خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

پشت پرده پروژه جدید اروپا برای تروریست اعلام کردن ایران / آیا اروپا از برجام خارج می شود ؟

کشورهای اروپايي ها با نزدیک شدن به ۱۳ آبان و زمان اجرای تحریم های جدید آمریکا علیه مردم ایران، به دنبال راه فرار هستند كه با دستاويز و بهانه اي از اجراي تعهدات برجامي خود شانه خالي كنند و همين تعهد نيم بند و ظاهري را هم به ايران نداشته باشند، به همین دلیل کشورهای این اتحادیه یکی پس از دیگری با تروریست اعلام کردن ایران به دنبال پیوستن به شریک قدیمی خود یعنی آمریکا هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از همدان -  در روز سه شنبه 8 آبان، رئيس سازمان امنيت و اطلاعات دانمارك با حضور در يك نشست خبري بدون ارائه هيچ مستنداتي، ایران را متهم به طراحی و شرکت در حمله ای برای ترور یک شهروند افتخاری این کشور متهم کرد. البته این اولین باری نیست که این اتهامات به ایران طی چندماه اخیر زده می شود چرا که با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری طی 4 ماه اخیر این چندمین باری است که کشورهای اروپایی به ایران چنین اتهاماتی را می زنند و هربار نیز خواستار وضع تحریم های جدید بر علیه ایران هستند.

دستگیری دیپلمات ایرانی در آلمان

اولین چراغ دستگیری دیپلمات های ایرانی به اتهام واهی انجام فعالیت های تروریستی، توسط مسئولین بلژیکی و با همکاری آلمان روشن شد. طبق ادعای مسئولین بلژیک، اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی قرار بوده به یک زوج ایرانی- بلژیکی، ۵۰۰ گرم ماده منفجره و دست‌ساز TATP داده تا آن را در محل نشست مجاهدین خلق کار بگذارند که با اطلاعاتی که سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) به مسئولین این کشور می دهند این زوج بلژیکی قبل از اقدام دستگیر می شوند و اسدی نیز طی حکمی تحت تعقیب اروپایی قرار می گیرد و بلاخره در ماه جولا (اوایل تابستان) با آنکه مصونیت دیپلماتی داشت در نزدیکی شهر Aschaffenburg در آلمان بازداشت می شود. دادگاه عالی بامبرگ  نیز در واکنش به اعتراض وزارت خارجه ایران در مورد مصونیت دیپلماتی وی اعلام کرد: به خاطر اینکه اسدی خارج از محل خدمت خود- وین در اتریش- بازداشت شده، نمی‌تواند از مصونیت دیپلماتیک استفاده کند. این دستگیری دیپلمات ایرانی در رسانه های جهان به ویژه رسانه های اتحادیه اروپا بازتاب فراوانی داشت. البته با تلاش مقامات ایرانی وی از اتهامات وارد تبرئه شد اما مقامات آلمانی همچنان اسدی را به اتهام جدید دوباره بازداشت و مانع برگشت وی به ایران شد.

اخراج دیپلمات های ایرانی از فرانسه

دومین گام پروژه ایران هراسی توسط فرانسه کلید خورد، دولت این کشور اعلام کرد آنچه را که اموال وزارت اطلاعات ایران و دو مرد ایرانی در این کشور معرفی شده است توسط بانک مرکزی این کشور مسدود کرده است که یکی از این افراد اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی است که در ماه جولا به اتهام دست داشتن و همکاری در طرح حمله به تجمع گروهک منافقین در پاریس، توسط پلیس آلمان بازداشت شد.

در این رابطه خبرگزاری رویترز گزارش داد که مقامات فرانسه پا را فراتر گذاشته و یکی دیگر از دیپلمات های ایرانی مستقر در پاریس را در رابطه با این پرونده اخراج کرده است که این فرد ایرانی وابسته به سازمان اطلاعات ایران بوده و تحت پوشش دیپلمات فعالیت می‌کرده است و همچنین مانع جایگزنی دوباره دیپلمات جدید ایران در این کشور می شود.

البته همزمانی دستگیری اسدی در آلمان و اخراج دیپلمات ایرانی از فرانسه با سفرهای اروپایی حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران همزمان بود یعنی دقیقا زمانی که مقامات ارشد کشورمان در حال تلاش برای محکم سازی روابط خود با کشورهای اتحادیه اروپا و متعاقد کردن مسئولین این کشورها برای عدم پیوستن به تحریم آمریکا بود. وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به خبر بازداشت این دیپلمات ایرانی گفت:

چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس‌جمهور به اروپا یک عملیات ایرانی، افشا و عوامل آن دستگیر می‌شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و آماده همکاری با همه مقامات ذی‌ربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، می‌باشد.

متهم کردن کشورمان به 'تلاش برای ترور' سفیر دانمارک و احضار سفیر این کشور از ایران

سومین گام از پروژه ایران هراسی توسط دانمارک برداشته شد. چند روز پیش مسئولین این کشور اروپایی، ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یک فرد در خاک این کشور متهم کرد و ضمن «غیرقابل قبول» خواندن این «اقدام ایران» سفیر خود را از کشورمان فراخواند. اناس سموئلسن، وزیرخارجه دانمارک اعلام کرد که علاوه بر دستور به سفیر کشورش در تهران برای بازگشت به کپنهاگ، از مقامات اتحادیه اروپا خواسته است که تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کند.

وزیر خارجه دانمارک طی مصاحبه ای اعلام کرد:

 "دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که نیروهای اطلاعاتی ایران به دنبال هدف قرار دادن کسی در داخل خاک دانمارک باشند."

سرویس اطلاعاتی دانمارک روز سه شنبه 8 آبان در تکمیل پروژه از پیش تعیین شده خود ادعا کرد هدف این طرح، ترور رئیس گروه تروریستی الاهوازیه که در دانمارک زندگی می‌کند بوده است. به گفته مسئولین نروژ، سرویس اطلاعاتی این کشور با هماهنگی و اعلام سازمان اطلاعات اسرائیل موساد یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار روز ۲۱ اکتبر در ارتباط با این پرونده در نروژ بازداشت و تحویل دانمارک داده است. البته تاکنون هیچ نام و نشانی از این فرد افشا نشده است و معلوم نیست که این فرد خیالی دقیقا چه کسی می باشد.

پشت پرده متهم کردن ایرانیان به اقدامات تروریستی در اروپا چیست ؟

از زمان اجرای برجام بارها و بارها مقام معظم رهبری به مسئولین کشورمان تأکید کردند که مسئله هسته‌ای برای آمریکایی و هم پیمانانش بهانه‌ای بیش نیست و آن‌ها به دنبال براندازی اصل نظام جمهوری اسلامی هستند. ایشان در 3/3/1395 و در دانشگاه امام حسین علیه‌السلام می‌فرمایند:

«مسئله هسته‌ای بهانه بود، حتّی مسئله موشک‌ها -این قضیّه موشک‌ها که راه انداخته‌اند، «موشک، موشک» که البتّه هیچ فایده‌ای هم ندارد و هیچ غلطی هم نمی‌توانند بکنند- بهانه است؛ مسئله حقوق بشر، مسائل گوناگون دیگر، همه بهانه است. مسئله، عدم تبعیّت است و این کشورها به دنبال براندازی حکومت هستند.»

بیش از 5 سال از اجرای برجام در کشور می گذرد و مسئولین کشورمان در راستای اجرای این توافق، امتیازات آشکار و پنهان فراوانی را از دست دادند حتی خارج از توافقات هسته ای پالرمو، FATF، CFT و ... را اجرا کردند به این امید که تحریم های آمریکا و اروپا علیه مردم کشورمان برداشته شود اما بعد از گذشت این چند سال نه تنها تحریم های ایران برداشته نشد بلکه آمریکا نیز بعد از مطمئن شدن از اجرای تمام بندهای این توافق از برجام خارج شد و دوباره تحریم های سختی را علیه کشورمان وضع نمود و قرار است این تحریم روز 13 ابان علیه مردم کشورمان اجرا شوند. اما دلیل تروریست خواندن ایرانیان در اروپا چیست ؟

این را باید بدانیم که کشورهای اروپایی همچون انگلیس، آلمان، فرانسه و ... از دیرباز جزء شرکای اقتصادی، سیاسی و نظامی آمریکا بوده اند قطعا چه از لحاظ اقتصادی و چه سیاسی ده ها و صدها برابر مبادلات و معاملات با ایران، این کشورها با آمریکا مبادله دارند پس حفظ برجام و ادامه این روند با فرارسیدن زمان تحریم های جدید آمریکا در 13 آبان برای این کشورها و شرکت های آن ها بسیار خطرناک است چرا که طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا هر کشور و شرکتی که تحریم های جدید ایران را نقض کند با جرائم سختی روبه رو خواهند شد. وضعیت آمریکا با ایران مشخص است و آن ها پای خود را از توافق خود با ایران بیرون کشیده اند اما قضیه اروپاییان در توافق با ایران کمی فرق می کند. این کشورها نمی توانند به این آسانی ها از این توافق خارج شوند چرا که مسئولین کشورمان به هر ساز اروپاییان رقصیده اند و هیچ بهانه ای برای خروج از برجام به دست این کشورها نداده اند از بازرسی دانشگاه های کشور تا عدم تحقیقات بر روی صنعت فضایی کشور. به همین دلیل این کشورها به دنبال بهانه تراشی های جدیدی برای خروج بی سر و صدا از برجام هستند، تروریست اعلام کردن ایرانیان و متهم کردم مسئولین کشورمان به همکاری برای اقدام خرابکاری در این کشورها می تواند بهانه خوبی برای این کار باشد چرا که اتحادیه اروپا می تواند بدون کمترین هزینه از این توافق خارج شود و به تحریم های جدید آمریکا علیه مردم کشورمان بپیوندن تا به زعم خود بتوانند پروژه سرنگونی ایران را به اجرا بگذارند . در این رابطه يك مامور سابق سازمان سيا نيز در گفت و گو با شبكه آي 24 رژيم صهيونيستي در مورد ادعاي دانمارك عليه ايران بطور گفت:

اروپا بدنبال خروج «آبرومندانه» از برجام است و در اين مسير به همراهي افكار عمومي اروپا نيازمند است. بازداشت و اخراج ديپلمات هاي ايراني از اروپا و مورد اخير دانمارك نيز در همين راستاست.

 

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۳:۳۴

شناسه خبر: 72724

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب