه است که مقام معظم رهبری شعار سال را با محوریت مسائل اقتصادی نامگذاری می‌کنند، این مسئله حاکی از اهمیت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم برای ایشان می‌باشد.

رهبر انقلاب امسال را به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند و پیش از این نیز  بارها بر ضرورت حمایت از تولید داخلی تاکید کرده‌اند. در این گزارش گفتگویی با جوان مخترع بوشهری که دغدغه کار تولیدی دارد را می‌خوانید.

خودتان را معرفی کنید و از رشته تحصیلی خود بگوید؟

شعیب پورصالح متولد سال 1361 هستم در رشته تحصیلی برق صنعتی دیپلم گرفتم، سال 1381به استخدام اداره انتقال نیرو و اپراتور ایستگاه فشار قوی بصورت پیمانی در آمدم اما بدلیل مشکلات، در سال 1389 به شغل آزاد روی آوردم و بدلیل علاقه ای که به ماشین ابزار و ماشین سازی داشتم  در دوره های ماشین فنی و حرفه ای شرکت کردم و بعد از گذراندن دوره، به رتبه قابل قبولی از رشته ماشین سازی رسیدم و در حال حاضر هم مشغول طراحی و ساخت ماشین ابزارهای مورد نیاز خط تولید کوره خورشید هستم.

درباره اختراع خود بفرمایید؟

اختراع من، بومی سازی یک سیستم مکانیک و الکترونیک و محاسباتی دستگاه پر قدرت و کارا، دریافت کننده انرژی خورشیدی است که در کشورهای اروپایی کاربرد  فراوان دارد به همین خاطر ما توانسته ایم با  فولاد و مواد خام تولیدی داخل کشور این دستگاه را بصورت کاملا علمی و حد امکان بسیار بادوام و با هزینه نگهداری بسیار کم بسازیم.

انرژی خورشیدیکی از انرژی های رایگان و در دسترس می باشد، همچنین پایداری بسیار زیادی نسبت به انرژی های تجدید پذیر دیگر مانند انرژی باد و امواج دارد و مقدار انرژِی دریافتی از خورشید بستگی به مکان جغرافیایی و مقدار رطوبت و گرد غبارمتفاوت می باشد.

هر متر مربع سطح تابش انرژی خورشیدی به کره زمین بین 700تا 1000وات انرژی گرمایی تولید می کند که به نوبه خود انرژی زیادی است، کشور ما با میانگین 290روز آفتابی در سال یکی از بهترین دریافت کننده انرژِی خورشیدی است که از انرژی خورشید استفاده های زیادی مانند آبشیرین کن، خشکن های صنعتی، اجاق های خورشیدی ، کوره خورشیدی، سرمایش و گرمایش خورشیدی و تولید برق می باشد.

سیستم ساخته شده کوره خورشید است که با متمرکز کردن بازتاب خورشید به روی گیرنده تولید گرمای زیاد می کند که از این حرارت تولید شده جهت مصارف آبشیرین کن، تولید برق به روش سیال روغن حرارتی و تولید بخار، راه اندازی موتور استرلینگ جهت تولید برق و مصارف دیگر استفاده می شود.

 

هدف شما از ساخت کوره خورشیدی چیست؟

هدف در ابتدا تولید، این محصول بوده، هدف دوم ارتقا محصول ساخته شده با استانداردهای بهتر و طراحی و ساخت صنایع دیگر خورشیدی که با انرژی حرارتی کوره خورشید کار می‌کند، دیگر صنایعی که با کوره خورشیدی ترکیب می‌شود توربین های بخار تولید برق و همچنین موتورهای گرمایی استرلینگ جهت تولید برق است و در حال حاضر کوره ساخته شده جهت استفاده آبشیرین کن می‌باشد.

آیا می دانید بزرگترین کوره خورشیدی، نزدیکی مرز بین فرانسه و اسپانیا نصب شده و از 63 آینه ثابت تشکیل شده و دمایی معادل 3500 درجه تولید می کند؟ شما از چند عدد آینه استفاده کرده اید و چه دمایی تولید می کنید؟

کوره  خورشیدی ساخته شده بین مرز فرانسه و اسپانیا آینه های آن ثابت نیست و مجهز به ردیاب  الکترونیک و مکانیک ردیاب خورشید است که هر کدام از این 63 آینه نیزاز آینه های کوچکتر تشکیل شده و 63ردیاب مجزا دارد، اگر آینه ها در طول روز ثابت باشد بدلیل ثابت نبودن خورشید کوره نمی تواند بازتاب نور خورشید را روی کانون متمرکز کند و 70درصد هزینه های ساخت کوره مربوط به مکانیک ردیاب دوجهته خورشید 180درجه شرق به غرب و 90 درجه بالا و پایین می باشد.

در مورد تنضیمات دما در ابتدا ساخت محاسبات آن را باید انجام داد، در کوره های خورشیدی و در کل متمرکز کننده های خورشیدی که با آینه های تخت ساخته می شوند دما توان را باید با همدیگر ترکیب و محاسبه کرد، بطور مثال هر چند تعداد آینه ها نسبت به اندازه کل سطح کوره از تکه های کوچکتر تشکیل شده باشد به دلیل نقطه کانونی کوچکتر دمای بالاتری ایجاد می کند و در محاسبات ساخت کوره اندازه کوره, تعدادآینه ها, و مهمتر اندازه آینه ها برای تولید دمای مورد نیاز محاسبه می شود و در تولید سازه های کوره های خورشیدی تولید توان  بستگی به ابعاد سطح کوره دارد و هرچه سطح کوره بزرگتر باشد توان نیز بیشتر است، در کوره ساخته شده960 تکه آینه 10*10سانتیمتر مربع  و با فاصله کانونی220 سانتیمتر و دمای 1000درجه سانتیگراد با توان حرارتی میانگین 8 کیلووات بسته به رطوبت هوا در همان روز تولید می کند همچنین  مجهز به ردیاب خورشید دو جهته با تحمل وزنی دنده درایو 2000 کیلوگرم و جعبه دند های دقیق و استاندارد می باشد.

با توجه به کمبود آب در مناطق گرمسیری و ساحلی این اختراع شما چه کمکی به این امر می کند؟

با این دستگاه می توان با تولید انرژی گرمایی زیاد و رایگان درمناطق ساحلی و جزیره ای، آب شور دریا را شیرین کرد و هم در جهت مصارف خانگی و کشاورزی استفاده نمود همچنین در کنار رودخانه ها و آبهای که در طول سال ساکن هستند نیز می توان نصب کرد.

 

برای تجاری سازی محصول چه تدابیری اندیشیده اید؟

جهت تجاری سازی در ابتدا نیاز به خط تولید است، خط تولید از دو دسته ماشین آلات تشکیل شده که دسته اول ماشین هایی که در بازار موجود است و در صورت داشتن توان مالی می توان آنها را خریداری کرد و دسته دوم ماشین آلاتی که در بازار وجود ندارد و ماشین ساز باید بسته به نیاز کار خود آنها را بسازد، ماشین ساز می تواند ماشینهای مورد نیاز کار خود را ارزان و با کیفیت بسازد، سپس بهد از ساخت خط تولید می توان این محصول را تجاری سازی کرد، در حال حاضر جهت هزینه های ساخت خط تولید با شرکت یا ارگان دولتی مکاتبه ای نداشتم.

کوره خورشیدی مورد استفاده چه کسانی است؟ شهرکهای صنعتی یا مصارف خانگی؟ بیشتر توضیح دهید؟

کوره خورشیدی و یا آبشیرین کن خورشیدی را می توان در ابعاد متنوع ساخت بطوریکه ابعاد کوچک، جهت مصارف خانگی و ابعاد بزرگ، جهت مصارف صنعتی  می توان استفاده نمود.

انرژی تولید شده توسط این محصول در کجا ذخیره می شود؟

انرژی مازاد این نوع از دریافت کننده خورشیدی را می توان در روغن حرارتی و یا سیستم گران و پیچیده تر نمک مذاب برای مصارف شب و روز ابری ذخیره کرد.

چه کسانی شما را در انجام این کار یاری کرده اند؟

در این طرح پارک علم و فناوری خلیج فارس هزینه های مالی این طرح را تامین کرده اند.

حرف پایانی شما با جوانان و با مسئولین چیست؟

جوانان با پشتکار مستمر و علاقه می توانند طرح های خود را به انجام برسانند اما اگر علاقه به کار و رشته ای نباشد پشتکار هم نیست و حرفم با مسئولین محترم این است که طرح ها و افرادی که می توانند برای پیشرفت دانش فنی کشور مفید باشند را حمایت کنند.

 

انتهای پیام/ حسینی مفرد

زمان انتشار: سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۹:۰۲

شناسه خبر: 71647

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۱ موافق
چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۳:۳۵

سی کو خوت می‌فهمی وُ خومم می‌فهمم. مدارکت آماده کن تا بریم وره کوشا یه کارتی سیت بگیرم.😂😎😆

اشتراک گذاری مطالب