معاون وزارت بهداشت عنوان کرد:

جان باختن یک سوم از بیماران ایدزی به دلیل بیماری سل/ بیش از یک میلیون تست سریع تشخیص ایدز در کشور انجام شد

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی گفت: یک سوم از بیماران مبتلا به عفونت ایدز به دلیل بیماری سل جان خود را از دست می دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، با حضور جمعی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی و اساتید دانشگاه ها همایش روز جهانی ایدز که در سالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت برگزار شد.

در این برنامه دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی حضور داشت و سخنانی را در ارتباط با بیماری ایدز بیان کرد.

ابتلای یک میلیون و 800 هزار نفر از مردم جهان به ایدز

وی در این همایش اظهار کرد: مهمترین نکته ای که در پوشش همگانی سلامت (PHC) یاد گرفته ایم این است که آموزش و اطلاع رسانی عاملی برای پیشگیری از بیماری ها به ویژه بیماری های عفونی و ایدز خواهد بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی در ادامه بیان کرد: از ابتدای تشخیص عفونت ایدز تا کنون 35 میلیون نفر در دنیا بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و در حال حاضر حدود 37 میلیون نفر در جهان نیز به این عفونت، مبتلا هستند.

وی با اشاره به ابتلای یک میلیون و 800 هزار نفر از مردم جهان در سال 2017 به عفونت ایدز خاطرنشان کرد: تخمین زده می شود که در سال 2017 حدود 940 هزار نفر در دنیا بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده باشند.

دکتر رئیسی تاکید کرد: 47 درصد از مبتلایان به عفونت ایدز از میان آسیب پذیرترین گروه ها یعنی زنان تن فروش، معتادان تزریقی، مردانی که با همجنس خود تماس جنسی داشته اند و زندانیان بوده است، بنابراین برای پیشگیری از عفونت ایدز باید به این گروه ها توجه ویژه ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 75 درصد از مبتلایان به ایدز از بیماری خود آگاه هستند، عنوان کرد: در حال حاضر در جهان 21 میلیون و 700 هزار نفر از مبتلایان به عفونت ایدز، تحت درمان قرار دارند که 52 درصد از بالغین، 80 درصد از مادران باردار و 42 درصد از کودکان مبتلا به این عفونت، تحت درمان هستند.

حدود 60 هزار در کشور مبتلا به عفونت ایدز هستند

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این مطلب که میزان ابتلا به ایدز و مرگ ناشی از این بیماری در سطح دنیا از سال 2000 تا 2017 حدود 36 درصد کاهش یافته است، گفت: اما این موفقیت در تمام مناطق جهان نبوده بلکه ابتلا به ایدز در مناطقی مانند خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپای شرقی و آسیای میانه نه تنها کاهش نداشته بلکه با سرعت زیاد در حال گسترش خواهد بود.

به گفته وی، نقش اطلاع رسانی و برداشتن انگ از بیماری ایدز در کاهش ابتلا به عفونت ایدز در برخی از مناطق موفق جهان، ویژه بوده و در کشور نیز باید با کمک رسانه ها انگ این بیماری، برداشته شود.

دکتر رئیسی در همین ارتباط توضیح داد: تخمین زده می شود که حدود 60 هزار در کشور مبتلا به عفونت ایدز هستند، اما در حال حاضر کمتر از نیمی از آنها شناسایی شده اند و حدود 15 هزار نفر از آنها تحت مراقبت قرار دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از اقدامات مهم وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از ابتلا به ایدز را توسعه و افزایش مراکز انجام دهنده تست تشخیص سریع ایدز اعلام کرد و یادآور شد: این مراکز از 2000 مرکز در ابتدای سال 96 به 8271 مرکز در ابتدای سال 97 افزایش یافته اند.

وی با اشاره به این نکته که افزایش دسترسی مردم به انجام تست های تشخیص ایدز به صورت جدی در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است، اضافه کرد: همکاری های وزارت بهداشت با ستاد کشوری مبارزه با مواد مخدر تقویت شد.

دریافت پاداش با معرفی افراد مبتلا به ایدز

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: ظرف 6 ماه تا یک سال آینده اتفاقات بسیار خوبی در کشور رخ خواهد داد و تصور اینکه برای پیشگیری از ایدز باید به سراغ معتادان تزریقی برویم، خوب است، اما با توجه به مصوبه ارزشمند ستاد کشوری مبارزه با مواد مخدر، افرادی که رفتارهای پر خطر دارند، با انجام مشاوره و رعایت حرمانگی در بیش از 7 هزار مراکز درمان سوء مصرف مواد (MMT) تحت پوشش کنترل ایدز قرار می گیرند.

وی تاکید کرد: افرادی که مواد مخدر صنعتی و شیشه مصرف می کنند، بیشتر دچار رفتارهای پرخطر می شوند که باید آنها نیز تحت پوشش قرار گیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این نکته که از روند بیماریابی ایدز در کشور رضایت بالایی نداریم، تصریح کرد: امسال، گروه های هدف ما برای شناسایی و ثبت ایدز در کشور شامل گروه های مراجعه کننده به مراکز درمان سوء مصرف مواد، مادران باردار، زندانیان و افرادی هستند که داوطلبانه از داروخانه ها تست های تشخیص ایدز را دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه بنا داریم تا افرادی که موارد جدید ایدز را معرفی می کنند، پاداش بگیرند، یادآور شد: همچنین در سال جاری برای اولین بار، تحت پروتکل های مشخص شده، تشت شخصی و سریع تشخیص ایدز را در داروخانه ها عرضه می کنیم که این تست ها شامل کاتالوگ و مواردی از مشاوره است.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: سالانه یک میلیون و 500 هزار مادر باردار در کشور داریم و این افراد از گروه های هدف برای پیشگیری از ایدز هستند چون جلوگیری از انتقال ایدز به کودکان، کار بسیار ارزشمند و بزرگی است.

وی اضافه کرد: در این زمینه مطالعه ای تحت عنوان "PMCTC" از سال 1393 در 16 دانشگاه علوم پزشکی و از سال 1396در تمامی دانشگاه ها و مناطق حاشیه شهرها انجام شد که نتایج بسیار ارزشمندی به همراه داشت.

افزایش 152 درصدی تست ایدز در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در قالب این برنامه، بیش از 576 هزار مادر باردار به مراکز مراقبت های بارداری مراجعه کردند که از این میان 113 مورد مثبت عفونت ایدز شناسایی شد و خوشبختانه 111 مورد از انتقال عفونت ایدز به کودکان جلوگیری شد که این بسیار ارزشمند و برای نظام سلامت، افتخارآفرین است.

وی با یادآوری این نکته که در سال گذشته بیش از یک میلیون تست سریع تشخیص ایدز در کشور انجام شد، اظهار کرد: این تست ها نسبت به سال 1395 حدود 152 درصد افزایش داشت.

دکتر رئیسی عنوان کرد: درصد این تست ها در بین زنان باردار 42 درصد، در بین مصرف کنندگان مواد مخدر 6.6 درصد و در بین زندانیان 11 درصد بوده است البته ایدز، درمان قطعی ندارد، اما اگر به موقع تشخیص داده و دارو مصرف شود، فرد مبتلا می تواند به زندگی خود ادامه دهد و با اطلاعی که از بیماری خود پیدا می کند می تواند از انتقال آن به دیگران، پیشگیری کند.

وی از ارتقای ثبت و پیگیری پرونده بیماری ایدز به عنوان یکی از اقدامات وزارت بهداشت یاد کرد و ادامه داد: بیش از 86 درصد از افرادی که به مراکز مشاوره مراجعه می کنند، تحت درمان قرار گرفته اند. البته روند تشخیص ایدز در کشور از 32 درصد در سال 90 به 41 درصد در شهریورماه امسال افزایش پیدا کرد که این روند چندان راضی کننده نیست و باید تقویت شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: یک سوم از بیماران مبتلا به عفونت ایدز به دلیل بیماری سل جان خود را از دست می دهند.

دکتر رئیسی با اشاره به این مطلب که هر بیماری که ابتلا به عفونت ایدز باشد به صورت رایگان تحت پوشش مراقبت ها و درمان سل قرار می گیرد، تاکید کرد: مهمترین راه پیشگیری از عفونت ایدز این است که قبل از نوزادان، باید به سراغ مادران باردار برویم تا تحت درمان قرار گیرند و انتقال بیماری به نوزادان پس از تولد، انجام نشود چون خدا به نوزاد فرصت زندگی داده و اینکه از بدو تولد مبتلا به این عفونت شود، ظلم بزرگی است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳:۴۶

شناسه خبر: 74350

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب