دولت مقصر است یا کشاورزان ؟ خبرگزاری علم و فناوری - دولت مقصر است یا کشاورزان ؟
خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند :

دولت مقصر است یا کشاورزان ؟

اگر چه خوشحال کننده است که سطح زیر کشت گلزا در استان گلستان نسبت به سال گذشته دو برابر شده، اما کم شدن سطح زیر کشت گندم گلستان که مرغوب ترین گندم کشور است، موجب نگرانی شده است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ گندم یکی از محصولات استراتژیک کشور است که کشت آن جزو ضروریات جامعه کشاورزی است به این دلیل که هم در تولید امنیت غذایی نقش مهمی دارد و هم در خودکفایی و قطع وابستگی که جزو آرمانهای انقلاب اسلامی است .

استان گلستان به لحاظ کشت گندم رتبه دوم و گاها سوم کشور را بعد از فارس و خوزستان دارد اما در سالهای گذشته ، کشاورزان گلستانی علیرغم اینکه با صداقت تمام کشت خود را انجام دادند و محصول خوبی هم برداشت کردند ، اما برای دریافت پول خود واقعا آزار و اذیت شدند .

همین امر باعث شد تا خیلی از کشاورزان امسال برای کشت پاییزه دنبال محصول "گندم" نروند و بجای آن از کشت جایگزین یعنی "کلزا" استفاده کنند که پول آن نقد تر و قیمت خرید تضمینی آن نیز گران تر از گندم است ، گندم علاوه بر اینکه قیمت کمتری دارد ، پول آن نیز در چندین مرحله پرداخت شده و هست کشاورزی که در زمستان هم به پول گندم خود نرسیده است .

این امر باعث شد تا سطح زیر کشت کلزا در استان گلستان امسال بالاتر از میزان پیش بینی شده کارشناسان کشاورزی استان بورد تا جایی که این روزها بذر کلزا و کود شیمیایی نایاب شده و برخی ها عنوان می کنند برای تعادل در کاشت چنین فضایی بوجود آمده است تا کشاورزان به سمت کشت گندم بروند .

۱۰۸ هزار هکتار کلزا کشت شده است

در همین رابطه مهندس محمدرضا عباسی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری گفت: استان گلستان برای کشت 357 هزار هکتار گندم، 80 هزار هکتار کلزا،  82 هزار هکتار جو،  6200 هکتار سیب زمینی و  2500 هکتار چغندر قند برنامه ریزی کرده بود که در حال حاضر با میزان تعیین شده کمی فاصله داریم .

عباسی افزود : تا الان برای حدود 108 هزار هکتار کشت کلزا قرار داد بسته ایم و 416 هزار و 200 تن بذر کلزا توزیع کرده ایم این درحالیست که با توجه به تناوب زراعی ما برای 80 هزار هکتار برنامه ریزی کرده ایم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کودهای مورد نیاز در انبارها وجود دارد و پیش بینی های لازم اندیشیده شده ، تصریح کرد : عدم هماهنگی نهادهای مربوطه خصوصا در بخش انتقال این نهاده ها به استان مشکلاتی پیش آورده است اما این اطمینان را به کشاورزان می دهیم که کمبود وجود ندارد و جای هیچ نگرانی نیست

.

عباسی از کشاورزان خواست از مشاوره هایی که در اختیار آنها قرار می دهیم استفاده کنند و در ادامه بیان کرد :  استفاده از بذور ضد عفونی شده و کشت نکردن کلزا در زمینهایی که سال گذشته کلزا در آنها کشت شده بود موجب افزایش کمیت و کیفیت محصول آنها شود.

در تامین کود مورد نیاز مشکلاتی وجود دارد

علی قلی ایمانی دبیر خانه کشاورز استان و دبیر بنیاد گندم کاران کشور نیز در همین رابطه به خبرنگار ما از رعایت الگوی کشت و تناوب کشت محصولات زراعی سخن گفت و افزود : برای رعایت الگوی کشت باید لوازم و مقدمات لازم تدارک دیده شود اما مشکل کمبود بذر کلزا به خاطر تاخیر در رسیدن بخشی از سفارشها به استان بوده و الا مقدار بذر مورد نیاز سفارش داده شده است.

ایمانی  با بیان اینکه در بحث توزیع بذر گندم هیچ کمبود و مشکلی نداریم گفت: در تامین کود مورد نیاز مشکلاتی وجود دارد که برای حل آن باید قبل از رسیدن فصل کشت نهاده های مورد نیاز تدارک دیده می شد ، کشاورزان نیز باید الگوی کشت را رعایت کنند زیرا اگر الگوی کشت بهم بخورد اولین کسی که متضرر میشود خود کشاورزان هستند.

وی در خصوص دلایل روی آوردن کشاورزان به کلزا خاطرنشان ساخت : احتمالا دلیل آن مقرون به صرفه تر بودن این محصول است در صورتی که قانون حمایتی خرید تضمینی محصولات دولت را موظف میکند که قیمت خرید را قبل از زمان کشت اعلام کند و طبق همین قانون دولت اجازه دارد بیشتر از نرخ تورم این قیمت را اصلاح کرده و افزایش دهد تا کشاورزان بتوانند آگاهانه تر نوع کشت خود را انتخاب کنند و ما نیز این مورد را پیگیری کرده ایم.

رتبه اول کلزا در کشور را داریم

دکتر مختار مهاجر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان نیز به خبرنگار علم و فناوری گفت : برای کشت محصول کلزا در هر هکتار حداکثر 3 تا 4 کیلوگرم بذرکافی است و مصرف بیش از حد بذر در مزارع کلزا توسط بعضی از کشاورزان در سال گذشته که منجر به کاهش عملکرد در واحد سطح شده و تجربه نشان داده است که میزان استفاده 3 تا 4 کیلوگرم بذر کلزا در هکتار باعث افزایش عملکرد بیشتر محصول خواهد شد.

مهاجر افزود: کلزا کاران نگران تامین بذر نباشند، برای کشت سال جاری سازمان جهاد کشاورزی استان به اندازه کافی بذرهای مرغوب تهیه و آماده کرده است.

دکتر مهاجر بیان کرد : در سال زراعی گذشته از سطح 56 هزار هکتار مزارع کلزا در گلستان 112 هزار و 700 تن دانه کلزا به دست آمدکه رتبه اول تولید کلزا در کشور به استان گلستان اختصاص یافت.

نگرانی از کاهش سطح زیر کشت گندم

حال با افزایش دو برابری سطح زیر کشت کلزا در استان گلستان به نظر می رسد اگر چه باید افق های جدید در زمینه کشت کلزا و توسعه صنایع وابسته و تکمیلی به این محصول در استان گلستان انجام شود اما کمتر شدن کشت گندم نیز باید موجبات نگرانی ما را فراهم آورد که اولا گندم گلستان به دلیل داشتن گلوتن و خاصیت خوب خمیر شدن و دوما به دلیل رتبه خوب در تولید این محصول و خودکفایی نقش به سزایی در کشور دارد .

بررسی های ما نشان می دهد که کشاورزان وظایف خود را به خوبی انجام می دهند و اینجا دولت مقصر است که وظایف و تعهدات خود را بخوبی و به درستی انجام نمی دهد ، دولت موظف است شش ماه قبل از کشت محصول قیمت تضمینی محصولات کشورزی را اعلام کند اما در سالهای گذشته این کار را نکرده است .

از طرفی پول خرید بعضی محصولات تا زمستان هم به حساب کشاورزان ریخته نمی شود ، پس کشاورز با چه امیدی تن به دستورات دیکته شده دولت در زمینه کشاورزی دهد لذا دنبال محصولی می رود که هم قیمت تضمینی داشته باشد و هم پولش را زودتر بگیرد .

انتهای پیام / ج . ع

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰:۵۵

شناسه خبر: 72701

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب