کشف ترکیبات اورانیومی جدید با قابلیت ابررسانایی

یک تیم تحقیقاتی ترکیبات اورانیومی جدید را کشف کرده‌اند که می‌تواند قابلیت‌ ابررسانایی داشته باشد. اگر نگوییم ترکیبات قدرتمندتری هستند، حداقل مزیت آنها این است که به فشار فوق‌العاده بالایی نیاز ندارند. از این ترکیبات جدید تحت عنوان اورانیوم هیدرید می‌توان نام برد. در واقع این ترکیب مخلوطی از هیدروژن و اورانیوم است.

دانشمندان با انجام آزمایش‌هایی وجود ترکیبات جدید و عجیبی اورانیومی را تایید کردند. آنها پیش بینی کردند که برخی از این ترکیبات اورانیومی می‌توانند در دمای اتاق حالت ابررسانا داشته باشند. مواد ابررسانا این توانایی را دارند که جریان الکتریسیته را بدون هرگونه مقاومتی از خود عبور دهند. یک ویژگی فوق‌العاده که می‌تواند سطح استفاده ما از انرژی را به دگرگونی بزرگی همراه سازد.

با این وجود تاکنون دانشمندان تنها توانسته بودند ویژگی ابررسانایی را برای تعداد محدودی از مواد آن هم فقط در دماهای بسیار پایین و فشار فوق‌العاده بالا مشاهده کنند. به عنوان مثال در یکی از نمونه‌های ثبت شده، یک ترکیب سولفور هیدروژن بسیار نادر در دمای فوق‌العاده پایین منفی 70 درجه سلسیوس از خود حالت ابررسانایی نشان می‌دهد.

به گزراش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، اکنون یک تیم تحقیقاتی ترکیبات اورانیومی جدید را کشف کرده‌اند که می‌تواند قابلیت‌های مشابه‌ای داشته باشد. اگر نگوییم ترکیبات قدرتمندتری هستند، حداقل مزیت آنها این است که به فشار فوق‌العاده بالایی نیاز ندارند. از این ترکیبات جدید تحت عنوان اورانیوم هیدرید می‌توان نام برد. در واقع این ترکیب مخلوطی از هیدروژن و اورانیوم است.

تاکنون تنها مثال ثبت شده از اینگونه مواد، اورانیوم تری هیدرید (UH3) بوده است. این ماده در آزمایش‌های هسته‌ای که در دهه 1940 میلادی به انجام می‌رسیده، نقشی حیاتی داشته است. اکنون محققان تعداد بیشتری از این مواد را به فهرست اورانیوم هیدریدها افزوده‌اند. از جمله آنها می‌تواند به اورانیوم پنتاهیدرید (UH5)،‌ اورانیوم هگزاهیدرید (UH6)، اورانیوم هپتاهیدرید (UH7)،‌ اورانیوم اوکتاهیدرید (UH8) و دو ترکیب دیگر با فرمول‌ها U2H13  و U2H17 اشاره کرد.

برای ساخت این ترکیبات تیمی از محققان از کشورهای روسیه، آمریکا و چین با بهره‌گیری از فشاری بیش از 5 میلیون اتمسفر  توانستند اتم‌های اورانیوم و هیدروژن را با یکدیگر ترکیب کنند. در نتیجه این فرآیند دسته‌ای از اورانیوم هیدریدها ساخته شد که مشابه آن تاکنون هرگز دیده نشده بود.

با افزایش تدریجی فشار، محققان توانستند با موفقیت مجموعا 14 ترکیب جدید اورانیوم هیدریدی بسازند که برخی از آنها در چندین فاز تشکیل شدند. کاری که این دانشمندان انجام داده‌اند چیزی فراتر از یک فعالیت آکادمیک است. مواد هیدریدی جامد مانند اینها، می‌توانند برای فهم بیشتر در مورد حالت ابررسانایی در دماهای بالا سرنخ‌های خوبی باشند.

آرتم اوگانوف (Artem Oganov) محقق MIPT و یکی از محققین این پروژه در این زمینه می‌گوید : "دو نکته برجسته در خصوص نتایج کار ما وجود دارد. نخست آنکه فشار بالا مجموعه‌ای بسیار غنی از هیدریدها را تولید می‌کند که بیشتر آنها را نمی‌توان در طبقه‌بندی‌های شیمی کلاسیک گنجاند.:

این محقق روسی ادامه می‌دهد : "نکته دوم این است که این ترکیبات هیدریدی در فشارهای بسیار پایین، شاید حتی در فشار جو، می‌توانند حالت ابررسانایی از خود بروز دهند."

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۳:۲۲

شناسه خبر: 72694

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب