معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت:

علم در کشور تقاضا محور نیست/ طرح تاپ در جهت کمک به دانشگاه اجرا می شود

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه علم در کشور تقاضا محور نمی باشد، گفت: طرح توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار (تاپ) برای کمک به صنعت و دانشگاه از سال آینده اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از هرمزگان، برات قبادیان صبح امروز در کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری که با حضور روسای دانشگاه های هرمزگان و برخی از سرمایه گزاران این استان تشکیل شد، اظهار کرد: علم در  کشور تقاضامحور نبوده و در اجرا به صورت علمی عمل نمی شود.

وی افزود: در حال حاضر چین 2هزار و 400 دانشگاه با یک میلیارد و 300  نفر جمعیت داشته در حالی که ایران با جمعیت 80 میلیونی، 2 هزار و 640 دانشگاه دارد و در واقع دلیل چرایی تربیت 5 میلیون دانشجو نامعلوم می باشد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از اجرای طرح توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار(تاپ) در کشور خبر داد و افزود: زیرساختهای طرح تاپ به لحاظ کمک به حوزه صنعت و دانشگاه تا پایان سالجاری انجام می شود و این طرح از ابتدای سال آینده در کشور اجرا می شود.

قبادیان با اشاره به اینکه با اجرای این طرح بخش عمده ای از نارسایی های گذشته جبران خواهد شد، اظهار داشت: در طرح تاپ آمار دقیقی از بنگاه های صنعتی بدست آمده و حوزه های صنعت ، معدن و تجارت به صورت تخصصی در یک سامانه دسته بندی شده تا دانشگاهیان به راحتی به اطلاعات این حوزه ها دستیابی پیدا کنند.

به گفته وی، در صورت اجرای سامانه تاپ در کشور و انتخاب تنها 10 درصد پایان نامه های دانشجویان از این سامانه بسیاری از مشکلات کشور در مدت کوتاهی مرتفع خواهد شد و به سوی بخشی از انقلاب صنعتی چهارم پیش می رویم.

رسالت محور شدن پایان نامه ها در کشور

وی از رسالت محور شدن پایان نامه ها در کشور خبر داد و خاطرنشان ساخت: با انجام این امر در قالب سامانه تاپ، به صورت کاملا تخصصی بروی مسائلی که نیاز جامعه بوده کار می شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کشور منابع طبیعی و منابع انسانی فرهیخته و دانشمند بسیار داشته که صنایع به شدت به آنها نیازمند است .

بیش تر از این نمی توان با بی تدبیری کشور را اداره کرد

قبادیان با بیان اینکه کالای تولید شده بایستی ویژگی رقابت پذیری و کیفیت مرغوب را داشته باشد، تصریح کرد: بیش تر از این نمی توان با بی تدبیری کشور را اداره کرد.

به گفته وی، در انقلاب صنعتی چهارم یک سونامی شروع شده که خودروها به صورت هوشمند بدون سرنشین و یا در هوا پرواز می کنند که در این صورت فضای رقابت برای خودروسازان قدیمی وجود نخواهد داشت.

اقتصاد آینده مبتنی بر دانش است

این مسوول افزود: اقتصاد آینده مبتنی بر دانش است و دیگر مواد خام اهمیت چندانی نخواهد داشت و چنانچه در دانشگاهها در جهت کمک به صنایع رشته هایی داشته باشیم موفق خواهیم بود.

قبادیان همچنین به سرمایه گذاری برای آموزش در کشور اشاره کرد و افزود: کشورمان از لحاظ شاخص سهولت کسب و کار رتبه 124 را دارد در صورتی که رتبه های عربستان 36 ،ترکیه 18 و سنگاپور 3 می باشد.

وی ادامه داد: اگر مدیریت شود مشکلات صنعت برطرف شده و بایستی به نوآوری، کیفیت و قیمت بها داده شود.

برای متخصصان زمینه را فراهم نکردیم

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای متخصصان زمینه تولید و اشتغال را فراهم نکردیم، گفت: دانشگاه ها ، صنایع و بخش های خصوصی نظیر اتاق بازرگانی و انجمن های کشاورزی، صنعتی و معدنی در کنار هم قرار گیرند تا زمینه فعالیت برای متخصصان داخلی و دانشگاهیان فراهم شود.

نیازمند ورود فناوری و منابع انسانی متخصص هستیم

قبادیان با بیان اینکه در واحدهای مختلف نیاز به ورود فناوری و منابع انسانی متخصص داریم، افزود: تولید کالاها و محصولات براساس اصول دانش بنیان، علمی و رعایت استانداردهای بین المللی نیاز امروز جامعه می باشد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نیز در این کارگروه گفت: هرمزگان به عنوان اولین استان آمادگی داشته که طرح تاپ به صورت پایلوت هر چه سریعتر در آن اجرا شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴:۲۰

شناسه خبر: 72986

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب