گلایه های مسئول حمایت از مبتکران بسیج علمی تهران ؛

دستگاه شش کاره کشاورزی مخترع ایرانی را از آلمان وارد کرده اند/دولت صدای مخترعان را نمی شنود

مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران، با اشاره به حمایت های این سازمان از طرح های علمی ارائه شده جوانان، از کوتاهی دولت در حمایت از مخترعان کشور گلایه کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، بسیج که در سال های اول انقلاب و همزمان با حمله عراق، به خوبی به دفاع از مرزهای میهنمان پرداخت، حال در عرصه های دیگر از جمله عرصه علم نیز به کمک کشور آمده است.

سازمان بسیج علمی که یکی از زیرشاخه های سازمان بسیج مستضعفین است، توانسته است با ورود موثر در حوزه علمی به حمایت از نخبگان کشور بپردازد. برای شناخت بهتر این سازمان، اهداف و وظایف آن به گفتگو با حسین جعفری، مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران پرداختیم.

آقای جعفری با بیان اینکه این سازمان با درک مشکلات علمی کشور به حمایت از مبتکرین و مخترعین می پردازد، رویکرد کلی این سازمان را حمایت مالی از مخترعان عنوان کرد که در مدیریت جدید، این سازمان علاوه بر حمایت مالی از این نخبگان به حمایت تجهیزاتی از آن ها نیز همت گماشته است و امکانات و تجهیزات مورد نیاز مخترعان را در حد توان در اختیار آن ها قرار می دهد.

وی پیوند مخترع و سازمان مرتبط به اختراع را از دیگر اقدامات سازمان بسیج علمی دانست و با ذکر مثالی گفت: فردی که در حوزه نظامی دارای اختراعی باشد، این سازمان برای حمایت بیشتر از طرح مخترع، او را به نهادی نظامی معرفی می کند تا علاوه بر حمایت بسیج علمی از امکانات آن نهاد نظامی نیز بهره مند شود.

مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران، امضای تفاهم نامه ای با دانشگاه آزاد را از دیگر اقدامات این سازمان برای حمایت از مخترعان عنوان کرد. وی در توضیخ این تفاهم نامه گفت: دانشگاه آزاد با در اختیار داشتن امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی می تواند مکانی برای ادامه فعالیت مبتکران و مخترعان فراهم نماید که بدین منظور سازمان بسیج علمی استان تهران با امضای این تفاهم نامه با دانشگاه آزاد، زمینه حمایت بیشتر از این نخبگان را فراهم نموده است. حسن جعفری افزود: همچنین علاوه بر این موضوع، قرار است از ظرفیت اساتید دانشگاه آزاد در مشاوره و کمک علمی به مخترعان نیز استفاده شود.

وی در زمینه کمک های مالی به طرح های مبتکران و مخترعان نیز گفت: این سازمان تا سقف 5 میلیون تومان به این طرح ها کمک بلاعوض می نماید که در صورت نیاز برای حمایت بیشتر بسیج کشوری نیز حمایت می کند.

مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران با بیان اینکه امسال 18 طرح در سازمان بسیج علمی ارائه شده است و هم اکنون نیز در دست بررسی است گفت: پس از بررسی این طرح ها، برترین طرح های اولویت دار حمایت می شوند.

آقای جعفری افزود: سال گذشته نیز 30 طرح ارائه شد که از 12 طرح حمایت شد و سازمان بسیج علمی، به طور میانگین هر ساله از 11 طرح به ترتیب اولویت استان ها حمایت می کند.

اما اهم صحبت های مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران، مربوط به مشکلات پیش روی مخترعان کشور بود که به شدت از آن گلایه کرد.

آقای جعفری اولین گلایه خود را از دولت داشت و عنوان کرد: متاسفانه دولت در زمینه حمایت از این نخبگان هیچ حمایتی نمی کند که این خود باعث فشار بسیار زیادی بر مخترعان کشور شده است.

وی از دیگر مشکلات پیش روی مخترعان را هزینه های ثبت اختراع دانست که در بعضی مواقع این هزینه ها بالاست و مخترعان که عموتا از قشر فقیر و محروم جامعه هستند، نمی توانند از عهده آن بربیایند. آقای جعفری عنوان کرد: ممکن است اختراعی که با دو میلیون تومان اختراع شده است، برای به ثبت رسیدن هزینه چهار میلیونی داشته باشد که این موضوع از معضلات پیش روی نخبگان کشور است.

وی ثبت اختراع به اسم فرد دیگری یا همان سرقت علمی را از مشکلات مهم دیگر مخترعان دانست که موجب از بین رفتن آرامش خاطر این نخبگان در بیان طرح خود در کشور شده است و از مخترعان نیز حمایتی در این زمینه نمی شود. مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران، با ذکر مثالی در اینباره گفت: فردی که طرح و اختراعی برای ارائه در کشور دارد، از ترس سرقت و ثبت آن به اسم فرد دیگری، به ناچار آن را در کشوری دیگری به ثبت می رساند.

آقای جعفری گفت: در صورتی که از لحاظ قانونی، مخترعان بتوانند اختراع خود را ابتدا در سازمان بسیج علمی به ثبت برسانند، این مشکل تا حد بسیار زیادی مرتفع خواهد شد.

مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران به تعدای از اختراعات نخبگان کشور اشاره ای داشت که عدم حمایت دولت موجب بروز مشکلاتی برای آن ها شده است. وی دستگاه شش کاره کشاورزی را از جمله اختراعاتی دانست که موجب تعجب کارشناسان آلمانی شده است که مخترع جوان ایرانی 11 نمونه از آن تولیده کرده است و دولت بجای خرید و حمایت از این مخترع، این دستگاه را از خارج وارد کرده است.

وی، اختراع دستگاه تولید اتوماتیک سنگ مصنوعی و اختراع دستگاهی در حوزه صنعت خودرو رو از دیگر طرح هایی دانست که کارشناسان این صنعت از آن استقبال نکرده و با بی مهری مواجه شده است.

قفل فرمان خودروهای سبک و سنگین نیز از جمله اختراعاتی است که آقای جعفری از عدم حمایت مسئولان صنعت خودرو از آن گلایه مند است. قفل فرمانی که در صورت تعبیه بر روی ماشین، امکان سرقت این ماشین حتی در صورت روشن بودنش را به صفر می رساند.

وی همچنین پرینتر سه بعدی را از دیگر اختراعات خوبی دانست که با ثبت شکل سه بعدی اشیاء، به تولید همان شیء کمک می کند. اختراعی که به گفته آقای جعفری، همانند دیگر اختراعات گفته شده با بی مهری مسئولان روبرو شده است.

مسئول حمایت از مبتکران و مخترعان سازمان بسیج علمی استان تهران، در پایان ضمن بیان اینکه هیچ نیازی در داخل نیست که جوانان ما قادر به تامین و تولید آن نباشند، نخبگان را از افتخارات کشور دانست و از دولت خواست با حمایت خود از این قشر، موجب جلوگیری از مهاجرت آن ها به دیگر کشورها و همچنین پیشرفت و اعتلای ایران اسلامی شوند.

زمان انتشار: دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 73057

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب