گزارش علم و فناوری از متفاوت ترین نمایشگاه علمی ایران؛

از رنگ آمیزی فناورانه فرش تا کاهش ۷۰ درصدی تصادفات به کمک تکنولوژی ایرانی/در ربع رشیدی چه گذشت؟

ششمین نمایشگاه نوآوری وفناوری ربع رشیدی (رینوتکس ۲۰۱۸ )، با حضور فناوران و سرمایه‌ گذاران از استان ‌های مختلف کشور در ۱۷ زون تخصصی فناوری در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار شد که مانند سال‌های قبل در چهار بخش ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیز نیازمندی‌های فناورانه بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، ششمین نمایشگاه نوآوری وفناوری ربع رشیدی (رینوتکس 2018 )، با حضور فناوران و سرمایه‌ گذاران از استان ‌های مختلف کشور در 17 زون تخصصی فناوری در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار شد که مانند سال‌های قبل در چهار بخش ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیز نیازمندی‌های فناورانه بود.

 

از بخش خصوصی به عنوان اسپانسر در این نمایشگاه استفاده کرده ایم

حسین نیکرنج دبیر کمیته پشتیبانی و مدیر امور مالی و اداری منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با تاکید بر اهمیت اقتصادی مقاومتی، اظهار داشت: در راستای اقتصاد مقاومتی و به خاطر عدم فشار به بودجه های دولتی و عمومی، از بخش خصوصی به عنوان اسپانسر در این نمایشگاه استفاده کرده ایم.

 

وی با اشاره به این که از لحاظ دولتی کمکی به ما نمی شود و به صورت خودجوش این فعالیت را انجام می دهیم، ادامه داد: استاندار قول کمک و توسعه بیشتر را به ما در نمایشگاه های بعدی دادند.

 

دبیر کمیته پشتیبانی ششمین نمایشگاه نوآوری وفناوری ربع رشیدی خاطر نشان کرد: نمایشگاه برای ما تمام نمی شود و بعد از اتمام نمایشگاه، جلسات متفاوتی با فناوران تا نمایشگاه بعدی ترتیب داده می شود که نمایشگاه بعدی با کیفیت بهنر برگزار شود.

 

شهر جدید سهند، آماده حمایت از فناوران حوزه شهر الکترونیکی 

عباس مصطفوی مدیرعامل شهر جدید سهند، در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با بیان این که با توجه به جدید بودن شهر جدید سهند، تلاش می شود تا به سمت شهر الکترونیکی حرکت کنیم و آن را به سمت شهر هوشمند پیش ببریم، افزود: لازمه این حرکت شناسایی ظرفیت های مناسب در این نمایشگاه است که از آن ظرفیت ها به صورت مناسب استفاده کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: تلاش می شود تفاهم نامه ای با شرکت ها و دانشگاه هایی مانند دانشگاه سهند، در رابطه با بحث هوشمند سازی و استفاده از ظرفیت های علمی مراکز علمی و مراکز دانشگاهی استفاده کنیم.

 

مدیرعامل شهر جدید سهند با تاکید بر هدف بودن پیاده سازی علم و فناوری در زندگی روزمره شهروندان، ابراز داشت: لازمه هوشمند سازی شهری و بحث های الکترونیکی، استفاده از نیروی انسانی دانشگاه ها است که باید آن را به زندگی روزممره شهروندان ببریم.

 

وی ادامه داد: با توجه به این که جوانان فناور، برای عملی کردن ایده ها و آزمایشات خود به میدان های عملی نیاز دارند، باید ما فضا را در اختیار آنان قرار دهیم.

 

مصطفوی خاطرنشان کرد: شهر جدید سهند آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن زمین مناسب و پذیرا بودن پیشنهادات فناورانه اعلام می دارد و از این قبیل طرح ها، مایت بعمل می آورد.

 

با این فناوری، تا 70 درصد تصادفات را کاهش می دهیم

صفر فتحی کارآفرین و مخترع که در حوزه حمل و  نقل در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، با بیان این که با توجه به این که تصادفات جاده ای زیاد بود، طرحی ایجاد کردیم که تا 70 درصد تصادفات را کاهش دهیم، گفت: خوش بختانه به خوبی پیشرفت کرده ایم و تا 30 الی 40 درصد رسیده ایم.

 

وی افزود: با این که به 70 نرسیده ایم ولی اگر پشتیبانی دولت باشد، به 70 خواهیم رسید و در آخرین آزمایشی که روی 8000 مورد انجام داده ایم آمار تصادفات صفر بود.

 

قبل از این فناوری، برخی از رنگ های فرش وارداتی بود

محمدعلی غفوری که فعالیت اصلی او رنگرزی فناورانه است ، در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری اظهار داشت: صفر تا صد تولید فرش دست بافت و ایجاد رنگ های جدید برای جذب مشتری را با این فناوری جدید انجام می دهیم که قبل از این در انحصار کشورهای غربی بودو به صورت کاموا به کشور ما وارد می شد.

 

وی ادامه داد: ما با این نو آوری در کشور توانستیم رنگ های جدید ایجاد کنیم و با 10 رنگ در فرش 30 الی 40 رنگ را به تصویر بکشیم.

 

غفوری خاطر نشان کرد: از زمانی که کار را شروع کرده ایم، حدود 500 نفر به صورت مستقیم در حومه تبریز اشتغال زایی شده است که در خود کارخانه 15 نفر مشغول به کار هستند.

 

وی با اشاره به این که تمام محصولاتمان نیز جنبه صادراتی دارند و در ایران هنوز شناخته شده نیستند، گفت: قالی بافی الکترونیکی ایجاد کرده ایم که چشم و مغز را خسته نمی کند و ماهانه 3 الی 4 میلیون تومان برای هر خانوار درآمد دراد که به مرحله تجاری سازی رسیده است و مشتریانی ار خارج کشور نیز داریم

 

7 تا 14 درصد فناوری ها، در دوره‌های گذشته تجاری سازی شد

لازم به ذکر  است، علاوه بر فناوران و سرمایه گذاران ایرانی، از کشورهای چین، ترکیه و سوئیس نیز در این نمایشگاه حضور خواهند یافت و برگزاری متداوم و سالانه این نمایشگاه از سال 1393، پس از حدود 15 سال تعطیلی نوید اتفاقات بهتر در را برای جامعه فناور و سرمایه گذار کشور را می دهد و در صورت معرفی توانمندی‌های داخلی امکانی فراهم است که ارتباط بهتری با کشورهای دیگر برای صادرات داشته باشیم.

 

در دوره‌های گذشته حدود 7 تا 14 درصد افرادی که در این رویداد حضور داشتند توانستند فناوری خود را تجاری کرده یا بازار خود را توسعه دهند که این رقم با متوسط موفقیت در دیگر نقاط دنیا همخوانی دارد و به همین جهت، این نمایشگاه در این سال ها محل تعامل فناوری های بروز بوده و فرصت های زیادی را برای تبادل فناوری و پژوهش فراهم ساخته است.

 

 بیشتر شدن صادرات محصولات دانش بنیان، جذب سرمایه گذار، تجاری سازی فناوری، ایجاد ارتباط بین دانشگاهیان و فناوران با بخشهای مختلف اقتصادی و اجرایی، گسترش همکاری های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی در همین راستا بوده است.

 

تقسیم بندی نمایشگاه، به ۱۷ زون تخصصی

تقسیم‌بندی بر اساس زون‌های تخصصی، بدون در نظر گرفتن تقسیم‌بندی دانشگاهی و یا پارک‌های علم و فناوری از ویژگی های جشنواره ربع رشیدی نسبت به دیگر رویدادهای مشابه می باشد که هر زون موضوعات مخصوص به خود را شامل می شود

  

هدف اصلی از زون ها ایجاد شبکه‌ای میان فعالیت حوزه مربوطه به‌منظور شناسایی و همکاری مشترک و رصد راحت موضوع موردنظر متقاضیان و مشتریان بالقوه و بالفعل فناوری است که در نمایشگاه امسال، زون های تخصصی شهر هوشمند و نیازهای فناورانه حوزه دفاعی نیز اضافه شده اند.

 

امسال نمایشگاه‌های با رویکرد موضوعیت بهتری پیدا خواهند کرد چرا که وجود تحریم‌ها و مشکلات خارجی، فعالین عرصه نوآوری و فناوری را مجاب کرده است که با روی آوردن به محصولات تولید داخل کسب و کار پایدارتری داشته باشند و موجب رونق استقبال از تولیدات داخل شوند.

 

انتها پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 73177

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب