اختراعی که همه را شگفت زده کرد:

عصای هوشمندی که به افراد نابینا کمک می‌کند بوسیله صدا آن را بیایند

جوان مخترع بوشهری، که موفق شد، یک عصای «هوشمند» ویژه نابینان که به آنها در انجام کارهای روزانه کمک می‌کند که بدون نیاز به همراه، کارهای روزمره خود را انجام دهند، اختراع کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ محمد دهقانی، جوان مخترع بوشهری، که موفق شد، یک عصای «هوشمند» ویژه  نابینان که به آنها در انجام کارهای روزانه کمک می‌کندکه بدون نیاز به همراه کارهای روزمره خود را انجام دهند، اختراع کند.

وی با توجه به فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی خود به صورت تخصصی، پس از دو سال تلاش و کوشش مجدانه و برنامه‌ریزی شده توانست در سال 1393 محصولی را به مرحله طراحی و ساخت برساند که با غلبه بر کشور‌های ابر قدرت دنیا و با تاییدیه سازمان‌های مختلف علمی، عنوان جدید‌ترین و پیشرفته‌ترین عصای هوشمند نابینایان را در جهان به کشور عزیزش جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهد و نام خود را در سازمان ثبت اختراعات به عنوان مخترع به ثبت برساند.

 

خودتان را معرفی فرمایید؟

محمد دهقانی، متولد استان بوشهر هستم پانزده ساله بودم که پدرم در کارخانه نساجی بازنشسته شد و سپس به روستای«حسین آباد» بخش «خشت» که زادگاه پدرم بود آمدیم و دیپلم رشته ریاضی و فیزیک دارم و تا پایه پیش دانشگاهی را با معدل های بالا گذرانده و  به سبب آشنای‌ام با حوزه علمیه توسط امام جمعه خشت و عمویم، بعد از این دوره علاقه مند به حوزه علمیه شدم و با ثبت نام، ادامه تحصیلاتم را ترجیح دادم در حوزه بگذرانم و در حال حاضر در شهر برازجان سکونت دارم.

درباره اختراع خود بیشتر توضیح دهید؟

اختراع من یک عصای «هوشمند» ویژه نابینان است و می‌تواند، نابینایان را در انجام کارهای روزانه کمک کند و در انجام فعالیت‌های روزمره خود نیازی به همراه نداشته باشند، این دستگاه از یک عصای فلزی معمولی و سه حسگر  و چند برد با قابلیت استفاده از نرم افزارهایی با فرمت آندروید تشکیل شده است.

این عصا چه قابلیت‌هایی دارد؟

یکی از قابلیت‌هایی که این عصا دارد این است که می‌تواند اشیاء و موانع را تا فاصله 100 سانتی متری از هر جهت تشخیص دهد و جهت قرار گرفتن اشیا و همچنین فاصله شی تا عصا را بیان کند و کار بر می‌تواند صداهای دلخواه خود را ضبط کرده و بر حافظه عصا ذخیره کند تا در صورت مواجه شدن با اشیاء، صدای مورد نظر پخش شود. کاربر این عصا همچنین می‌تواند در مکان‌های شلوغ، فاصله تشخیص پایین تری را برای عصا مشخص کند که طبق تحقیقات صورت گرفته، بهترین حالت باید تشخیص اشیاء تا فاصله 50 سانتی متری باشد. این عصا همچنین قابلیت های جانبی مثل شنیدن صوت از طریق هندزفری یا بلندگوی تعبیه شده نیز وجود دارد.

تعبیه ماساژور با استفاده از یک دینام لرزشی از دیگر قابلیت‌های این عصا است که از خستگی دست ناشی از گرفتن عصا جلوگیری می‌کند و با توجه به قوانین پزشکی که در آن رعایت شده نابینا می‌تواند سایر نقاط بدن خود را ماساژ دهد که در این صورت ماهیچه‌های بدن، به انبساط و انقباض در آمده لذا گردش خون در بدن افزایش می‌یابد و در نتیجه تا حدودی از بروز آلزایمر برای سالخوردگان جلوگیری می‌کند.

روی عصای مورد نظر محلی برای کارت پرداخت شهروندی نیز تعبیه شده است که نابینا پس از استفاده از سرویس های شهری (اتوبوس و ...)  می‌تواند با نزدیک کردن عصا به دستگاه به راحتی هزینه مسیر را حساب کند.

تغذیه این عصا چطور تامین می‌شود؟

تغذیه این عصا از یک باطری گرفته می‌شود که با برق خانگی قابل شارژ مجدد است که در این بخش، هنگام کاهش شارژ باطری و همچنین شارژ شدن کامل باطری از طریق صوت نابینا را مطلع می‌سازد، نابینا همچنین می‌تواند با استفاده از کلید تعبیه شده، از درصد میزان شارژ باطری نیز مطلع شود.

کلیه مدارها روی عصا تعبیه شده است و به وسیله کابل با هم در ارتباط هستند و برای ارتباط از امکاناتی مثل بلوتوث و ... استفاده نشده است تا مضرات دستگاه برای فرد نابینا وجود نداشته باشد و این خود باعث شده است تا نیروی الکتریکی کمتری از باطری مصرف شود. استفاده از شبرنگ بر روی عصا که  از ایجاد حوادث ناگهانی در شب جلوگیری می کند از ویژگی های این طرح است.

چه قابلیت ویژه‌ای این عصا داراست؟

این عصا طوری طراحی شده که پس از جدا شدن عصا از دست نابینا پس از گذشت 30 ثانیه عصا آژیر می‌کشد تا در صورت گم کردن عصا فرد نابینا از طریق صدا عصا را پیدا کند و اگر عصا پس از گذشت 60 ثانیه به دست نابینا نرسید، عصا فرض را بر ایجاد حادثه برای فرد نابینا می گذارد و موقعیت مکانی خود را از طریق گوگل سرویس به دو شماره که قبلا در آن ذخیره شده ارسال می کند .

به دلیل قرار گرفتن سیم کارت، همه وابستگان می‌توانند با شخص نابینا تماس بگیرند اما به دلیل این که نابینا نمی‌تواند تشخیص دهد که چه کسی با وی تماس گرفته لذا با ضبط صدا  و قرار دادن آن برای هر یک از مخاطبان ، نابینا می‌تواند در هنگام تماس‌های دریافتی، نام اشخاص را بشنود و همچنین با توجه به دکمه‌ایی که بر روی عصا تعبیه شده نابینا می تواند با شخصی که قبلا شماره وی را ذخیره کرده تماس بگیرد.

ویژگی برتر این عصا این است که اسکناس‌های  1000تا 10000 تومانی را با قرار دادن در محلی که روی عصا تعبیه شده شناسایی و برای نابینا اعلام می‌کند که از بروز کلاه‌برداری در حین خرید جلوگیری می کند. با وارد کردن نام شهر خود، عصا به صورت هوشمند اذان می‌گوید و نابینا را هنگام نماز مطلع می‌سازد. 

در این عصا  با تکان دادن دست نزد سنسور، عصا پخش موسیقی را فعال می‌کند و با دو بار تکان دادن دست موسیقی بعدی پخش می‌شود و با سه بار تکان دادن موسیقی قبلی پخش می‌شود و در نهایت با چهار بار تکان دادن دست پخش موسیقی متوقف می‌شود.

 

 

تاکنون به چه موفقیت‌هایی دست یافته اید؟

در سال 1394 در اجتماع مخترعین کشور در شهر اهواز به عنوان مخترع برتر کشوری معرفی شدم و در زمینه تحصیلات، پیش دانشگاهی رشته ریاضی و فیزیک را گدراندم و بعد از آن برای آموزشی تعالیم و مبانی اسلامی به حوزه علمیه برای ادامه تحصیل رفتم و در آنجا نیز با کسب معدل 19.45 به عنوان طلبه برتر معرفی شدم و در سال 1395 با برگزیده شدن مقاله در جشنواره علامه حلّی (ره) به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر معرفی شدم.

برای تامین هزینه‌ها از چه بخشی کمک گرفتید؟

یادم است تحقیقات را که شروع کردم برای تامین نیازهای مالی این طرح در بوشهر قول مساعدت‌هایی گرفتم ولی به مرحله دریافت هزینه که شد کمک نکردند و مجبور شدم برای حمایت به مراکزی که در شیراز وجود دارند بروم اما در شیراز هم قول مساعدت دادند ولی وقتی فهمیدند دانش اموز هستم به احتمال اینکه هزینه هایشان هدر می‌رود، آنها هم بدقولی کردند بنابراین مجبور شدم از پدرم و برادرم کمک بگیرم.آنها هم قبول کردند و بلافاصله با کمک یک مشاور الکترونیک در تهران که البته هزینه می گرفت و مشاوره می داد، ساخت عصا را شروع کردم و دقیقا طرح در اوایل 92 به اتمام رسید و در تیرماه همان سال اقدام به ثبت طرح نمودم.

برای ثبت اختراع با مشکل خاصی روبرو نشدید؟

از آنجایی که طرح‌های مشابهی در داخل کشور وجود داشت، سازمان ثبت اختراعات شروع به تحقیات نمود و بعد از مشخص شدن تمایزات متعدد طرح با طرح‌های مشابه، اختراع ما را معتبر و فاقد مشابه در کشور بیان کردند و بعد خود اداره ثبت اختراع، نامه ای به سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور فرستاد و از آنها خواست تا تحقیقات لازم را درباره جدید بودن و تازگی و نوآوری داشتن و ابتکاری بودن نسبت به توانایی های یک دانش آموز، در سطح جهان انجام دهند .

در بهمن 92 پاسخ  این سازمان که البته زیر نظر وزارت علوم است، مبنی بر جدید بودن و تازگی داشتن در سطح جهان، طرح ما را به دلیل وجود دو مورد مشابه در کشور چین  تائید نکرد اما به بیان این اداره  این طرح قابلیت صنعتی شدن را داشت و در حال حاضر طرح ارائه شده به عنوان اولین و برترین طرح جهان است و یک ایرانی صاحب امتیاز اختراع عصای هوشمند نابینایان است.

برای انجام این پروژه چه مقدار هزینه کردید؟

از اول طرح تا حالا با احتساب همه‌ی هزینه‌ها از جمله خرید کتاب و هزینه‌های مشاوره و رفت و برگشت به تهران و مراکز استان فارس و بوشهر برای کسب حمایت و ... ، بین هفت تا  ده میلیون هزینه کردم.

تاکنون موفق به دریافت چه مدارکی شده‌اید؟

در سال 1395 توانستم آموزش های فوق تخصصی را از کشور‌های خارجی و پیشرفته دنیا مدرک بین المللی دریافت کنم از جمله :

دریافت گواهینامه مدیریت استراتژیک از QAL انگلستان

دریافت گواهینامه مدیریت توسعه سازمانی از ANCCP ایتالیا

دریافت گواهینامه مدیریت مالی از WTG اتحادیه اروپا

دریافت گواهینامه مدیریت کارآفرینی از ICS کانادا

دریافت گواهینامه مدیریت بازاریابی و فروش از OXfOrd Cert انگلستان

برای جوانانی که قصد دارند در این راه گام بردارند چه توصیه ای دارید؟

توصیه‌ای که به جوانان دارم همان توصیه مقام معظم رهبری است که می‌فرمایند:

« جوانان عزیز!‌ دشمن روی شما سرمایه‌گذاری‌‌های زیادی می‌کند، حواستان جمع باشد، عده‌ای را به بی‌تفاوتی می‌کشاند و عده‌ای را دلسرد و مایوس می‌کند.یاس، بزرگ‌‌ترین آفت جوان است. جوان‌ها بدانند که متاسفانه یاس به روح جوان زودتر راه پیدا می‌کند، همچنان که امید این‌گونه است. در مقابل یاسی که دشمن می‌‌خواهد به جوان‌ها تلقین و تزریق کند ، خودتان را مصونیت بدهید.»

 

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 73270

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
الیاس
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹:۴۱

سلام یه اختراعی انجام دادم برای نابیناه ولی خیلی فرق می کنه با مال شما الیاس 09033293116

اشتراک گذاری مطالب