معرفی طرح تحقیقی یک پهباد به مناسبت هفته بسیج:

پهباد بدون سکان، طرح محقق بیرجندی برای افزایش توان رزمی کشور

مسعود یوسفی، مخترع و محقق بیرجندی در طرحی که در سال سوم خود بسر میبرد، در پی ساخت پهبادی بدون سکان است. خبرگزاری علم و فناوری نیز به مناسبت هفته بسیج با وی به مصاحبه نشسته که جزئیات آن در زیر می آید.

سلام آقای یوسفی، ابتدا به طور کامل خودتون رو معرفی کنید

مسعود یوسفی هستم،  متولد 1371 از بیرجند و دانشجوی ارشد مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی در دانشگاه صنعتی شاهرود.

نام طرحتون چیه و از چه سالی شروع شد؟

طرحی که من ارائه کردم بررسی تجربی عملکرد سیستم کنترل بردار رانش موتور در مدل پهباد بدون سکان که از سال 94 تحقیقات اولیه اون شروع شد و در حال حاضر در مراحل نهایی تحقیقات قرار دارد.

در مورد طرح خودتون توضیح بدید؟

ببینید در واقع هدایت و کنترل هواپیماها و پهبادها عموما از طریق سکان ها و سطوح کنترلی قابل انجام است. تمایلات به سوی استفاده از سیستم پیشرفته کنترل بردار رانش (TVC )منجر به مطالعات و آزمایش هایی شده تا بشه این تکنولوژی رو در هواپیماهای نسل کنونی و آینده مورد استفاده قرارداد. در این پژوهش، ایده هدایت و کنترل سیستم منحصرا توسط کنترل بردار رانش و حذف کامل سکان ها مطرح شده. به منظور ارزیابی عملکرد کنترلی سیستم، نیروهای پسار (drag )و گشتاور حول محور عرضی (pitch )در دو مدل پهباد مجهز به سیستم تغییر بردار رانش و مدل دارای سطوح کنترلی به صورت تجربی در تونل باد مورد بررسی قرار دادیم. آزمایش ها در زاویه های حمله ۲۰ و ۲۵ درجه و گستره تغییرات زاویه بردار رانش و سطوح کنترلی ۰ تا ۳۰ درجه نسبت به راستای پهباد انجام شدند که نتایج اون نشون داد سیستم کنترل بردار رانش در شرایط پروازی مختلف عملکرد مطلوبی داره.

از طرف دولت از شما چه حمایتی شد؟

حقیقتا از سمت دولت حمایت چندانی نشد البته خود من هم با توجه به اینکه امید چندانی به کمکشون نداشتم زیاد پیگیری نکردم.

از سوی نهادهای دیگر حمایتی چه؟

سازمان بسیج علمی از طرح من حمایت کرد. اون اوایل کارم قراردادی با بسیج علمی خراسان جنوبی بستم و 6 میلیون کمک کردند و در مراحل جدید و پیشرفته تر طرح، 20 میلیون تومان دیگه برای پیشبرد طرحم کمک کردند.

مشکلات پیش روی خودتون و به طور کلی مشکلات یک محقق و مخترع برای انجام طرحش چیه؟

خب اولین مشکل عدم حمایت مالیه. معمولا اگر حمایتی هم انجام بشه مبلغ اون پایینه و کل طرح تحقیقاتی رو پوشش نمیده. دومین موضوع مشکل نیازسنجی بازار هست. اول باید نیاز بازار سنجیده بشه و بر اساس اون طرحی بررسی و در نهایت انجام بشه و مخترع باید یک تیم حرفه ای بازایابی در اختیار داشته باشه. ممکنه مخترع طرحی ارائه بده و اختراعی انجام بشه ولی این اختراع علی رغم اینکه اختراع خوبی هم هست ولی در بازار به آن نیازی نیست پس باید یک تیم حرفه ای بازاریابی به محقق در ارائه طرحش کمک کنن.

موضوع مهم بعدی در دسترس نبودن امکانات و فضای کار برای محقق هست. این موضوع در شهرستان های محروم با شدت خیلی بیشتری وجود داره. مثلا در بیرجند این امکانات واقعا پایین هست و این نشون میده که امکانات به صورت عادلانه در کشور پخش نشده است. خب محققی که امکانات برای ایده خودش در اختیار نداره یقینا به برنامه و تحقیقش لطمه وارد میشه.

درخواستتون از دولت و نهادهای حمایتی چیه؟

اول اینکه مشکل حمایت های مالی به طرح ها رو حل کنند تا محقق بتونه با آسودگی خاطر به طرحش ادامه بده. اینکه اختراعاتی که قابل قبول هست رو به صورت تضمینی از مخترع خریداری بکنن. ببینید با توجه به اینکه بعضی مخترعین شاید در مراحل اولیه کارشون هستن و اون اختارعشون جای کار زیادی هم داشته باشه ولی در صورت خرید این اختراع بوسیله نهادهای حمایتی از جمله دولت، هم مخترعین تشویق به ادامه کار میشن و هم در ادامه، اختراعات اونها تکمیل و باعث پیشرفت کشور در اون حوزه میشه.

سپاسگذارم از اینکه وقتتون رو به ما دادید

منم از شما سپاسگذارم هم بخاطر تماستون و هم بخاطر اهمیتی که به بحث علم و دانش می دید.

زمان انتشار: شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 73115

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب