آيا رئیس جمهور جدید برزیل جنگل‌ آمازون را نابود خواهد کرد؟

بولسونارو رئیس جمهوری جدید برزیل به "ترامپ نواحی گرمسیری" یا Trump of the Tropics شهرت یافته است. وی تاکنون اظهار نظرهای جنجالی بسیاری داشته است که گفته‌های نژادپرستانه، ضد زن و خشونت آمیز او بیش از باقی جلب توجه کرده است. او همچنین وعده داده است که سیاست‌های محیط زیستی این کشور را نیز تغییر خواهد داد.

جیر بولسونارو (Jair Bolsonaro) کاندیدای رئاست جمهوری راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری برزیل، روز شنبه بخش عمده‌ای از آرای انتخاباتی را در صندوق خود دید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، پیتر پرنگمن (Peter Prengaman) مدیر بخش برزیل خبرگزاری اسوشیتدپرس، می‌گوید که مردم برزیل از فساد، افزایش خشونت و اقتصادی که بیشترفت نمی‌کند خسته شده‌اند و بولسونارو، رئیس جمهوری جدید، با وعده از بین بردن این مسائل به میدان آمده است.

بولسونارو رئیس جمهوری جدید برزیل به "ترامپ نواحی گرمسیری" یا Trump of the Tropics شهرت یافته است. وی تاکنون اظهار نظرهای جنجالی بسیاری داشته است که گفته‌های نژادپرستانه، ضد زن و خشونت آمیز او بیش از باقی جلب توجه کرده است. او همچنین وعده داده است که سیاست‌های محیط زیستی این کشور را نیز تغییر خواهد داد. موضوعی که نگرانی‌های بسیاری از سوی دانشمندان در سراسر جهان را بوجود آورده است.

با روی کار آمدن بولسونارو، تقریبا دو سوم از جنگل‌ آمازون یعنی بزرگترین جنگل‌های بارانی گرمسیری روی زمین تحت کنترل وی در خواهد آمد. رئیس جمهور جدید برزیل طی اظهار نظری اذعان داشت که تعداد زیاد مناطق حافظت شده‌ای که در این کشور وجود دارد یکی از موانع توسعه به شمار می‌روند.

آنطور که روزنامه گاردین ماه گذشته گزارش داده است، آقای بولسونارو به احداث یک بزرگراه در دل جنگل آمازون فکر می‌کند. همچنین به نظر می‌رسد وی در نظر دارد تا فعالیت‌های نهادهای محیط زیستی غیردولتی نظیر صلح سبز (Greenpeace) و بنیان حیات وحش جهانی (WWF) را در برزیل محدود کند.

بولسونارو در نظر دارد تا بخش اعظمی از بزرگترین جنگل بارانی گرمسیری جهان را از بین ببرد. منتقدان ابراز نگران کرده‌اند که وی یک نسل کشی رسمی را در آمازون به راه خواهد انداخت. از سوی دیگر اما "ترامپ نواحی گرمسیری" به خبرنگاران گفته است که کشور تحت رهبری‌اش در کنفرانس تغییر اقلیم پاریس باقی خواهد ماند. پیمان پاریس یک کنفرانس مرتبط با تغییرات آب و هوایی است که رئیس جمهور جدید برزیل پیش از این انتقادهایی را به آن وارد کرده بود.

برنامه‌هایی که دولت بولسونارو اعلام کرده است به شدت با معاهده پاریس در تضاد است و مشخص نیست که وی چگونه می‌خواهد با این خط مشی به تعهدات کشورش در پیمان تغییر اقلیم پاریس پایبند بماند. مجله ساینس نیز نوشته است وی طی اظهار نظری عنوان داشت که در نظر دارد تا وزارت محیط زیست برزیل را به کلی منحل کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 72733

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب