بررسی علمی باور نادرست رئیس جمهور آمریکا

ترامپ گرمایش جهانی را زیر سوال برد!

رئیس جمهور آمریکا در صفحه تويیتر خود، اظهار نظر جنجالی جدیدی مطرح کرده است. او در روز شکرگزاری سال ۲۰۱۸ در تويیتی نوشت : "سرمای کشنده و گسترده سال جاری همه رکورد‌ها را در این زمینه جا به جا کرده است. امسال سرد ترین روز شکرگزاری در تاریخ شهر نیویورک و یکی سردترین ها در کل تاریخ است. با این وجود چگونه می توان از گرمایش جهانی سخن گفت؟"

احتمالا همه ما شخصی را بشناسیم که با استناد به شرایط آب و هوایی یک منطقه خاص و یا سرمای شدید در یک بازه زمانی کوتاه مدت ادعا کند که تغییر اقلیم و یا گرمایش جهانی رخ نمی‌دهد. در هفته ای که گذشت یکی از شناخته شده ترین این افراد مجددا استدلال‌های خود را به تیتر یک اخبار تبدیل کرد : دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، رئیس جمهور آمریکا در صفحه تويیتر خود، اظهار نظر جنجالی جدیدی مطرح کرده است. او در روز شکرگزاری سال ۲۰۱۸ در تويیتی نوشت : "سرمای کشنده و گسترده سال جاری همه رکورد‌ها را در این زمینه جا به جا کرده است. امسال سرد ترین روز شکرگزاری در تاریخ شهر نیویورک و یکی سردترین ها در کل تاریخ است. با این وجود چگونه می توان از گرمایش جهانی سخن گفت؟"

اگر کسی بخواهد از ريیس جمهور آمریکا دفاع بکند، می تواند از یک باور نادرست معمول و عوامانه استفاده کند. برای این کار می توان در یک بازه زمانی کوتاه مدت وضعیت آب و هوایی یک منطقه مشخص را مورد سنجش قرار داد و از آن برای یک اظهار نظر کلی درباره الگوهای آب و هوایی و اقلیمی طولانی مدت یک سیاره استفاده کرد. در ظاهر هم این سخن درست به نظر می رسد؛ زمانی که بگوییم: "اگر واقعا زمین به سوی گرمتر شدن می رود، پس می بایست زمستان ها نیز رفته رفته گرم‌تر شوند."

گرمایش جهانی فراتر از مرزهای سیاسی - جغرافیایی است

اما این ایده در عمل هیچ پشتوانه علمی ندارد. اشتباهی خطرناک که اذهان عمومی را از مسیر درست حقایق علمی مرتبط با تغییر اقلیم دور می کند. بهتر بگوییم مطالعات علمی اظهارات دونالد ترامپ را به کلی رد می کنند. در واقع شرایط آب و هوایی گرم تر در قطب شمال دقیقا با زمستان های سرد نواحی شمالی آمریکا مطابقت می کند. بر خلاف آنچه تصور می شود، تغییر اقلیم و گرمایش جهانی آن طور که باید خود را نمایان نمی کند.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که توسط تیمی از محققان بین المللی به انجام رسید، آنها اثبات کردند که پیامدهای زمستان‌های سرد و خشک چیزی فراتر از پوشیدن لباس های گرم است. بر اساس این تحقیق سرد شدن زمستان ها در عرض های جغرافیایی پایین، کاهش باروری محصولات کشاورزی را به دنبال داشته است.

افزایش بیشتر سطح دی اکسید کربن در جو به علاوه افزایش بیشتر دما سیاره خبر خوبی برای گیاهان به شمار می‌رود. به علاوه گرم شدن زمین منجر می‌شود خاک منجمدبیشتر ذوب و زمین‌های بیشتری در نتیجه آن آزاد شود. اما وقتی از مناطق جغرافیایی دورتر از قطب شمال صحبت می‌کنیم، تاثیر تغییرات آب و هوایی آنجا بر دمای بهینه رشد گیاهان به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

همچنین به نظر نمی‌رسد رابطه ساده و قابل فهمی برای امثال رئیس جمهور آمریکا میان تغییرات دمایی قطب شمال و الگوهای آب و هوایی در آمریکای شمالی وجود داشته باشد. این نظریه در نتیجه کارهای کارشناسی به دست آمده است و برای پشتیبانی از نظریه‌های موجود به داده‌های بسیار بیشتری نیاز داریم. اما آنچه مشخص است تغییرات آب و هوایی و یا گرمایش جهانی ارتباطی با مرزهای جغرافیایی ندارد و همه جهان را در بر گرفته است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 73251

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب