وقتی جوانان ایرانی تحریم را دور می زنند/مرصاد زاییده تحریم

در رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت ۹۷ از سامانه موشکی جدیدی رونمایی شد که در بازه زمانی تحریم متولد شده است که توانمندی بالای جوانان متعهد ایرانی را به نمایش گذاشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی، سامانه مرصاد دارای تجهیزات پیشرفته دیجیتالی با برد رادار تقویت شده است که خودروی حامل و لانچر پرتاب آن نسبت به نمونه مشابه قبلی خود تغییرات قابل توجهی داشته است.


به گفته امیر سید محمود موسوی، سخنگوی رزمایش، مرصاد یکی از پیشرفته ترین سامانه های موشکی است که تجهیزات آن از سوی متخصصان جوان کشور و صنایع دفاعی در اوج تحریم ها بدست آمده است.

 مرصاد زاییده تحریم ها:

با کمک این رادار، مرصاد توانایی انهدام اهداف پروازی در ارتفاع پایین را نیز به دست آورده است. با تشخیص مرکز “کنترل‌ آتش” سامانه، وظیفه ردگیری و قفل روی اهدافی که خطرناک تشخیص داده می‌ شوند، به رادار ردگیر «هادی» سپرده شد.

 

این رادار که سامانه‌های الکترو اپتیکی نیز با آن همراه و هماهنگ شده‌ اند، کار تامین اطلاعات لازم برای هدایت موشک به سمت هدف تا لحظه اصابت را انجام می‌ دهد. این سامانه با شلیک موفقیت‌آمیز موشک “شاهین و شلمچه” در رزمایش سال‌ های ۹۰ و ۹۱ پدافند هوایی به بهره‌ برداری رسید.

 

فناوری ال پی آی:  این فناوری که «LPI» یا «Low Probability of Interception Radar» نام دارد،  فناوری نوین امکان شناسایی رادار توسط هواگردهای دشمن را به حداقل رسانده و هدف قرار دادن رادار ها توسط موشک های تشعشع یاب را به حداقل می رساند.

 تبدیل سیستم های آنالوگ به دیجیتال از جمله قابلیت های این سامانه موشکی است.

مرصاد با توجه به فناوری های نوین از ابتدا با رویکرد بهره گیری از سامانه های دیجیتال و نیمه هادی طراحی و ساخته شده و تمامی قسمت ها شامل بخش های الکترونیکی گیرنده، پردازشگر و بخش های فرماندهی، کنترل می شود.

 

اجزای این سامانه علاوه بر خودکار شدن بسیاری از بخش ها و نیاز به نفرات کمتر برای کاربری، دارای قابلیت اطمینان بسیار بالاتر (با توجه به احتمال کم خرابی سامانه های دیجیتال در قیاس با آنالوگ)، عمر خدمتی بیشتر، زمان آماده بکار و روشن بودن زیادتری هستند. همچنین وضعیت کارکردی تمام اجزای سامانه به صورت لحظه ای توسط کاربران قابل مشاهده است.

 

قابلیت ECCM : از جمله دیگر امکانات پدافند هوایی مرصاد می توان به  قابلیت ECCM اشاره کرد که کارآمدی در جنگ های مدرن را افزایش می دهد. با افزوده شدن این توانایی به مرصاد این سامانه در برابر دشمنانی با فناوری های پیشرفته کارا باقی می ماند. گفتنی است ECCMM به معنای مقابله با جنگ الکترونیک طرف مقابل است. در واقع ابتدا یک طرف اقدام به ایجاد اختلالات الکترونیکی کرده و طرف دیگر برای مقابله از ECCM استفاده می کند.

 

موشک شلمچه در سامانه پدافند هوایی مرصاد

استفاده از فناوری آرایه فازی در موشک : با این کار علاوه بر توان درگیری با اهدافی با سطح مقطع پائین راداری، برد رادار موشک ۱۰ کیلومتر افزایش یافته و توان موشک در مقابل کانترمژرها (چف) نیز افزایش یافته است.

 

قابلیت جنگ شبکه محور: قابلیت شبکه شدن این سامانه با سایر سامانه های راداری مخصوصا سامانه های ساخت داخل مانند مطلع الفجر-۱ با برد ۳۰۰ کیلومتر و توانایی رهگیری ۱۰۰ هدف همزمان با سطح مقطع بسیار پائین و پنهانکار، از توانایی های مهم سیستم به شمار می روند.

 

به گزارش علم و فناوری،در رزمایش ولایت 97، شلیک انبوه سامانه‌های موشکی انجام شد که طیف زیادی از آنها را موشک‌های شلیک شده از سامانه مرصاد تشکیل می‌دادند.
رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت- 97، در هفته جاری با اعلام رمز «یا خاتم الانبیا (ص)» از سوی امیر دریادار حبیب الله سیاری رئیس هیات مدیره رزمایش در بخش‌های وسیعی از شمال، مرکز و غرب کشور و در مساحتی به‌وسعت تقریبی نیم میلیون کیلومتر مربع برگزار شد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۸:۱۹

شناسه خبر: 72860

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب