مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان:

بارش های پاییزی سازه های آبخیزداری هرمزگان را پرآب کرد/لزوم افزایش اعتبارات خشکسالی ها

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان با اشاره به لزوم افزایش اعتبارات خشکسالی در هرمزگان؛ از آبگیری سازه آبخیزداری حوزه نگر شرقی جاسک ومیناب، بندرلنگه وبشاگرد در دومین بارش پاییزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ دکتر امید ذاکری صبح امروز در گفت وگو با خبرنگار ما در بندرعباس، اظهارداشت: بارش های پاییزی موجب آبگیری سازه های آبخیزداری جاسک و حوزه نگر شرقی شده است.

آبگیری سازه آبخیزداری حوزه نگر شرقی شهرستان جاسک در دومین بارش پاییزی

وی گفت : با ورود سامانه بارشی در آبان ماه و بارش 35 میلی متری باران و تگرگ در حوزه آبخیز نگر شرقی سازه آبخیزداری سد سنگی ملاتی این حوزه که به ارتفاع مفید 4 متر و طول تاج 33 متر در سال 96 احداث شده بود به میزان 300 هزار مترمکعب آبگیری شد.

ذاکری افزود : آبگیری سازه مذکور سبب کنترل سیل این حوزه ،تقویت آبخوان ها و قنوات پایین دست ،کاهش خطرات ناشی از سیل و خسارات وارده ،حفظ منابع آب و خاک و جلوگیری از هدر رفت آن می شود.

آبگیری سازه آبخیزداری حوزه کوییک و حوزه جمعه ای

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از آبگیری سازه آبخیزداری حوزه کوییک و حوزه جمعه ای این شهرستان در دومین بارش پاییزی خبر داد وگفت: درپی بارندگی های چند روز اخیر و  بارش 35 میلی متری باران و تگرگ در حوزه آبخیز کوییک شهرستان جاسک سازه آبخیزداری بند خاکی این حوزه که به ارتفاع مفید 5 متر و طول تاج 110 متر  احداث شده بود به میزان 300 هزار مترمکعب آبگیری شد.

وی افزود: همچنین با ورود این سامانه بارشی در حوزه آبخیز جمعه ای سازه آبخیزداری بند خاکی این حوزه که به ارتفاع مفید 4 متر و طول تاج 50متر در سال 96 با مشارکت 50 درصدی مردم  احداث شده بود به میزان 200 هزار مترمکعب آبگیری شد.

ذاکری گفت: آبگیری سازه مذکور سبب کنترل سیل این حوزه ،تقویت آبخوان ها و قنوات پایین دست ،کاهش خطرات ناشی از سیل و خسارات وارده ،حفظ منابع آب و خاک و جلوگیری از هدر رفت آن می شود.

آبگیری 3 میلیون متر مکعبی سازه های آبخیزداری در هرمزگان

ذاکری اظهار داشت: در پی بارندگی های چند روز اخیر در برخی شهرستانهای استان هرمزگان حدود 27سازه آبخیزداری استان آبگیری شده است.

وی افزود: این بارندگی ها در شهرستاهای میناب ،جاسک ،حاجی آباد و بشاگرد بوده که  ببیشترین بارش ها و آبگیری سازه ها در شهرستان حاجی آباد گزارش شده است.

این مقام مسئول گفت: با توجه به بازده و عملکرد خوب سازه های آبخیزداری در مقابله با پیامدهای نزدیک دو دهه خشکسالی در منطقه خواستار تخصیص اعتبارات برای پروژه های آبخیزداری جهت مدیریت رواناب هستیم که امیدواریم با مساعدت های لازم استاندار هرمزگان و مدیران بالادستی در مرکز بتوانیم این اعتبارات را به موقع جذب و اجرایی نماییم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵:۵۴

شناسه خبر: 73152

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
علی برخورداری
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳:۱۵

سلام .خسته نباشی میگم برای خبر هواشناسی بارندگی های اخیر خوب گزارش شد .انشالله بارندگی ادامه داشته باشد

اشتراک گذاری مطالب