یادداشت

فضای مجازی تیغ دولبه

فضای مجازی این روزها از نان شب برای جامعه واجب تر شده تا جایی که افرادبه هر شکل ممکن به شبکه اینترنت متصل شده وبلافاصله به دنیایی از اطلاعات و اخبار متصل می شوند تا ساعاتی از وقت خودرا در شبکه های اجتماعی سپری نمایند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ از زمان روی کار آمدن اینترنت و باز شدن فضای نقد ونگارش در وب سایت ها، وبلاگ ها و فیس بوک و... زمان زیادی نمی گذرد که شاهد تحولات گسترده ای در سبک زندگی اجتماعی وفرهنگی هستیم . 

سبکی که به فراخور توسعه و جابجایی مرزهای جغرافیایی بی شک تغییرات اساسی کرده و شاهدیم که امروزه در خانه های 50متری تلویزیون هایی با مانیتورهای 50اینج و جدیدترین ولوکس ترین لوازم خانگی و آشپزخانه مطابق استانداردها و مد اروپا و امریکا خودنمایی می کند. 

انچه که بیش از همه فضای مجازی را مطلوب کرده دسترسی آسان و جاذبه های وسوسه برانگیزی است که مخاطب را با هر گروه سنی به خود جلب کرده وسعی در کنجکاونمودن وی دارد تا جایی که بیشتر کاربران که بنا به گزارش مرکز آمار مجلس شورای اسلامی در سنین 18تا 40 سال هستند ساعت های زیادی را در این فضا صرف می کنند وبا یک کلیک به دنیایی از اطلاعات و داده ها دسترسی خواهند داشت حال این داده ها می تواند مثبت یا منفی ، مخرب یا سازنده ، آموزشی یا ویرانگر باشد که بنا به سلیقه وسطح سواد و دانش رسانه ای افراد مورد استفاده قرار میگیرد.

در اولین گام ورود به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داشتن سواد رسانه ای حرف اول را می زندچرا که تا کاربر دانش استفاده و تجزیه و تحلیل داده ها را نداشته باشد چگونه می تواند به سلامت ازاین فضا خارج شود کمااینکه در یکی دوسال اخیر جنایات و قتل هایی رخ داده که در اسیب شناسی اجتماعی کارشناسان به اثرات مخرب فضای مجازی رسیده اند که با ارائه فیلم ها و مطالب نامناسب و غیراخلاقی کاربران کم سن وسال را دچار هیجانات کاذب و افراطی نموده و سرانجام ان به قتل و جنایت ختم شده است. 

ازاین باید فضای مجازی را تیغ دولبه ای دانست که به تعبیر قدیمی ها می تواند شفا دهد یا جان ستاند بنابراین دادن آموزش های لازم به کاربران خصوصا نوجوانان و حتی بزرگسالان یکی از الزامات ترویج و توسعه شبکه های اجتماعی در کشور است که باید مورد توجه تصمیم گیران وبرنامه ریزان اجتماعی وفرهنگی قرار بگیرد تا بتوانیم از این فضا به درستی بهره برده و استفاده صحیح کنیم.

تجربه نشان داده هر تکنولوژی که درابتدا به جامعه وارد می شود تلفات و اثرات تخریبی زیادی داشته ورفته رفته با اموزش های لازم و یافتن راه استفاده صحیح از آنها توانسته ایم ان طور که باید از تکنولوژی برای بهتر شدن کارها و رفاه بیشتر استفاده کنیم.

بنابراین می طلبد که دوره ها و کارگاه های اموزشی بصورت متناوب برای تمامی گروه های سنی و جنسیتی که کاربر فضای مجازی بوده وبه اسانی به شبکه های اجتماعی دسترسی دارند برگزار شده و کارکردهای مثبت ومنفی این فضا ولزوم داشتن سواد رسانه ای برای تجزیه و تحلیل درست داده های دریافتی برای آن به درستی تشریح شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶:۴۲

شناسه خبر: 72839

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب