مخترع لرستانی در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری :

دولت، ادارات و سازمان‌ها از مخترعین حمایت کنند/ نخبه پروری از مدرسه شروع شود

مخترع لرستانی گفت: اگر دولت و هر اداره یا سازمانی که اختراع به آن‌ها مربوط می‌شود حمایت کنند چه ازلحاظ فن‌آوری بومی چه ازلحاظ قیمت باصرفه‌تر است برای ساخت یک دستگاه خیلی از مشاغل مرتبط به سوددهی می‌رسند و اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

 

محمدحسین شعبان مخترع لرستانی ساکن شهرستان بروجرد در گفت‌وگو با خبرگزاری علم و فناوری از لرستان اظهار داشت: کار را بیشتر دوست دارم و از اول شروع کردم تا راهنمایی ادامه دادم  بعد در فنی حرفه‌ای آموزش دیدم.

 

 

وی بابیان اینکه اختراعاتش با تحصیلات وی مرتبط است گفت: در فنی حرفه‌ای اوایل شروع کارم ساخت ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی و نگهداری درست ماشین‌آلات را انجام دادم.

 

مخترع لرستانی خاطرنشان کرد: بنده خیلی اختراع داشتم و بیشتر روی ترمیم ادوات کشاورزی کارکردم چون می‌دیدم که کشاورزها همیشه به دلیل بعضی نقص‌ها اداوات با مشکلات زیادی روبه می‌شدند.

 

شعبان عنوان کرد: در خرید جنس و اقلام موردنیاز، برای ساخت محصولات خودم همیشه با مشکل روبه‌رو بودم چه ازلحاظ قیمت و چه ازلحاظ در دست بودن و به این فکر افتادم از قطعات و اجناس دست‌دوم که کیفیت هم داشتند استفاده کنم و خوشبختانه کشاورزان از این مسئله کاملاً راضی بودند

 

وی بیان کرد: طراحی دیگر داشتم برای برداشت گندم و برداشت یونجه که از دستگاه‌های قبلی کامل‌تر و کارآمدتر بود و قابلیت بیشتر دارد و همچنین دستگاه چندمنظوره کشاورزی دستگاه سنگ مصنوعی که کلیه مصالح ساختمانی را می‌تواند از صفرتا صد را انجام می‌دهد.

 

مخترع لرستانی گفت: این دستگاه ازلحاظ نظافت با توانمندی بالا که به‌راحتی سطوح داخلی و خارجی ساختمان با رعایت نظافت را می‌تواند انجام دهد در زمان جنگ خیلی ارزان بود و 000/350میلیون تومان بود.

 

شعبان گفت : دستگاهی  که بنده اختراع کردم  باکیفیت و سرعت انجام زمان  بالا توانمندی دارای  با هر فرم و هر فرهنگ و قابلیت تعویض قطعات جدید برای طرح‌های جدید را دارد ازلحاظ زمان تقریباً یک‌سوم حالت عادی  برای ساخت  هر پروژه  زمان لازم دارد مرحله انجام تولید دستگاه به مرحله اجرا  تولید رسیده که به دلیل  نبود سرمایه بلاتکلیف شده است وکسی  نیست  که حمایت کند  و با   000/120 میلیون قابل ساخت است.

 

مخترع لرستانی افزود:  دخترم نفر دوم المپیاد شیمی دانشگاه شریف فارغ تحصیل شده است  و برای دکترا  در آلمان  ادامه تحصیل می‌دهد پسرم دارای لیسانس برق و اختراع دستگاه سلول‌های خورشیدی را ثبت کرده است.

 

وی اظهار داشت: نخستین ایده زمان جنگ بود که  در آن زمان کشاورزی با دست  انجام می‌شود و من می‌دیدم که با دروگر باقابلیت  ابتدایی کار می‌کردند و با وارد شدن دروگر  از خارج کشور به منطقه ما کشاورزهای ما تمایل زیادی برای استفاده ارز آن‌ها نداشتن چراکه زمین‌های ما همواره برای استفاده از آن‌ها نبوده و اطلاعات نداشتیم.

 

 شعبان بیان کرد: شروع کردم به دست‌کاری کردن این دروگرها و تغییراتی در استحکامات آن‌ها انجام دادم  و بعضی قطعات را تغییر می‌دادم.

 

وی بابیان اینکه ازلحاظ ثبت اختراعاتم در پژوهش سرای کل کشور ثبت شد است گفت: برای تجاری‌سازی اختراعاتم  قطعات را تولید کردم و به مشتریان تحویل داده‌ام  ولی به دلیل نداشتن سرمایه به‌طور کامل انجام‌نشده است.

 

مخترع لرستانی به دیگر فعالیت‌های خود اشاره کرد و گفت: فعالیت کشاورزی و دامداری و همچنین فعالیت پیمانکاری ساخت مدرسه را داشتم بازیربنای 2004 هزار متر  بیشتر به دلیل اینکه به خاطر اختراعاتم حمایت نمی‌شدم مجبور بودم که به کارهای دیگر نیز سر بکشم  و انجام دهم.

 

وی با اشاره به وضعیت نخبگان کشور خاطرنشان کرد: اگر دولت و هر اداره یا سازمانی که اختراع به آن‌ها مربوط می‌شود حمایت کنند چه ازلحاظ فن‌آوری بومی چه ازلحاظ قیمت باصرفه‌تر است برای ساخت یک دستگاه خیلی از مشاغل مرتبط به سوددهی می‌رسند و اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود.

 

مخترع لرستانی با تأکید بر این نکته که برای نخبه پروری از مدرسه شروع شود افزود: بنده  عضو پارک علم و فناوری و عضو شرکت نانو سبز زاگرس هستم.

 

شعبان در پایان گفت: هر مخترع یا کسانی که طراحی  دارند موردحمایت قرار گیرند تا  طرح‌هایشان  در انبار نماند تا  وارد چرخه تولید شوند و تا آن‌ها بهره‌وری شود.

 

انتهای پیام /

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷:۰۱

شناسه خبر: 72794

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب