ساخت "حالت پنجم ماده" برای نخستین بار در شرایط بی وزنی

آزمایش تداخل سنجی موج و ماده در شرایط میکرو گراویتی یا به اختصار MAIUS ۱ که در شهر کیرونا سوئد انجام شد، نخستین مورد از چندین آزمایشی است که در نظر دارند حالت پنجم ویژه ماده که رسوب بوز انیشتین نامیده می‌شود را تحت شرایط بی وزنی مورد مطالعه قرار دهد.

در ژانویه سال جاری میلادی، یک موشک که یک تراشه کوچک حاوی اتم های روبیدیم 87 را حمل می کرد، در فاصله بیش از 200 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفت. در این ماموریت کوتاه تنها به مدت شش دقیقه شاهد وضعیت میکروگرویتی یا گرانش اندک بودیم. اما در آن زمان این تراشه کوچک رکورد سردترین نقطه موجود در فضا را به نام خود ثبت کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، در نتیجه این اتفاق، گروهی از محققان آلمانی توانستند انجام بیش از 100 آزمایش را ممکن سازند. نتایج کار آنها بر این مهم صحه گذاشت که ما روزی قادر خواهیم بود کارهای بزرگ را در فضا به انجام برسانیم.

آزمایش تداخل سنجی موج و ماده در شرایط میکرو گراویتی یا به اختصار MAIUS 1 که در شهر کیرونا سوئد انجام شد، نخستین مورد از چندین آزمایشی است که در نظر دارند حالت پنجم ویژه ماده که رسوب بوز انیشتین نامیده می‌شود را تحت شرایط بی وزنی مورد مطالعه قرار دهد.

مجموعه‌هایی از اتم ها معمولا به طور مختصر به نحوی با صرف انرژی تکان می‌خورند که ما می‌توانیم به صورت تئوری آنها را به صورت امواجی که از میان ناحیه ای متراکم حرکت می‌کنند در نظر بگیریم. هنگامی که انرژی را از این اتم ها جدا کنیم، آنها به حال سکون می رسند، به طوری که تمامی اتم ها مجموعه از ویژگی‌ها مشخص را نشان می‌دهند که تحت عنوان حالت کوانتومی از آن یاد می‌کنیم. در این حالت به جای آنکه حرکات آشفته داشته باشند، ابر ذراتی هستند که قابل تشخیص و دارای هویت معینی هستند.

رسوب بوز انیشتین به طور شگفت آوری برای فیزیک دانانی که می‌خواهند به طور عمیق رفتارهای ذرات را مورد بررسی قرار دهند، کاربرد دارد. وارد  کردن نیرو به ذرات در این راستا که آنها را به حالت سکون برسانیم به طور معمول مستلزم آن است که آنها را در یک تله الکترومغناطیسی قرار دهیم. در همین حال باید به دقت اشعه لیزر را در بهترین زمان مناسب به سوی آنها بتابانیم. این کار مانند آن است که به نحوی به فردی که در حال تاب خوردن است ضربه وارد کنیم که به جای سرعت گرفتن، رفته رفته بیشتر به حالت سکون نزدیک شود.

هنگامی که اتم ها در حالت سکون قرار می‌گیرند، تله الکترو مغناطیسی می‌تواند خاموش و آزمای اصلی آغاز شود. در این حالت سرعت عمل حرف اول را می‌زند؛ به طوری که می‌بایست پیش از آنکه ابر اتمی به  ته محفظه برسد آن را بگیریم. با این تفسیر، می‌توان گفت نیروی جاذیه یک عامل بر هم زننده در آنجام این آزمایش به شمار می‌رود.

در نتیجه دانشمندان در شرایط بی‌وزنی فرصت بیشتری دارند تا آزمایش های پیچیده تری را به انجام برسانند. آزمایش MAIUS 1 نخستین تلاش دانشمندان برای دستیابی به رسوب بوز انیشتین در حالت سقوط آزاد بود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱:۱۳

شناسه خبر: 72816

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب