مصوبه جدید شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مورد تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری۹۸:

خبر خوش برای کنکوری های ۹۸/سوابق تحصیلی به صورت تاثیر مثبت اعمال می شود

تکلیف سوابق تحصیلی کنکور ۹۸ بلاخره مشخص و نهایی شد. بر اساس جدیدترین اطلاعیه سازمان سنجش که در ۱۵ آبان منتشر شد، این سوابق به صورت مثبت لحاظ خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، موضوع تاثیر سوابق تحصیلی که به یکی از مهمترین دغدغه های داوطلبان کنکور سراسری تبدیل شده بود، از طرف سازمان سنجش تعیین تکلیف شد. این موضوع در تیرماه امسال با اعلام رئیس سازمان سنجش مبنی بر اعمال قطعی 30 درصد سوابق تحصیلی جنجال به پا کرد.

در 17 تیر امسال جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در جلسه ای این موضوع را تصویب کرده بود که با واکنش منفی داوطلبان کنکور مواجه شد و موجب ورود مجلس به این قضیه شد و در نهایت قرار شد این شورا در جلسه دیگری نسبت به تاثیر سوابق تحصیلی، مجددا تصمیم گیری کنند.

در نهایت،در چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که در تاریخ 14 آبان برگزار شد، تصمیم به اعمال این سوابق به صورت مثبت گرفته شد.

اما میزان این تاثیر چه مقدار است و شامل چه داوطلبانی می شود؟

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش، میزان تاثیر سوایق تحصیلی حداکثر 30 درصد است که به صورت مثبت اعمال می شود. داوطلبان هم برای اختصاص میزان این سوابق به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

  1. داوطلبانی که دیپلم خود را در سال 98 و در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ کرده اند: تمامی دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را در سال 98 اخذ کرده اند، همچنین امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، سوابق تحصیلی دیپلم آن ها (پایه دوازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) حداکثر به میزان 30 درصد به صورت مثبت در نمره کل نهایی آن ها محاسبه می شود.
  2. داوطلبانی که در سال 1384 تا 1397 دیپلم گرفته اند: این دسته از افراد که ديپلم ‌هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي خود را در این سال ها در نظام آموزشي قبلي اخذ کرده اند و امتحانات يك‌ يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تاثير مثبت اعمال خواهد شد. اما در مورد داوطلبان داراي مدرك پيش‌دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش‌دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، سوابق تحصيلي موجود دوره پيش‌دانشگاهي (پايه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تاثير مثبت اعمال مي‌شود. در مجموع ميزان تاثير سوابق تحصيلي حداكثر 30 درصد است و به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ مي‌شود.
  3. دسته سوم شامل تمامی افرادی است که در دو گروه گفته شده قرار نگیرند. این دسته از افراد مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

لازم به ذکر است، بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش، از سال 1398 به بعد، حداقل 85 درصد ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز و موسسات آموزش عالي كشور «صرفاً باسوابق تحصيلي» و خارج از فرايند آزمون سراسري انجام مي‌شود.

انتهای پیام/میثم نجاتی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۹:۲۲

شناسه خبر: 72835

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
Maryam
۰ مخالف          ۱ موافق
پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹:۴۴

سلام ايا رشته هاي علوم پزشكي هم شامل رشته هاي بدون كنكور هستند؟؟ رشته هاي پيراپزشكي دانشگاه ازاد چطور؟؟

اشتراک گذاری مطالب