خطر ابتلا به سرطان در افراد بلند قد بیشتر است

سرطان در نتیجه بروز جهش در دی ان ای یکی از سلول‌های بدن بوجود می‌آید. یکی از راه‌هایی که این جهش‌ها می‌توانند در بدن رخ دهند در هنگام تقسیمات سلولی است. تقسیمات سلولی به تعداد نامحدود در سراسر عمر یک فرد اتفاق می‌افتند. برخی از این جهش‌ها می‌توانند مضر باشند؛ به این صورت که روند تقسیمات سلولی را خارج از کنترل می‌کنند. هرچه تعداد سلول‌ها در بدن بیشتر باشد، نرخ جهش بالاتر می‌رود.

یک مطالعه جدید می‌گوید هرچه شما قد بلندتری داشته باشید، احتمال بیشتری وجو دارد که به سرطان مبتلا شوید. بر اساس مطالعه‌ای که لئونارد نونی (Leonard Nunney)، زیست شناس تکاملی دانشگاه کالیفرنیا انجام داده است،  این ایده که احتمالا میان قد افراد و احتمال ابتلا به سرطان ارتباطی وجود دارد به دهه 1950 میلادی باز می‌گردد. بنابراین او می‌گوید که تصمیم به انجام تحقیقات در این زمینه گرفته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایو ساینس، برای این مطالعه که در ژورنال Proceedings of the Royal Society B به چاپ رسیده است،‌ دکتر نونی داده‌هایی را بررسی کرده است که به چهار مطالعه مرتبط و در مقیاس بزرگ دیگر بر می‌گردد. مطالعاتی که در مجموع صدها هزار بیمار مبتلا به سرطان را شامل می‌شود. او به این نتیجه رسیده است که با افزایش قد به میزان هر 10 سانتی‌متر احتمال ابتلای افراد به سرطان 10 درصد افزایش پیدا می‌کند.

البته باید اشاره کرد که این مطالعه هنوز به قدر کافی مستدل نیست تا بنابر آن بگوییم افزایش قد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.  به بیان ساده‌تر در این مطالعه تنها ارتباطی میان بلندی قد و بروز سرطان مورد یافت شده است. با این حال این ارتباط می‌تواند دلیل نسبتا ساده‌ای داشته باشد. دکتر نونی به لایو ساینس می‌گوید که این موضوع احتمالا به این دلیل است که افراد بلند قد سلول‌های بیشتری در بدن‌شان دارند.

سرطان در نتیجه بروز جهش در دی ان ای یکی از سلول‌های بدن بوجود می‌آید. یکی از راه‌هایی که این جهش‌ها می‌توانند در بدن رخ دهند در هنگام تقسیمات سلولی است. تقسیمات سلولی به تعداد نامحدود در سراسر عمر یک فرد اتفاق می‌افتند. برخی از این جهش‌ها می‌توانند مضر باشند؛ به این صورت که روند تقسیمات سلولی را خارج از کنترل می‌کنند. هرچه تعداد سلول‌ها در بدن بیشتر باشد، نرخ جهش بالاتر می‌رود. در نتیجه به گفته دکتر نونی احتمال بیشتری وجود دارد که یکی از این جهش‌ها به سرطان بیانجامد.

این مطالعه که بر روی 23 نوع سرطان بر روی زنان و مردان صورت گرفته است،‌ نشان می دهد که در 14 نوع از سرطان‌ها تناسب زیادی میان بلندی قد و خطر ابتلا به آنها وجود دارد. هرچند این مطالعه می گوید برای برخی از انواع‌ آن مانند سرطان پانکراس، مری، معده و دهان هیچ ارتباطی از این جهت مشاهده نشده است.

دکتر نونی در این باره که چرا ارتباطی میان بلندی قد و بروز سرطان در این چهار نوع سرطان که عمدتا به دستگاه گوارشی مربوط هستند، می‌گوید :‌ "یکی از حدس هایی که می‌توان زد این است که این نوع از سرطان‌ها که ارتباط مستقیمی با بلندی قد ندارند، همواره با تاثیرات قابل توجه محیطی همراه بوده‌اند."

به عنوام مثال سرطان دهان می‌تواند با فاکتورهایی نظیر مصرف الکل و سیگار کشیدن مرتبط باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸:۴۹

شناسه خبر: 72814

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب