یادداشت اختصاصی؛

چرایی ناکامی آمریکا در دور جدید تحریم ها علیه ایران

ترامپ در حالی دور جدید تحریم ها را علیه ملت بزرگ ایران استارت زده است که نظام فکری وسیاسی امریکا یعنی لیبرال دموکراسی بواسطه عملکرد غلط ومنفور در حال فروپاشی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام؛دکتر نصرت اله حیدری استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل : دوره جدید تحریم های آمریکا علیه ایران از ۱۳ آبانماه  امسال کلید خورد.تحریم های که صنعت نفت و نظام بانکی و پولی ایران را نشانه رفته است.آمریکایی ها این بار برآنند تا زمستان سخت را در ایران نظاره گر باشند.

حقیقت آن است که تصمیمات اخیر دونالد ترامپ در تشدید تحریم ها علیه ایران تازگی ندارد،مردم ایران از همان نخستین روزهای انقلاب با این مباحث وادبیات آشنا هستند.لذا مردم ایران در این زمینه از کارتر،ریگان،کلینتون،جورج بوش اول و دوم واوباما خاطره ها دارند.ایرانیان برای اراده استقلال خواهی خود هزینه ها داده اند،اما برپیمان خویش در بهمن ۵۷ همچنان استوار هستند و تا الان هرهزینه ای را در این راه به جان خریده اند.

اوباما با اعمال تحریم های که به زعم خود،فلج کننده بود از تحریم طرفی نبست  و به شکست آن اعتراف کرد. این بار خلف ناصالح او،ترامپ به دنبال آزمودن مجدد یک ملت امتحان داده است.ریس جمهور  بی خرد آمریکا نمی داند که آزموده را آزمودن خطا است،اما بی شک او نیز به سرنوشت سلف خود دچار خواهد شد وبه شکست تحریم ها اعتراف خواهد کرد،اما این بار پیش بینی می شود که این مهم زودتر محقق شود.

ترامپ در حالی دور جدید تحریم ها را علیه ملت بزرگ ایران استارت زده  است که نظام فکری وسیاسی امریکا  یعنی لیبرال دموکراسی بواسطه  عملکرد غلط ومنفور در حال فروپاشی است و جهان خود را برای عصر پسا آمریکا آماده می سازد.امروز آمریکا منزوی ترین کشور در افکار عمومی و حتی در میان متحدین سنتی  خود هست و امروز دیگر حرف آمریکا خریداری ندارد.

واکنش ها به خروج آمریکا از معاهدات بین المللی بخصوص برجام،ملت ایران وافکار عمومی  را به شدت به آمریکا بدبین ساخته است.در کنار این واکنش متحدین سنتی آمریکا دیگر،آمریکا را شریک قابل اطمینان نمی دانند.واکنش اروپا به تشدید تحریم ها را باید در این راستا ارزیابی کرد.عدم همراهی دولتمردان  اروپایی  حتی در حرف ،شکست بزرگی برای آمریکا به حساب می آید.

دومین مساله ای که شکست دوره جدید تحریم ها را بیشتر کرده است،عدم توانایی  عربستان در تامین  و جایگزینی نفت ایران است.عربستانی ها هرچه توان تولید داشتند در این مدت به بازار عرضه کردند،اما بازار جایگزینی برای نفت ایران پیدا کرد.از طرفی قتل جمال خاشقچی منتقد میانه رو آل سعود،جهان را به شدت به آل سعود بدبین ساخته و فشار بسیاری متوجه آمریکا و برخی کشورها برای آزاد گذاشتن دست عربستان واز طرفی سپردن سرنوشت اقتصادی غرب به این دولت حامی تروریسم از طریق خرید نفت است و همین مساله در ناکامی عربستان در شرایط کنونی کاملا موثر بوده است.

ترامپ به دلیل  رویکرد نژاد پرستانه و خروج یک جانبه از پیمان های بین المللی به  یک ریس جمهور تنها مبدل شده است.با طرح تحریم نفتی ومالی ایران  از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تلاش بسیار شد که اروپا  ومتحدین سنتی را با خود همراه سازند ،اما ناکام شدند.عدم همراهی قدرتهای بزرگ چون اروپا،چین،روسیه و ژاپن از همان آغاز قابل پیش بینی بود.کشورهای که با شروع دوره جدید تحریم ها بواسطه بی توجهی به تصمیمات آمریکا، از تحریم آمریکا  معاف شدند.(چین،ژاپن ،هند،کره جنوبی،ایتالیا،ترکیه، یونان ،تایوان،).جالب است بدانید مقصد اصلی صادرات نفتی ایران همین کشورها است.

کارشناسان معافیت این ۸ کشور را عملا شکست  دولت آمریکا  می دانند،مساله  ای که جان بولتون  مشاور امنیت ملی ترامپ تلویحا به آن اعتراف و از همراهی این کشورها ابراز نارضایتی کرد.

طرح سوئیفت  اروپایی و روسی نه دیگر به آمریکا بود.بی شک با عملیاتی شدن این نظام مالی می توان امیدوار بود که سلطه دلار  به پایان  خود نزدیک است ودیگر کسی حاضر نیست با این ارز خطرناک معامله یا اقتصاد خود را با آن پیوند بزند.

در کنار این عوامل  ،جنگ اقتصادی آمریکا  علیه اروپا و چین را باید  به این علل اضافه کرد.چینی ها عملا  وارد جنگ تعرفه ها با آمریکا شده اند ومی دانند هدف آمریکا سد کردن رشد اقتصادی چین هست.بخش مهمی از راهبردهای آمریکا در بخش انرژی  ،ایجاد مانع برای دول رقیب چون چین هست و امروز چینی ها رسما  به خرید نفت از ایران ادامه می دهند.

در پایان باید گفته شود که دونالد  ترامپ در اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران کاملا تنها است و مجموعه شواهد نشان می دهد که این بار هم راهبرد تحریم آمریکا علیه ایران به شکست منتج شده و ملت ایران سرافراز از این گردنه تاریخی هم  به سلامت عبور خواهند کرد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 72856

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
کرامت سلیمی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸:۴۵

تا زمانیکه رسانه ها نتوانند به معنای واقعی آزادانه و بر اساس حقایق و واقعیات و بدور از سطحی نگری و ساده اندیشی و همچنین دوری از نوشتن مطالب خوشایند سیاستمداران و دولتمردان نظریه و مقالات دیگران را منتشر نمایند هیچگاه یک تحلیل واقعی از اوضاع فعلی و اینده ارائه نخواهد شد. رسانه ها باید با صداقت و اخلاص فضایی ایجاد نمایند تا صاحبان خرد و اندیشه و صاحبان تفکر بتوانند بدون ترس و واهمه برای گفتن حقایق و واقعیات وارد میدان شوند. به قول یکی از مسئولان کشور ، قدرت در روزگار ما بي‌مقصد ، بي‌مسووليت و حتي بي‌خواست و آرزوست و قدرت چيزي جز خود را نمي‌ خواهد. دولتمردان و سیاستمداران اصطبل بزرگی از نویسندگان زبردست و توانا دارند که متاسفانه مطابق خواست انها عمل می کنند و هیچگاه منشأ اثر در جامعه نمی شوند. بعضی از انها نیز در نقش کارشناس مسائل سیاسی در رسانه ها نظریه پردازی می کردند ( با پیش بینی های اکثرا" غلط و نادرست )که تعدادی از انها به کشورهای دیگر رفته اند و بر علیه کشورمان فعالیت می کنند. زمانی می توان در رابطه با مسائلی همچون برجام ، رویارویی امریکا با ایران و مسائلی از این دست به درستی اظهار نظر نمود و چراغ حقیقت را روشن کرد که رسانه ها بدون پیش داوری و بدون تعصب نسبت به باورهایشان نسبت به مسائل مختلف به اصحاب قلم و فکر اجازه بیان نظرات و دیدگاههایشان را بدهند. به نظر بنده یکی از راههای اصلاح مطبوعات و رسانه های مجازی برای تاثیر گذاری بر جامعه ، تغییر مدیران ارشد انها ( با اعتذار از محضر این عزیزان) و جایگزینی انها با افرادی نترس و با افکار و اندیشه های نو می باشد. با افکار و اندیشه های قدیمی و کهنه نمی توان در دنیای جدید تحلیلهای درست و دقیق ارائه داد و همچنین نمی توان تصمیمات کارساز و به موقع گرفت.

اشتراک گذاری مطالب