پس از هفت دقیقه وحشت

فرود موفقیت‌آمیز کاوشگر «این‌سایت» بر روی مریخ

در پنجم ماه می سال جاری (۱۵ اردیبهشت ۹۷) سازمان فضایی ناسا مریخ‌نشین «این‌سایت» (InSight) را از پایگاه نیروی هوایی واندربرگ در کالیفرنیا توسط موشک اتلس ۵ با موفقیت به سوی سیاره سرخ پرتاب کرد. دوشنبه هفته جاری پس از پشت سر گذاشتن «هفت دقیقه وحشت» این کاوشگر به مقصد نهایی خود در مریخ رسید.

شش ماه پیش کاوشگر این‌سایت سفری را آغاز کرد که می‌تواند در آینده تمدن بشری بسیار سرنوشت ساز باشد. این کاوشگر اکنون یکی از نقاط عطف خود را پشت سر گذاشت و با موفقیت بر روی سطح مریخ فرود آمد. 

‌‌به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Futurism ، در پنجم ماه می سال جاری (۱۵ اردیبهشت ۹۷) سازمان فضایی ناسا مریخ‌نشین «این‌سایت» (InSight) را از پایگاه نیروی هوایی واندربرگ در کالیفرنیا توسط موشک اتلس ۵ با موفقیت به سوی سیاره سرخ پرتاب کرد. دوشنبه هفته جاری پس از پشت سر گذاشتن «هفت دقیقه وحشت» این کاوشگر به مقصد نهایی خود در مریخ رسید.

«دشت بهشت» یا «ایلیزیوم پلنیتیا» (Elysium Planitia) یک دشت مسطح در نزدیکی خط استوای مریخ است که این کاوشگر در آن فرود آمده است. سطح‌نشین این‌سایت در طول دو سال آینده تحقیقات علمی خود را با تمرکز بر لایه‌های درونی سیاره مریخ دنبال خواهد کرد. ایلیزیوم پلنیتیا دومین منطقه آتشفشانی بزرگ مریخ به شمار می‌رود.

کاوشگر این‌سایت دقیقا چه هدفی را دنبال می‌کند؟

این کاوشگر ۷۰۰ کیلوگرمی دارای ۶.۱ در ۲ در ۱.۴ متر ابعاد است و نیروی خود را از یک باتری خورشیدی تامین می‌کند. این‌سایت ظرفیت حمل ۵۰ کیلوگرم بار مفید را دارد و این بار شامل تجهیزات علمی (لرزه‌سنج)، جعبه حسگر بار، دوربین‌ها، سامانه نصب تجهیزات، و پس‌بازتابگر لیزری می‌باشد. این کاوشگر توسط کمپانی لاکهید مارتین توسعه داده شده است و رهبری ماموریت آن را آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا عهده دار است.

این‌سایت یک کاوشگر رباتیک سطح نشین است که در اردیبهشت‌ ماه سال جاری به سوی سیاره سرخ پرتاب شد و قرار است تا برای نخستین بار یک نقشه درونی از سیاره مریخ تهیه کند. سطح‌نشین این‌سایت این قابلیت را دارد که تا عمق ۵ متری سطح مریخ نفوذ کند. به علاوه ارسال امواج رادیویی لرزه‌نگار و مغناطیس سنج از دیگر فعالیت‌هایی است که از این کاوشگر انتظار داریم. 

تصویر زیر نخستین نمایی است که مریخ‌نشین این‌سایت از سطح مریخ مخابره کرده است. به دلیل تمیز نبودن لنز دوربین جزئیات قابل ذکری در تصویر مشاهده نمی‌شود. انتظار می‌رود با ادامه ماموریت تصاویری با کیفیت‌های مطلوب‌تری به زمین ارسال شود. 

مریخ‌نشین «این‌سایت» تلاش خواهد کرد تا اطلاعات ارزشمندی در مورد چگونگی شکل‌گیری سنگ‌های سیاه‌ای در منظومه شمسی در اختیار ما قرار دهد. با استفاده از این اطلاعات احتمالا ما روزی قادر خواهیم بود سیاره سرخِ مریخ را از نزدیک ملاقات کنیم و یا بتوانیم ادامه حیات تمدن خود را در آنجا پیگیری کنیم. 

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 73252

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب