گزارش علم وفناوری از آمار های سرانه مطالعه؛

غربت یار مهربانی در جامعه/ کتاب به دست فضای مجازی قتل عام شده است

خواندن کتاب و گسترش فرهنگ مطالعه موجب رشد و بالندگی افکار عمومی يک جامعه می شود، اما متاسفانه اين روزها مطالعه و کتابخوانی مورد بي مهری قرار گرفته و اکثر نسل نوجوانان و جوانان به غير از مطالعه کتاب های درسی که آن هم غالباً از سر اجبار صورت می گيرد مطالعه دیگری ندارند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی، اکنون بیشتر مردم سرشان در تلفن همراهشان است، غرق در تصاویر و پیام‌ها و… هستند. از سوی ديگر امروزه خانواده ها در سبد فرهنگی خود با انواع و اقسام شبکه های ماهواره ای، فضای مجازی، اينترنت، رسانه های مدرن و ... مواجه هستند که تمام تمرکز خود را بر روی مقوله خانواده گذاشته اند و تلاش می کنند تا جهت فکری جوانان و انديشه و افکار آنان را به سمت خواسته هاي خود متمايل سازند، شبکه های مهاجمی که خيانت، کجروی، انحراف و بی بندوباری را رواج می دهند.


به گفته مسولان،خراسان شمالي رتبه نخست سرانه فضای کتابخانه ای کشور را دارد اما باید دید همگام با افزایش سرانه فضای کتابخانه ای، سرانه مطالعه نیز در استان افزایش خواهد یافت امری که به نظر می رسد بیشتر از هر چیزی نیاز به فرهنگ سازی دارد که این فرهنگ سازی نیز نیازمند بسیاری از باید و نباید ها است. 

کتابخوانی بايد همگانی و فراگير شود

یک استاد دانشگاه در این خصوص با بیان اینکه دنيا، دنيای ارتباطات و عصر انتقال اطلاعات و فناوری است، می گوید: استفاده از دنيای الکترونيک بسیاری از مسائل را آسان تر و سهل کرده است اما در کنار مزاياي استفاده از اينترنت بايد به پيامدها و عواقب ناگوار آن هم توجه داشت و در استفاده از فضاي مجازي نهايت دقت و هوشياري به عمل آيد تا بيشتر از اينکه اين رسانه ها بر روي ما تاثير منفي بگذارند ما از تاثيرات مثبت آنان استفاده کنیم.


لیلا علی زاده می افزاید: يکي از مهم ترين عوامل براي انتقال فرهنگ، ارزش ها و اطلاعات يک نسل به نسل ديگر مطالعه کتاب است. 
وی با بیان اینکه بسیار مهم است که کتابخوانی در خانواده و از سنین کودکی نهادینه شود، تصریح می کند: يک کتاب خوب، ماندگار و تاثيرگذار از انديشه های متعالی، سالم و قوی نشات مي گيرد و مي تواند در رشد افکار عمومي جامعه تاثيرگذار باشد.


علی زاده می افزاید: در عصر امروز به منظور افزایش آگاهی، کتابخوانی بايد همگانی و فراگير شود.

دغدغه های امروز زندگی فرصت کتاب‌خوانی را از انسان می گیرد

یکی از شهروندان نیز در گفت وگو با خبرنگار ما می گوید: متاسفانه مطالعه من و حتی خانواده ام بسیار کم است و تقریبا فرزندان غیر از کتاب درسی مطالعه موثر دیگری ندارند.
مریم جهانی می افزاید: دغدغه و گرفتاری های زندگی امروزه انقدر زیاد است که مجبور هستیم همواره به دنبال رفع این گرفتاری ها باشیم و اصلا برای مطالعه وقتی باقی نمی ماند.

قیمت کتاب ها بسیار بالاست

جهانی با بیان اینکه بیشتر با سایر سرگرمی ها مشغول می شویم، می گوید: کتابخوانی بسیار خوب است اما متاسفانه اکنون بسیاری از ما سایر برنامه ها و سرگرمی ها را برای اوقات فراغتمان انتخاب می کنیم. 


مریم جهانی با گلایه از اینکه قیمت کتاب ها نیز بالا است، می افزاید: یکی از بدی کتاب ها این است که قیمت کتاب ها نیز افزایش یافته است و اگر مراجعه به کتابخانه ها و امانت گیری نباشد در این اوضاع اقتصادی خراب خانواده ها از عهده خرید کتاب بر نمی آیند.

 


خراسان شمالي رتبه نخست سرانه فضای کتابخانه ای کشور را دارد
مديرکل کتابخانه هاي عمومي استان با بیان اینکه امسال، سرانه بهره مندي خراسان شمالي از فضاي کتابخانه اي، دو برابر شد، می افزاید: سرانه فضای کتابخوانی استان در سال گذشته 12هزار و 500متر مربع بود که امسال این شاخص به 20هزار مربع افزایش یافته است.
جهانی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر عضو فعال کتابخانه های عمومی استان هستند، عنوان می کند: خوشبختانه کتابخانه های استان در حوزه سرانه عضویت و امانت از میانگین کشوری بالاتر است.


وی با بیان اینکه آمار دقیقی از سرانه مطالعه در دست نیست، می گوید: در تمام کشور برای سرانه مطالعه هنوز تعریف مشخص و دقیقی وجود ندارد و در این زمینه با مشکل مواجه هستند.
مديرکل کتابخانه هاي عمومي استان می گوید: هم اکنون خراسان شمالي 60 باب کتابخانه فعال دارد و در مناطق محروم نیز افزایش سرانه فضای کتابخانه ای در دستور کار است و بسیاری از روستاها نیز با تحویل کتاب، بخشی از دهیاری ها را به کتابخانه مجهز کرده اند.


جهانی با بیان اینکه تمام تلاش نهاد کتابخانه ها  این است که کتابخانه ها به یک پایگاه فرهنگی تبدیل شوند، عنوان می کند:در حال حاضر نیز برنامه ها فرهنگی، آموزشی و غیره به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی توسط این نهاد در حال برگزاری است. 


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اظهار می کند: در کتابخانه‌های استان ما با جذب نیروهای جدید رشد 50 درصدی را شاهد بوده‌ایم.
علی‌محمد جهانی عنوان می کند: در دو سال گذشته 25 نفر نیروی انسانی جذب شد و مجوز استخدام 20 نفر نیروی جدید نیز دریافت شده است.


جهانی همچنین با اشاره به رشد 100 درصدی در سرانه فضای کتابخانه‌ای استان بیان کرد: امسال ششمین استانی بودیم که کتابخانه مرکزی را راه‌اندازی کرد و از لحاظ بهره‌برداری کتابخانه‌های جدید رتبه نخست کشوری را کسب کرده‌ایم.


وی با بیان اینکه استقبال خوبی از کتابخانه مرکزی شده است، تصریح می کند: ظرفیت این کتابخانه ۱۵۰ هزار جلد کتاب است که تاکنون ۳۵ هزار کتاب تحویل گرفته شده است در مجموع تاکنون ۸۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه های سراسر استان موجود است. 
وی می افزاید: به زودی نیز 10 کتابخانه در سطح استان که 8 مورد از آنها روستایی و دو مورد آنها شهری است افتتاح خواهد شد.

خبرنگار: محسن محمدی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴:۱۵

شناسه خبر: 73030

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب