مخترع بسیجی دستگاه تصفیه آب در گفتگوی با علم و فناوری مطرح کرد:

حمایت های مالی به حد کافی نیست/ اختراع من درتصفیه خانه اسلام آباد غرب ۱۲۰ هزار نفر را پوشش می دهد

حدیث زنگنه، محققی که در حوزه فناوری فیلتراسیون غشایي در حال فعالیت است و هم اکنون نیز در زمینه تولید آب بهداشتی از پساب تصفیه خانه اسلام آباد غرب مشغول به تحقیق است، حمایت مالی از طرح های مخترعان در مراحل پیشرفته را از جمله مشکلات قشر نخبه عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری علم فناوری، دسترسی به آب تصفیه شده سالم همواره یکی از مشکلات و دغدغه های مهم بشر بوده است. موضوعی که با رشد فناوری های پیشرفته گام های مثبتی در راستای حل آن برداشته شده است. در کشورمان نیز اقدامات در این زمینه انجام شده و در حال انجام است. حدیث زنگنه، یکی از افرادی که توانسته است در این زمینه گام های مثبتی برداشته و به اختراع دستگاهی برای تصفیه آب دست بزند.

وی که هم اکنون در حال اجرای طرح تصفیه خانه اسلام آباد غرب است با خبرگزاری علم و فناوری گفت و گویی داشته که با هم می خوانیم.

سلام. لطفا خودتون رو معرفی کنید

سلام. حدیث زنگنه هستم ساکن اصفهان دارای دکترای شیمی کابردی از دانشگاه رازی کرمانشاه با معدل 75/19

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را نیز از دانشگاه رازی دریافت کردم. دارای 26 مقاله ISI ، سه مقاله ارائه شده در همایش ها و کنفرانس ها و 10 طرح پژوهشی و صنعتی هستم.

در مورد طرح خودتون توضیح بدید

فناوری فیلتراسیون غشایي به طور گسترده در صنايع مختلف به کار گرفته می شوند. از آنجایی كه توجه و تمايل بيشتر به حفاظت از محيط زيست و تقاضا براي آب تميز افزایش یافته است لذا استفاده از فرايندهاي غشایی نیز افزايش یافته است.

عملكرد موثر فيلتراسيون در حذف ذرات معلق، پاتوژنها، ميكروارگانيسمها، باكتريها، ويروسها و ذرات كلوئيدي، نرخ پايين گرفتگي غشاها، تأمين آب با كيفيت بسيار بالا با كمترين ميزان انرژي، سرعت جریان بالاتر و مقاومت بهتر در برابر آلودگی، مقاومت بالا در برابر حرارت، مواد شيميايي و عوامل اكسيد كننده از جمله مزایای غشاهای اولترافیلتراسیون است.

یکی از معایب غشاهای اولترافیلتراسیون مقدار آلاینده­های خروجی نسبت به حد مجاز بالاتر است. با توجه به مکانیزم حذف در فرآیند­های الترافیلتراسیون، این فرآیند­ها به تنهایی قادر به حذف آلاینده­های آلی از جمله رنگ­ها نیستند، همچنین با وجود پایین بودن نرخ گرفتگی در این غشاها نسبت به سایر فرآیند­های غشایی مانند اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون، باز هم مشکل گرفتگی در این نوع غشاها وجود دارد

در این پروژه، برای رفع مشکلات غشا های الترافیلتراسیون، نانوکامپوزیت های اصلاح شده­ی دی اکسید تیتانیوم در غشاهای پلیمری به کار می رود که با طراحی ست آپ با جریان عرضی (cross flow) مجهز به نور مریی، نانوکامپوزیت های فوق آب دوست دی اکسید تتیانیوم تحت تابش نور خورشید فعال شده و رادیکال هیدروکسیل ایجاد می کنند که موجب تخریب  عوامل ایجاد کننده گرفتگی در سطح و در درون حفره های داخلی غشا می شوند. ترکیبات آلی در محلول خوراک بر روی سطح غشا یا در داخل حفره­ها غشا هنگامی که نور مرئی تابیده می­شود، تجزیه می­شوند. جریان تراوش یافته ممکن است شامل آب (در مورد محلول­های آبی) و محصول نهایی که در اثر فتوکاتالیست تجزیه شده و یا ترکیب تجزیه نشده و محصولات جانبی آن­ها باشد.  بالاترین مزیت این وضعیت، هنگامی است که برای تصفیه اب آلوده به کار گرفته شود، گرفتگی غشا می­تواند کاهش و شار تراوش افزایش یابد، زیرا که مواد آلی که عامل تشکیل لایه­ی ژل هستند، تجزیه می­شوند. نانو کامپوزیت های دی اکسید تیتانیوم علاوه بر نقش فتوکاتالیستی، موجب افزایش آب‌دوستی غشای سنتزی شده و از طرفی موجب کاهش چسبیدگی مواد آلی به سطح غشا می­‌شود. همچنین، باعث افزایش تخلخل و افزایش شدت جریان عبوری (فلاکس) آب از غشاهای ساخته شده می‌شود.

تصفیه خانه اسلام آباد عرب چه جمعیتی را تحت پوشش خود دارد؟

در حال حاضر 90 هزار نفر تحت پوشش این تصفیه خانه هستند که در آینده این جمعیت به 120 هزار نفر خواهد رسید.

در مورد کابرد طرحتون در این تصفیه خانه توضیح بدید؟

سیستم تصفیه فاضلاب این تصفیه خانه، برکه های تثبیت می باشد. کیفیت فاضلاب ورودی برحسب BOD­5 و COD به ترتیب 300 و 400 میلی گرم در لیتر می­باشد. واحدهای تصفیه خانه شامل کنارگذر، آشغالگیر، دانه گیر، پارشال فلوم، برکه های بی هوازی، برکه های هوازی اختیاری اولیه و ثانویه و واحد کلرزنی می­باشند. با توجه به اینکه یکی از مشکلات رایج در برکه­های تثبیت، حضور جلبک می­باشد که منجر به کاهش اکسیژن محلول در فاضلاب در ساعات شب و بنابراین کاهش فعالیت­ میکروارگانیسم­های هوازی و در نهایت کاهش کیفیت خروجی می شود. از طرفی بعضی از جلبک­ها سمی هستند و حضور آن ها در خروجی برکه­های تثبیت، تهدیدی برای سلامتی انسان و حیوانات می­باشد. همچنین توسعه صنایع پتروشیمی در مجاورت تصفیه خانه فاضلاب اسلام آباد و عدم امکان تامین دراز مدت آب مورد نیاز این صنعت از منابع آب منطقه، فاضلاب تصفیه شده خروجی از برکه های تثبیت، تنها روش پایدار تامین آب این صنایع می باشد. از آنجا که خروجی این سیستم های برکه ای (حتی در شرایط بهره برداری مناسب) فاقد استاندارد مورد نیاز برای استفاده در این صنایع می باشد، پس بررسی روش های تصفیه تکمیلی برای تامین استانداردهای آب مصرفی در صنایع از اولویت و ضرورت بالایی برخوردار بوده که هدف اصلی این طرح می باشد.

در این پروژه، غشاهای الترافیلتراسیون با خاصیت ضد گرفتگی بالا و قابلیت حذف رنگ ساخته شده است که به طور گسترده در صنعت تصفیه آب و پساب کاربرد دارد. علاوه بر این در صنایع صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع تولید مواد غذایی، لبنی و نوشیدنی، صنایع داروسازی، دیالیز و دیگر سیستمهای تصفیه خون، آب سرد کن ها و مکان های شرب عمومی، پالایش روغن موجود در سیکل آب برگشتی و صنایع نساجی نیز کاربرد دارند.

در زمینه این طرح و دستگاهی که اختراع کردید چه حمایت هایی از شما شد؟

با بسیج علمی این طرح را ارائه دادم که 5 میلیون تومان حمایت مالی کردند. با آب و فاضلاب هم این موضوع مطرح شد که در قالب طرح پژوهشی آن را ادامه دادیم و امکانات مالی در اختیارمون قرار دادند. در طرح پساب تصفیه خانه اسلام آباد غرب با بسیج در حال همکاری هستم. زمانی هم که در کرمانشاه بودم بسیج نخبگان کرمانشاه حمایت های زیادی داشتند.

مشکلات و درخواستتون از نهادهای حمایتی چیست؟

مشکل اصلی این است که محلی برای انجام دادن طرح مخترعان وجود ندارد که این موضوع نیازمند حمایت مسئولان است. بحث تامین مالی طرح نیز یکی دیگر از مشکلات عمده محقق است. به این صورت که هم تامین مالی به حد کافی نیست و هم این حمایت بیشتر در فاز اول انجام میگیرد و در مراحل بعدی که نیازمند حمایت بیشتر است حمایت چندانی نمی شود. از دولت و دیگر نهادهای حمایتی تقاضا داریم که در حمایت طرح ها در مراحل نهایی کمک بیشتری انجام دهند.

بخاطر مصاحبتون از شما متشکرم. موفق باشید.

منم از شما و همکارانتون ممنونم.

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 73228

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب