گفتگوی علم و فناوری با مخترع گاز ازن به مناسبت هفته بسیج:

اولین مرکز تحقیقات ازن در خاورمیانه هستیم/هدف ما پیشگیری از سرطان در کشور و عدم وابستگی به غرب در تولیدات پزشکی است

این سال ها که بروز سرطان در دنیا به خصوص کشورمان افزایش یافته است، تکنولوژی های جدید و حمایت از آن ها می تواند راه موثری برای پیشگیری از بروز این بیماری لاعلاج باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، فناوری های پیشرفته در بهبود کیفیت زندگی مردم نقشی بی بدیل ایفا می کند. در کشور ما شرکت های دانش بنیان زیادی در پارک های علم و فناوری مشغول فعالیت هستند که حمایت از آن ها می تواند به پیشرفت و تعالی کشور کمک کند. شرکت نوآوران، ازن سازان پاسارگاد یکی از این شرکت هاست که در راستای پیشگیری از بروز سرطان در کشور فعال است.

این شرکت برای این منظور اقدام به جایگزین کرئن گاز اُزن به جای ضدعفونی کننده های پرخطر و سرطان زا در بخش های مختلف صنعت نموده است.

مخترع و بنیان گذار تکنولوژی ازن و رئیس اولین مرکز تحقیقات ازن در کشور به خبرگزاری علم و فناوری گفت: شرکت نوآوران، ازن سازان پاسارگاد با حمایت سازمان بسیج علمی، فناوری و پژوهشی کشور و با هدف پیشگیری از بروز سرطان در کشور و در راستای بومی سازی تکنولوژی ازن و جایگزین کردن آن به جای ضدعفونی کننده های پرخطر و سرطان زا به فعالیت می پردازد.

دکتر علی بهشتی افزود: این شرکت دانش بنیان هم اکنون به تولید دستگاه ازن ژنراتور اقدام می کند که به عنوان موسس مرکز تحقیقات ازن در کشور، دارای تاییدیه از مراکز مهم دولتی و خصوصی و همچنین دارای گواهینامه های ISO9001 ، ISO14001 وISO18001 می باشد. شرکت نوآوران ازن سازان پاسارگاد با بهره گیری از دانشمندان داخلی اقدام به بومی سازی تکنولوژی ازن کرده که موفق به دریافت تندیس واحد تولیدی برتر صنعت، معدن و تجارت ایران در سال 1391، مدیر نمونه جوان کشور در سال 1392، مدیر جهادی کشور در سال 1393، کار آفرین برتر در سال 1394، محقق و فناور نمونه کشور در سال 1395 شده است و به عنوان تولید کننده دستگاه اُزن ژنراتور فعالیت می نماید.

اما گاز ازن چیست و دستگاه تولید ازن چگونه به پیشگیری از سرطان کمک می کند؟

مخترع و بنیانگذار تکنولوژی ازن در این باره چنین می گوید: ازن به مولکول o3 اتلاق می گردد. این گاز آلوترپ مولکول o2 بوده که ناپایدار است و دارای نیمه عمر 20 الی 30دقیقه در آب مقطر و نیز با دمای 20 درجه سانتی گراد می باشد. اُزن در شرایط طبیعی بر اثر صاعقه تولید می شود، در شرایط مصنوعی نیز چنانچه مولکول o2 یا هوا تحت تاثیر میدان های الکتریکی با ولتاژ بالا قرار گیرد ابتدا به 2 اتم منفی تبدیل شده و هریک از اتم های آزاد می تواند با پیوند به مولکول o2 تولید o3 نمایند. ماشین های سازنده اُزن را اصطلاحا «ازن ژنراتور» می نامند.

علی بهشتی گاز اُزن را به عنوان قوی ترین اکسید کننده تجاری موجود در جهان می داند که به جای ضدعفونی کننده های پر خطر و سرطان زا همانند کلر، فرمالین، پرمنگنات، متیل برماید، پرسیدین، سود، اسید و... استفاده می گردد. این گاز مورد تایید FAO، WHO،FDA و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. وی استفاده از این تکنولوژی را مستلزم داشتن تخصص کافی در زمینه تعیین مقدار غلظت گاز ازن و شناسایی تمامی میکرو ارگانیسم ها و همچنین وسیله اندازه گیری و سنجش ازن می داند که در صورت عدم تخصص در تعیین مقدار استفاده از این گاز، پروسه ضدعفونی با مشکل جدی مواجه خواهد گردید.

دستگاه ازن ژنراتور که به گفته مخترعش نیازی به ماده اولیه ندارد و هیچ باقی مانده شیمیایی از خود بجای نمی گذارد با تولید گاز ازن می تواند به کاهش بروز سرطان کمک نماید.

مخترع و بنیانگذار تکنولوژی ازن گفت: این شرکت دانش بنیان به همت سازمان بسیج علمی فناوری و پژوهشی کشور با هدف پیشگیری از بروز سرطان در کشور و همچنین آشنایی دانشجویان و بستر سازی آن با رویکرد حمایت از پایان نامه های دانشجویی با موضوع گاز ازن به فعالیت خود ادامه می دهد.  به گفته آقای بهشتی، این مرکز بعنوان اولین مرکز تحقیقات ازن در خاورمیانه اقدام به عقد تفاهم نامه با مراکز مهم نموده و با بهره گیری از متخصصان داخلی علاوه بر تامین نیاز کشور، اقدام به صادرات این تکنولوژی به کشور های همسای  نظیر عراق کرده است.

علی بهشتی موارد زیر را از جمله موفقیت های بدست آمده این طرح برشمرد:

  1. جلوگیری از قطع عضو بیماران دیابتی
  2. تزریق گاز ازن برای درمان مفاصل و دیسک کمر
  3.  استفاده از آب ازن دار در جرم گیری دندان و بیماری های دهان
  4.  جایگزین کردن گاز ازن بجای فرمالین و پرمنگنات در مرغداری ها
  5. تصفیه آب، تصفیه فاضلاب و برگشت به چرخه تولید
  6.  حذف سموم کشاورزی قارچ کش ها و آفت کش ها در گلخانه ها
  7.  استریل و ضدعفونی تجهیزات پزشکی
  8. ضدعفونی هوای سالن های تولید، ضدعفونی در حوزه شیلات و افزایش نگهداری میوه در سردخانه ها

رئیس هئیت مدیره و مدیر عامل شرکت دانش بنیان نوآوران، ازن سازان پاسارگاد، سازمان بسیج علمی، فناوری و پژوهشی را از حامیان اصلی این تکنولوژی عنوان کرد.

زمان انتشار: جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 73078

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
علی مرادی
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۴:۰۹

شب بخیر تکنولوژی ۱۶۰سال قبل رو آوردیین ایران بعد اسم خودتونو مخترع گداشتید تا کی دروع تحویل مردم میدید. اصلا ببینید این اقا دکترای چی داره ؟؟؟!!!!!

اشتراک گذاری مطالب