دست برتر نخبگان ایرانی در برابر محصولات تولیدی انگلیس؛

دستگاه نشت‌یاب خطوط لوله انتقال نفت زیر زمینی در مازندران ساخته شده است

نخبه مازندرانی با حمایت بسیج علمی و پژوهشی مازندران موفق به ساخت دستگاه نشت‌یاب خطوط لوله انتقال نفت زیرزمینی به روش نرم افزای و با استفاده از سنسورهای موجود در مراکز انتقال نفت تولید شده است، افزود: بهتر از مشابه نمونه شرکت اتمسی انگلیس ساخته شده است.

داوود هوشیارخواه در گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری استان مازندران درباره ساخت دستگاه نشت‌یاب خطوط لوله نفتی زیر زمینی در مازندران، اظهار کرد: این دستگاه برای نخستین بار در کشور و با هدف شناسایی محل نشت خطوط لوله نفت ساخته شده است.

وی با اعلام اینکه عمق لوله نفتی برای ساخت این دستگاه چندان مهم نیست، تصریح کرد: عمق لوله هر چه زیر زمین باشد برای شناسایی مشکلی نیست، حتی در مسیر طولانی تهران تا شمال اگر نشتی وجود داشته باشد، زمان و مکان و مقدار نشتی را اعلام می‌کند.

این نخبه بسیجی مازندران با اعلام اینکه این نرم افزار به دلیل بکارگیری رادیو فرکانس طول مسیر چندان حائز اهمیت نیست، افزود: به همین دلیل این دستگاه قابلیت‌های متفاوت تری نسبت به دیگر دستگاه‌ها مشابه خارجی دارد.

وی در توضیح دستگاه خارجی موجود، گفت: یک شرکتی در انگلیس نسبت به ساخت دستگاه نشت‌یاب اقدام کرده ولی این شرکت برخی ادوات را خریداری و به دستگاه اضافه می‌کند.

هوشیارخواه خاطر نشان کرد: مزیت دستگاه ساخته شده این است که با سیستم کنترل مرکزی برای چندین مسیر خطوط لوله نفت قابل استفاده است.

وی با اعلام اینکه نمونه اولیه این دستگاه ساخته شده است، افزود: طرح تجاری آن نیاز به حمایت از جانب مسئولان وزارت نفت داشته اما نمونه اولیه مورد امتحان قرار گرفته و مورد تایید داوران قرار گرفته است.

نخبه بسیجی مازندرانی یادآور شد: برای تجاری سازی این دستگاه نیاز به 50 میلیون تومان است، این طرح به همکاری بسیج علمی مازندران ثبت اختراع شده است.

وی در ارتباط با پیگیری انجام شده برای تولید این دستگاه، یادآور شد: با همکاری بسیج علمی و پژوهشی از طریق یکی از شرکت‌های بخش خصوصی به دنبال تجاری سازی طرح هستیم.

هوشیار خواه در پاسخ به این سئووال که درباره نمونه خارجی افزود: نمونه خارجی این دستگاه در حال حاضر در اختیار انگلیس‌ها قرار داشته اما مزیت این دستگاه این است با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های ریاضی کاری کردیم که 500 بار دقت دستگاه افزایش پیدا کرده است.

وی میزان هزینه محصول وارداتی را حدود چهار سال پیش حدود 700 میلیون تومان اعلام کرد.

این نخبه بسیجی مازندران خاطر نشان کرد: برای کنترل خطوط لوله نفتی تهران به شمال نصب یک دستگاه کفایت می‌کند

هوشیار خواه در پاسخ به این سئووال که چقدر فکر می‌کنید که این طرح مورد استقبال قرار گیرد، گفت: با چندین نفر از اساتید و افراد کاربلد صحبت کردم نسبت به موفقیت این طرح ابراز خرسندی کردند، چشم امید من به حمایت‌های بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران است به این دلیل که در مراحل اولیه کمک بسیار مناسبی کرده و امید دارم که روند حمایت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

وی با اعلام اینکه نشت‌یاب خطوط لوله انتقال نفت زیرزمینی به روش نرم افزای و با استفاده از سنسورهای موجود در مراکز انتقال نفت تولید شده است، افزود: بهتر از مشابه نمونه شرکت اتمسی انگلیس ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران یکی از حساسیت‌های ساخت این دستگاه تعیین مکان دقیق است، نمونه‌های خارجی موجود محل دقیق نشتی‌ها را مشخص نمی‌کند، داود هوشیارخواه در این ارتباط اظهار کرد: این دستگاه زمان دقیق محل نشتی را در خط 200 کیلومتری با یک کیلومتر خطا اعلام می‌کند، در نمونه خارجی امکان تشخیص مکان وجود ندارد که این مقدار خطا در 200 کیلومتر مسیر امر عادی است، از طرفی تشخیص مکان دقیق با استفاده از سیستم نرم افزاری بسیار سخت است و با توجه به موفقیت‌های مناسبی که در تولید این دستگاه کسب کردیم پیشرفت در سایر قابلیت‌های دستگاه چندان سخت نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران داود هوشیار خواه پیش از این دستگاه مانتیورینگ انبارهای شرکت نفت در محل وزارتخانه را طراح و تولید کرده بود.

 با طراحی و تولید دستگاهی،  برای متولیان صنعت نفت از ساختمان وزارت نفت امکان رصد مخازن موجود در کشور فراهم می‌شود.

ماژول کنترلی طراحی شده در این دستگاه به کاربران این امکان را می‌داد که در یک نقطه اطلاعات کامل از وضعیت مخازن را در اختیار داشته باشند،امکان نصب نرم  افزار به روی تلفن و از بین رفتن روش‌های سرقت اطلاعات از دیگر مزیت‌های این طرح بوده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 73248

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب