مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان تهران خبر داد:

راه اندازی اولین مرکز ملی فناوری اوزون به همت متخصصین تهرانی/بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان محروم در قالب طرح شهید ثامنی راد

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان تهران از راه اندازی اولین مرکز فناوری اوزون به همت متخصصین استان تهران خبر داد و گفت: بسیج علمی در عرصه فناوری در آستانه چهل سالگی نقش اساسی ایفا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ هادی حفیظی مسئول بسیج علمی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ما به مناسبت هفته بسیج اظهار کرد: امروز در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم و بسیج به عنوان ثمره درخشان این انقلاب هر روز بارورتر و کارآمدتر از پیش در صراط مستقیم انقلاب در حرکت است.

حفیظی اضافه کرد: بسیج شجره طیبه ای است که امام خمینی رضوان الله علیه بذر آن را در بستر انقلاب کاشت و امروز شاهد گسترش فرهنگ بسیجی در نقاط مختلف جهان هستیم و علاوه بر گسترش طنین آزادگی و کرامت در عالم صدور این تفکر اسلامی و انسانی لرزه بر اندام مستکبرین و ظالمین می اندازد.

این مسئول خاطر نشان نمود: چهل سال است که بسیج در بحران ها و چالش های مختلف نظام و انقلاب با اقتدار و صلابت در عرصه های مختلف، کارایی و اثربخشی خود را به نمایش گذاشته است و امروز در حوزه امنیتی و دفاعی، سازندگی، محرومیت زدایی، فرهنگی و جهاد علمی کارنامه درخشانی در دست دارد.

وی اضافه کرد: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری به عنوان متولی تخصصی مباحث علمی و فناوری در بسیج با رویکرد حمایت از نخبگان و سرمایه های علمی کشور و کمک به ارتقاء سرعت رشد علمی فعالیت میکند.

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان مازندران یادآور شد:مرکز حمایت از مخترعین در این سازمان رسالت شناسایی، هدایت و حمایت از مخترعین و نخبگان را برعهده دارد که علاوه بر اعطاء کمک های مالی، امکانات و فضای کارگاهی و آزمایشگاهی، خدمات و تسهیلات مختلفی را در اختیار جامعه علمی کشور قرار میدهد. در حال حاضر در سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان تهران با بیش از 500 مخترع و نخبه در ارتباط هستیم و این آمار رو به افزایش است. این آمار نشان می دهد ما در کشور ظرفیت و سرمایه قابل توجه و ارزشمندی به عنوان جامعه نخبگانی و استعداد برتر داریم که مایه مباهات و افتخار است. البته این وضعیت وظیفه مسئولین را در قبال این سرمایه دو چندان میکند.

وی ادامه داد:متاسفانه در حال حاضر در کشور شاهد آشفتگی و کمبودهای جدی در حوزه مخترعین و نخبگان هستیم و در صورت استمرار این وضعیت خسارت های جبران ناپذیری متوجه کشور خواهد بود که امیدواریم با همت مضاعف مسئولین علی الخصوص معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات هدفمند وموثری را در این خصوص شاهد باشیم.

حفیظی یادآور شد: دستگاه ها و ارگانهای مختلفی در کشور در زمینه مسائل علمی، پژوهشی و فناوری فعالیت میکنند در حالی که اکثر این مجموعه ها به صورت از هم گسسته و بی ارتباط با هم بوده و در بسیاری از موارد موازی کاری و اتلاف منابع در این سازمان ها به چشم میخورد.

وی ادامه داد:سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تنها نهادی است که کمک های مالی بلاعوض برای حمایت از طرح ها و ایده های دانش بنیان ارائه میدهد.

این مسئول خاطر نشان کرد:عرصه فعالیت دیگر سازمان پایگاه های علمی است که علاوه بر ارائه خدمات علمی و آموزشی به عموم مردم بستری برای شناسایی و تربیت استعدادهای برتر علمی می باشد. حدود 20 پایگاه علمی در سطح استان تهران به صورت تخصصی مشغول فعالیت است.

وی ادامه داد:مدتی است که در برخی از مناطق محروم استان در قالب طرح شهید ثامنی راد دانش آموزان برتر که با مشکلات مالی برای ادامه تحصیل مواجه هستند را بورسیه تحصیلی کرده و خدمات آموزشی، مشاوره ای و تحصیلی ویژه دریافت میکنند. این طرح در بلند مدت برکات فراوانی در مناطق روستایی و محروم کشور خواهد داشت.

حفیظی اضافه کرد:خانه نخبگان بسیج که متشکل از اساتید، نخبگان و صاحب نظران سطح استان می باشد مجموعه ای است که در زمینه بررسی و احصاء مسائل و مشکلات در سطح شهرستان ها و استان فعالیت میکنند و در نهایت به عنوان هیئت اندیشه ورز تخصصی راهکارها و راه حل های عملیاتی برای رفع مشکلات را در اختیار دستگاه های مختلف قرار میدهد. با عنایت به فرمان مقام معظم رهبری مدظله العالی بررسی و تکمیل سند اسلامی و ایرانی پیشرفت در دستور کار این مجموعه قرار دارد.

.وی یادآور شد: از عرصه های دیگر فعالیت سازمان، مراکز رشد و خلاقیت بسیج و مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی است که بستری مناسب برای حمایت از مخترعین را فراهم می‌کند

این مسئول در انتها یادآور شد:امروز در استان تهران اولین مرکز ملی اوزون با تکیه بر ظرفیت متخصصین داخلی راه اندازی شده است و محصولات این مرکز علاوه بر تامین نیازهای کشور به برخی کشورهای منطقه نیز صادر میگردد. فناوری اوزون صنعتی نو و موثر در پیشگیری و درمان سرطان بوده و در حوزه های مختلف صنعتی و بهداشتی کاربردهای فراوانی دارد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳:۵۸

شناسه خبر: 73282

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب