در عملیات های مشترک رزمایش مدافعان آسمان ولایت۹۷؛

رونمایی از سامانه جدید پدافندی با تلاش متخصصان بومی/ غـرّش شلمچه و طبس در آسمان امن ایران+فیلم

رزمایش دوروزه با حضور یگان‌هایی از قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیا (ص)، نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه در گستره‌ای به وسعت ۵۰۰ هزار کیلومترمربع در بخش‌هایی از شمال، غرب، شرق و مرکز کشور برگزار شد،استان سمنان نیز میزبان این رزمایش بود.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان؛رزمایش دوروزه مدافعان آسمان ولایت ۹۷ با حضور یگان‌هایی از قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیا (ص)، نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه در گستره‌ای به وسعت ۵۰۰ هزار کیلومترمربع در بخش‌هایی از شمال، غرب، شرق و مرکز کشور برگزار گردید،استان سمنان نیز میزبان این رزمایش بود.

موشک‌های بهینه‌سازی شده «تلاش» ، «سوم خرداد» و «سراج یک» نیز در این رزمایش آزمایش شد که اهداف نفوذی به منطقه رزمایش، علی‌رغم سطح مقطع راداری پائین را مورد هدف قراردادند، همچنین از قابلیت‌های این موشک‌ها می‌توان به‌چابکی و سرعت عمل بالا و توانمندی عملیات در محیط چنگ الکترونیک، پایداری عملیات، تعداد کم پرسنل و ... اشاره کرد.

امیردریادار سیاری با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک هوایی ولایت 97 به وسعت500 هزار کیلومتر مربع گفت: در این رزمایش که حدود یک سوم مساحت کشور را در بر گرفته است، نیرو‌های قرارگاه پدافند حضرت خاتم الانبیاء ارتش، نیروی هوافضای سپاه و نیروی هوایی ارتش به منظور ارتقا عملکرد پدافند هوایی کشور حضور دارند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه پیام رزمایش مشترک هوایی ولایت 97 آمادگی همه جانبه پدافند هوایی کشور در برابر هر گونه تهدید است، تصریح کرد: تمامی مرز‌های هوایی کشور به طور 24 ساعته تحت کنترل، رصد و پایش پدافند هوایی کشور قرار دارند.

دریادار سیاری با اشاره به عملکرد خوب سامانه‌های موشکی در نخستین روز برگزاری زمایش هوایی ولایت 97، تاکید کرد: به همه نیرو‌ها تاکید شده است که هیچ پرنده‌ای نباید بتواند پس از ورود به منطقه رزمایش از آن خارج شود. تمامی پهپاد‌های شناسایی، بمب افکن، موشک انداز، انتحاری و ریز پرنده‌هایی که در نخستین روز رزمایش به منطقه عمومی این رزمایش وارد شدند با شلیک به موقع سامانه‌های موشکی هدف قرار گرفتند.

یکی دیگر از بخش های این رزمایش، مقابله با موشک های کروز بود که با سطح مقطع رادار گیری بسیار پائین و همچنین ارتفاع کم می توانند دردسرهایی را ایجاد کنند که خوشبختانه سامانه های پدافندی ما قابلیت انهدام آن ها را دارد.

بهره برداری از سامانه‌های بومی تولید شده داخل به منظور نمایش توانمندی نیروهای بومی متدین و با دانش ایرانی دیگر رکن اصلی رزمایش مدافعان آسمان ولایت۹۷ است.

در این رزمایش جنگنده‌ها و پرنده‌های نیروهای متخاصم به‌صورت شبانه، پس از ورود به محدوده رزمایش، توسط سامانه موشکی مرصاد و شلمچه قرارگاه پدافند هوایی و سامانه طبس هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد اصابت قرار گرفت.

نکته ی قابل توجه اینکه به علت طی کردن مراحل نهایی آماده سازی سامانه موشکی باور از این سامانه در این رزمایش استفاده نشد اما در این رزمایش از سامانه‌های راداری "کاوش" و سه بعدی "مراقب" استفاده شد.

آمادگی کامل ارتش و سپاه در این رزمایش

دریادار موسوی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: آمادگی کامل نیروهای شرکت کننده در این رزمایش برای دفاع موثر از حریم هوایی کشور از ویژگی‌ها و دستاوردهای آن بود.این رزمایش فرصت بسیار خوبی برای ارزیابی دقیق سامانه‌ها و کشف و شناسایی اقدامات آفندی، پدافندی، جنگالی، شنودی، ارتباطی و الکترونیکی بود.

وی ادامه داد: رزمایش پدافند هوایی ولایت 97 سبب شد تا میزان دقت و کارایی سامانه ها با شبیه‌سازی محیط رزم واقعی فراهم شود و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم.

رزمایش پدافند هوایی|انهدام اهداف هوایی توسط طبس و شلمچه

در دومین روز از رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت97، موشک‌های زمین به هوای "شلمچه" متعلق به قرارگاه پدافند هوایی و سامانه موشکی برد متوسط "طبس" نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهداف هوایی را مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند.

سامانه پدافند هوایی طبس

سامانه پدافندی بومی با برد 60 کیلومتر و ارتفاع 30 کیلومتر برای مقابله با انواع اهداف متخاصم و مقابله با جنگ الکترونیک با تکنولوژی روز دنیا است.

سامانه طبس چابک، متحرک با قابلیت تحرک پذیری بالا قادر به رهگیری اهداف و نیز تولید آسان می‌باشد.

این سامانه موشکی، در سال 93 و همزمان با بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شده بود. سامانه طبس از لحاظ ظاهری شباهتی به سیستم روسی باک ام 1 و سامانه سوم خرداد نیز به نوعی شباهت بالایی به سیستم روسی باک ام 2 دارند.

نکته بعدی درباره این دو سامانه، موشک های به کار رفته در آنها است. بر اساس توضیحات اعلامی، این دو سامانه از موشک های سطح به هوای سری طائر 2 بهره می بردند و بر اساس تصاویر منتشر شده از مدل اولیه سامانه سوم خرداد، در آن زمان این سامانه به موشک های طائر 2 ب مجهز بود که از موشک های به کار رفته سری طائر 2 در سامانه رعد، قدری بزرگتر هستند.

شلمچه - زمین به هوای مقاوم

شلمچه یک موشک پدافند هوایی ساخت ایران است. موشک‌های زمین به هوای شلمچه از سوی سازمان هوافضای وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ 13 شهریور به قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء تحویل داده شد.

این موشک از برد متوسط برخوردار است که قابلیت استفاده در برد کوتاه را نیز دارد و سرعت زیاد سه ماخ، قدرت درگیری مؤثر با هدف، مقاوم در برابر جنگ الکترونیک دشمن، مجهز بودن به فناوری روز جهان از ویژگی‌های موشک شلمچه‌است.

برد متوسط موشک شلمچه ۴۰ کیلومتر می‌باشد. یکی از ویژگی‌های موشک شلمچه این است که با سامانه مرصاد که آن هم ساخت ایران است، شلیک می‌شود.

بیشتر بخوانید:

از صیاد آسمان تا کابوس اسرائیل/بهترین های زمین به هوای ایران را بشناسید + فیلم

 

رزمایش پدافند هوایی|تست نسخه بهینه‌سازی‌شده از ۲ سامانه‌ موشکی

در این رزمایش شاهد بهره‌برداری از سامانه‌های موشکی تلاش و سوم خرداد بهینه سازی شده در راستای انهدام اهداف نفوذی به محدوده و منطقه رزمایش بودیم.

سامانه موشکی سوم خرداد

سامانه موشکی سوم خرداد برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال ۹۳ در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه هوافضای سپاه رونمایی شد و همان زمان اعلام شد که این سامانه می تواند اهداف را در فواصل حدود 50 کبلومتری منهدم کند.

سوم خرداد با تجهیز به موشک طائر امکان رهگیری 4 هدف و شلیک همزمان 8 موشک را داشت. در سال‌های اخیر این سامانه به موشک صیاد نیز مجهز شده که در این رزمایش نیز به نمایش درآمد. موشک صیاد می تواند اهداف را با دقت بالاتر و در فواصل بیشتر مورد اصابت قرار دهد. موشک صیاد در سامانه پدافندی تلاش نیز بکار رفته است.

در جریان این رزمایش در بخش آزمایش سرد هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نقش نیروی متخاصم حاضر شده و سامانه های راداری و موشکی نیز با انجام کشف و رهگیری بر روی آنها قفل راداری و اقدام تاکتیکی کردند همچنین هواپیماهای طرح پدافندی نیروی هوایی ارتش و سپاه با به پرواز در آمدن از پایگاه های مختلف انجام عملیات رهگیری و پدافند هواپایه را تمرین کردند.

نمایی از سامانه موشکی تلاش

در اولین روز رزمایش سامانه موشکی تلاش به‌سمت اهداف هوایی شلیک کرد. سامانه موشکی تلاش یکی از جدیدترین سامانه‌های پدافندی قرارگاه خاتم الانبیا(ص) است که می‌تواند اهداف را در ارتفاع متوسط و بلند مورد اصابت قرار دهد.

این سامانه موشکی در این رزمایش با شلیک سه فروند موشک صیاد، سه هدف هوایی را مورد اصابت قرار داد. سامانه موشکی تلاش که با تلفیق با رادار ایرانی افق، حاصل طراحی و ساخت صنایع دفاعی ایران است، در این رزمایش به‌کار گرفته شد.

فیلم/ لحظه شلیک سامانه موشکی "تلاش"

سامانه‌های موشکی تلاش، پرنده‌هایی را که در قالب نیروی دشمن قصد نفوذ به منطقه رزمایش داشتند مورد هدف قرار دادند و به‌یاری خداوند اجازه ندادند هیچ پرنده‌ای وارد منطقه شده و این محدوده را به‌سلامت ترک کنند.

رزمایش پدافند هوایی|مرصاد-سامانه جدید موشکی

در دومین روز از رزمایش مشترک پدافندهوایی ولایت 97، از یک سامانه موشکی برد متوسط جدید متعلق به قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) ارتش رونمایی شد که موشک پدافندی جدیدی (شبیه آنچه بر روی سامانه پدافند هوایی محراب در ناوها نصب شده) را از روی سامانه مرصاد شلیک می کند.

 در اوایل انقلاب و البته جنگ تحمیلی، این سامانه موشکی به موشک‌های هاوک آمریکایی مجهز بود اما با توجه به تحریم‌های نظامی، کشورمان قادر به خرید موشک‌های این سامانه نبود لذا به همت متخصصان کشورمان، موشک‌های جدیدی برای این سامانه ساخته و برخی سامانه‌های آن نیز ارتقا دادند.

موشک‌های "شاهین و شلمچه"، مهمترین و البته مشهورترین موشک‌هایی هستند که روی سامانه موشکی مرصاد نصب هستند. رادارهای این سامانه پیش از این قادر بودند اهداف را حداکثر در برد و ارتفاع 150 کیلومتری رهگیری کنند اما با اضافه شدن راداری که امروز با نام "حافظ" توسط جانشین وزیر دفاع رونمایی شد، برد راداری این سامانه افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

اضافه شدن رادار آرایه فازی حافظ به سامانه موشکی مرصاد، دو قابلیت مهم را در اختیار سامانه موشکی مرصاد می‌گذارد. اول اینکه با اضافه شدن رادار حافظ به سامانه موشکی مرصاد، برد راداری این سامانه از حداکثر 150 کیلومتر به 250 کیلومتر افزایش می‌یابد.

دومین ویژگی اینکه، این سامانه موشکی تا پیش از این از رادارهای "هادی، کاوش و جویا" استفاده می‌کرد که هیچ کدام از این رادارها آرایه فازی نبوده و قابلیت تهیه مختصات کامل از هدف در سه بٌعد "برد" و "زاویه سمت" و "زاویه ارتفاع" را نداشتند اما حالا با رونمایی از رادار حافظ و نصب آن روی سامانه موشکی مرصاد، این مختصات به طور کامل توسط رادار تهیه و در اختیار رادار کنترل آتش و خدمه آتش قرار می‌گیرد.

در اختیار داشتن این سه بُعد برای رادار کنترل آتش، دقت و سرعت هدف‌گیری پرنده‌های مهاجم را به شدت بالا می‌برد و با این مختصات دقیق، موشک‌های سامانه به مراتب راحت‌تر می‌توانند روی هدف قفل کرده و آن را منهدم کنند.

این به معنای آن است که حالا سامانه موشکی مرصاد قدرت تشخیص به مراتب بالاتر، دقت بسیار بیشتر از قبل، سرعت عمل بیشتر نسبت به گذشته و البته، مهمتر از همه قابلیت ردگیری اهداف متعدد را دارد و این یعنی تحول بزرگ در سامانه موشکی مرصاد.

سامانه مرصاد نیز به لحاظ خودروی حامل و لانچر پرتاب تغییراتی کرده است.

فیلم/ لحظه شلیک سامانه موشکی "مرصــاد"

ازجمله دیگر تغییرات ایجاد شده در این سامانه می توان به دیجیتال شدن بسیاری از تجهیزات مربوطه و نیز افزایش برد رادار آن اشاره کرد.

بنا بر این گزارش، در این رزمایش شاهد شلیک انبوه سامانه های موشکی بودیم که طیف زیادی از آن آنها را موشک های شلیک شده از سامانه مرصاد تشکیل می دادند.

امیر سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش نیز با اشاره  به شلیک سامانه موشکی «مرصاد»، آن را یکی از تجهیزات جدید ساخت متخصصان جوان کشور و صنایع دفاعی معرفی کرد و گفت: این تجهیزات در سالهای اخیر علی رغم تحریم های همه جانبه در حوزه نظامی بدست آمده است.

رزمایش پدافند هوایی|سامانه توپخانه‌ای سراج

سامانه توپخانه ای سراج که برای اولین بار در این رزمایش رونمایی شد، یک توپ 35 میلیمتری است که توپ و گلوله آن بهینه شده و این سامانه علاوه بر استفاده از رادار، از یک سامانه جدید اپتیکی نیز بهره می‌برد.

استفاده از تعداد زیادی از این سامانه های توپخانه ای در کنار دیگر سامانه ها و تجهیزات موشکی ازجمله سناریوهای مقابله با اهداف هوایی در فواصل مختلف است.

سامانه توپخانه ای سراج می تواند انواع اهداف از جمله ریزپرنده ها را کشف و مورد اصابت قرار دهد.

از دیگر موارد قابل توجه در این بخش از رزمایش، سرعت عمل بالای کاربران جوان سامانه های مختلف از جمله سراج بود که وظیفه کشف و انهدام اهداف را برعهده داشتند.

رزمایش پدافند هوایی|رادار کاوش

کاوش نام یکی دیگر از سامانه‌های راداری نمایش داده شده در نمایشگاه مذکور است. هر چند هیچ گونه مشخصاتی از این رادار اعلام نشده اما شباهت بسیار بالای آن به یک رادار بسیار معروف خارجی گویای اهداف طراحی آن است.

در واقع رادار کاوش مشابه بومی رادار روسی کاستا-2ئی2 است که در چند سال گذشته در زمره تجهیزات پدافند هوایی کشور مشاهده شده و از مهمترین اجزاء ایجاد کننده توان کشف اهداف پنهانکار راداری (رادارگریز) در سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته امروز کشور سازنده یعنی روسیه از جمله اس-300 است.

کاستا-2ئی2 یک رادار جستجو و مراقبت 3 بعدی و تمام سمتی برای پوشش ارتفاعات پائین است که برای کنترل آسمان و تشخیص خودکار برد، زاویه سمتی، ارتفاع و مشخص کردن مسیر پرواز اهداف طراحی شده و در باند UHF کار می‌کند.

این رادار روسی توانایی کشف اهداف کوچک و کم‌سرعت را نیز در فواصل مختلف دارد. طول موج این رادار در محدود دسی‌متر بوده و توان پوشش بردهای 5 تا 150 کیلومتر را دارد. زاویه ارتفاعی تا 25 درجه، پوشش سمتی 360 درجه و ارتفاع پروازی اهداف تا 6000 متر سایر مشخصات عملکردی آن است.

صرف نظر از مشابهت کلی رادار کاوش با کاستا-2ئی2 از جمله استفاده از 2 خودروی مرتبط با هم (یکی حامل آنتن و منبع تولید توان رادار و دیگری برای سخت‌افزارهای جانبی و اتاق استقرار خدمه)، مشابهت در طرح کلی ساختمان فیزیکی آنتن رادار و جمع‌کننده‌های امواج، تفاوت‌هایی در برخی بخش‌های مکانیکی و سازه آن دیده می‌شود.

به علاوه با توجه به تجارب پیشین در طراحی و ساخت رادارهای همرده می‌توان گمانه‌زنی نمود که رادار کاوش نسبت به کاستا از برتری‌هایی برخوردار باشد از جمله تقویت نسبی برد، توانایی کشف تعداد هدف بیشتر، مداومت کاری بیشتر و توان مصرفی کمتر.

رزمایش پدافند هوایی| رادار سه بعدی "بشیر" عملیاتی شد

در دومین روز از رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت 97، سامانه راداری سه بعدی و کنترل هواپیمای شکاری "بشیر"نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مورد بهره برداری عملیاتی قرار گرفت.

این رادار نیز در نمایشگاه نیروی هوافضای سپاه مشاهده شد و سپس تصاویری از نمای نزدیک آن در رسانه ملی به نمایش درآمد. رادار بشیر دارای یک آنتن مسطح مستقر بر روی پایه بوده که قابلیت چرخش به صورت 360 درجه را دارد و به نظر می‌رسد از نوع آرایه فازی باشد.

در واقع در رادار بشیر پویش محیط در افق با چرخش مکانیکی آنتن به انجام می‌رسد که ساختاری مرسوم در بسیاری از رادارها است. به علاوه در رادارهای پیشرفته، پویش محیط در راستای ارتفاعی با تغییر زاویه امواج به انجام می‌رسد که قاعدتاً در رادار بشیر نیز از همین روش استفاده شده است.

شکل آنتن همچنین نشان می‌دهد در این رادار از طول موج‌های کوچکتر مانند باندهای L و S استفاده شده است که دارای دقت بالاتری در تعیین موقعیت اهداف در مقایسه با باندهای HF/VHF/UHF هستند اما همچنان برای جستجو و ردیابی اهداف معمولی و پنهانکار راداری در بردهای متوسط و بلند استفاده می‌شوند.

به گزارش مشرق، در رادار بشیر ضمن مشابهت کلی طراحی رادار، آنتن و پایه آن و محل و شکل آنتن سامانه تشخیص دوست از دشمن، تفاوت‌های قابل توجهی نیز در همین بخش‌ها و اجزاء جانبی نسبت به رادارهای مشابه خارجی دیده می‌شود. سطح یکپارچه آنتن، تفاوت تعداد المان‌های آنتن سامانه IFF و 3 جزء نصب شده در پشت و دو طرف جانبی آنتن از جمله این اختلاف‌ها است که نشان‌دهنده بومی بودن ط

در جریان رزمایش پدافند هوایی و درکنار انواع سامانه‌های رزمی موشکی و توپخانه‌ای از طیف وسیعی از تجهیزات راداری نیز مورد استفاده قرار گرفت.ازجمله این رادارها می‌توان به رادارهای جستجوگر مطلع الفجر، کشف الکترواپتیک رعد اشاره کرد.

انتهــــای متن/

علی صبوری

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 72852

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب