رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان مطرح کرد:

رکورد اجرای بیش از ۲۴۰۰ طرح صنعتی در کشور / چشم انداز این دانشگاه در افق ۱۴۰۴ دارای سه ویژگی مهم است

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، در افتتاحیه دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب بهداشتی، گفت: این دانشگاه ر طول۴۰ سال فعالیت خود توانسته جایگاه بسیار شایسته ای در کشور کسب کند و طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان در سال گذشته رونمایی شده است و بر اساس این طرح چشم انداز دانشگاه صنعتی اصفهان در افق ۱۴۰۴ در بردارنده سه ویژگی مهم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکترسید محمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، در افتتاحیه دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب بهداشتی، با برشمردن دستاوردهای بی نظیر و برتر این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی، افزود: طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان در سال گذشته رونمایی شده است و بر اساس این طرح چشم انداز دانشگاه صنعتی اصفهان در افق 1404 در بردارنده سه ویژگی مهم است.

دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب بهداشتی به همت انجمن آب و فاضلاب ایران، پژوهشکده آب و فاضلاب دانشگاه صنعتی اصفهان،  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور امروز و فردا به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.

 رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، در ابتدای این مراسم با خوش آمد گویی و خیر مقدم حضور همه شرکت کنندگان، اساتید، مدیران، کارشناسان، دانشجویان شرکت کننده در دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضای آب شرب بهداشتی، افزود: مقدم شما عزیزان را در دانشگاه صنعتی اصفهان گرامی می داریم و از حضور گرم همه شما عزیزان بویژه مدیران ارجمند و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر فولادگر تشکر و قدر دانی می کنم.

 رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان،ادامه داد: بسیار خوشحالیم که امروز میزبان رویداد مهمی در ارتباط با یکی از موضوعات اساسی کشور یعنی آب هستیم، خدا را شاکریم که امروزه نقش علم ودانش و فناوری در عرصه های مختلف برنامه ریزی و رشد و توسعه کشور مورد تاکید و تایید اسناد بالادستی کشور و مسئولین بلند پایه کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که روشن است که در شرایط این چنین، نقش دانشگاهها بعنوان پرچم داران اصلی علم و فناوری نقشی ویژه است، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی اصفهان در طول40 سال فعالیت خود توانسته جایگاه بسیار شایسته ای را در کشور کسب کند.

 

قریب 50 هزار  فارغ التحصیل دستاورد دانشگاه صنعتی اصفهان به جامعه است

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان،گفت: ما در عرصه آموزش مهمترین دستاوردی که به جامعه عرضه داشتیم قریب 50 هزار  فارغ التحصیل دانشگاه هستند که در عرصه های مختلف در داخل کشور و  یا در خارج از کشور افتخار آفرین هستند.

 

چاپ بالغ بر  1500 مقاله ISI در مجلات معتبر بین المللی در سال ۲۰۱۷

مدرس هاشمی، با تصریح این که در زمینه پیشبرد علم و دانش و مرزهای دانش مقالات متعدد و دستاوردهای مکتوب بسیاری به جامعه علمی دنیا عرضه شده است، اظهار داشت: فقط در سال 2017 میلادی بالغ بر  1500 مقاله ISI توسط اساتیدو دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در بهترین و با کیفیت ترین مجلات بین المللی به چاپ رسیده است و خوشبختانه از نظر استنادات که یکی معیارهای کیفیت این مقالات است در وضعیت بسیار خوبی هستیم.

 

اچ ایندکس دانشگاه صنعتی اصفهان بسیار خوب است

وی افزود: اچ ایندکس دانشگاه صنعتی اصفهان حدود 92 است که از اچ ایندکس های بسیار خوب و جزو دو سه اچ ایندکس اصلی و بالاترین اچ اندکسهای کشور است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، خاطرنشان کرد: اما علاوه بر پیشبرد مرزهای دانش خوشبختانه دانشگاه صنعتی اصفهان از بدو تولد توجه ویژه ای به ارتباط با صنعت و دغدغه و مسئولیت حل مشکلات صنعت داشته است.

 

بیش از 2400 طرح صنعتی توسط دانشگاه صنعتی اصفهان اجرا شده است

مدرس هاشمی تصریح کرد: تا امروز بیش از 2400 طرح صنعتی در زمینه های مختلف علمی با صنایع کشور اجرا شده است، برخی از این طرح ها، طرحهای کلان کشور است بعضی از این طرح ها منجر به حل مشکلات و چالشهای اساسی در صنایع کشور شده است و از این بابت بسیار خوشحال کننده است.

 

جایگاه این دانشگاه در رتبه بندیهای کشوری و بین المللی بسیار خوب است

 وی گفت: همه اینها دستاوردهای مهمی است که باعث شده دانشگاه صنعتی اصفهان در حال حاضر از دانشگاههای برتر کشور قلمداد شود در سالهای مختلف همیشه اینچنین بوده و این مایه افتخار ماست و همین طور در رتبه بندی های بین المللی از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

 

طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان رونمایی شده است

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، بیان داشت: اما در کنار خوشحالی از این همه افتخار آفرینی یقینا این افتخارات مسئولیت آفرین هم هست، به همین دلیل در دو سه سال گذشته طرحی با عنوان طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان مراحل مختلفی را طی کرد و با همکاری بسیاری از کارشناسان تهیه شد مصوب شد و در سال گذشته رونمایی شد.

 

چشم انداز دانشگاه صنعتی اصفهان در افق 1404 در بردارنده سه ویژگی مهم است

مدرس هاشمی ادامه داد: من فقط اشاره می کنم به این که در این طرح مهم که دانشگاه صنعتی اصفهان را در افق 1404 نشان می دهد چشم انداز دانشگاه دارای سه ویژگی مهم است:

اول مرجعیت علمی و فناوری در  آسیا

 دوم دانشگاهی سرآمد در تربیت دانش آموختگانی توانمند در تراز جهانی، اخلاق مدار و نقش آفرین در توسعه کشور

 و سوم دانشگاه صنعتی اصفهان تاثیر گذارترین دانشگاه کشور در منطقه پیرامونی و یکی از سه دانشگاه برترکشور برای تحقق جامعه دانایی محور ترسیم شده است.

 

وی با بیان این که بویژه تاکید من روی مورد سوم تاثیرگذارترین دانشگاه کشور در منطقه است، ادامه داد: اگر ما بخواهیم به اینجا برسیم اقدامات زیادی را باید انجام بدهیم، اگر چه در سالهای گذشته هم در همین راستا حرکت کرده ایم اما روشن است که باید قدمهای بلندتری را برای رسیدن به این افق برداریم.

مدرس هاشمی یادآور شد: یکی از گامهایی که باید برداشته شود و خوشبختانه شروع شده کار در این زمینه، برنامه ریزی و اجرا آن است که دانشگاه باید فعالیتهای تحقیقاتی خود را در راستای مشکلات جامعه و کشور هدفمند کند و این کار بحمدالله آغاز شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، بیان کرد: مناسب می دانم در این جمع فرهیخته ای که بخصوص در حوزه آب همه عزیزان فعال هستند به این نکته اشاره کنم که بطور طبیعی یکی از مشکلات و معضلات کشور ما در حال حاضر موضوع آب است، این موضوع هم موضوع مقطعی نیست که در یکی دوسال آینده رفع شود.

وی ادامه داد: چالشی است که قطعا سالهای سال کشور ما با آن روبرو است به همین دلیل دانشگاه صنعتی اصفهان هم از چند سال گذشته برنامه ریزی در جهت فعالیتهای آموزشی و پژوهشی در حوزه آب را آغاز کرده است.

مدرس هاشمی گفت: خوشبختانه ما در حوزه آموزشی در دو دانشکده کشاورزی و عمران رشته های مرتبط با آب داریم در چند دانشکده ما پژوهشهای متعددی در حوزه آب انجام می شود.

 

شکل گیری پژوهشکده آب و فاضلاب

وی ادامه داد:  علاوه بر همه اینها در سه چهار سال اخیر پژوهشکده ای با عنوان پژوهشکده آب و فاضلاب با همکاری خود صنایع و سازمانهای وابسته، سازمان آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب شهری استان و شرکت آب و فاضلاب روستایی و همینطور سازمان محیط زیست شکل گرفته که فکر می کنم در نوع خودش کم نظیر است از این بابت که دانشگاه را به مسائل و مشکلات و چالشهای اصلی کشور و استان مرتبط می کند بحمدالله کارهای خوبی در این زمینه شروع شده و طرحهای خوبی در حال انجام است.

مدرس هاشمی تاکید کرد:  اما همه ما می دانیم که همچنان جای بسیاری از کارهایی که باید در این زمینه انجام شود خالی است و وظیفه داریم که دراین زمینه بیش از پیش فعالیت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه یکی از بسترهایی که آماده می کند دانشمندان و کارشناسان و دانشجویان ما را برای کار پژوهشی در زمینه آب و فاضلاب همین برگزاری مراسم و رویدادهایی از این دست است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، یادآور شد: در دوسال اخیر این چهارمین کنگره ای است که در حوزه آب و فاضلاب در حال برگزاری آن هستیم و از این بابت بسیار خوشحالیم این رویدادها باعث می شود که صاحب نظران این حوزه گرد هم بیایند و در این زمینه تبادل نظر صورت بگیرد.

مدرس هاشمی افزود: بخصوص این که در هر کدام از این رویدادهای علمی نوآوریهایی هم صورت گرفته بعنوان نمونه در همین کنگره ای که در خدمت شما هستیم میزگردهایی بسیار خوبی پیش بینی شده، کلینیکی با عنوان کلینیک صنعت تدوین و پیش بینی شده که فکر می کنم اینها همه در راستای پیوند هر چه بیشتر دانشگاه و حوزه علمی با حوزه صنعتی و سازمانهای مختلف مربوطه است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 72966

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب