معاون اجتماعی وزارت بهداشت خبر داد

تصویب سند برنامه ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی کشور

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تصویب سند برنامه ارتقای فرهنگ سلامت در جلسه ۷۰۷ شورای فرهنگ عمومی کشور، خبر داد و گفت: این سند با ۵ هدف کلی، ۵ راهبرد و ۲۶ اقدام ملی تصویب و جهت اجرا با امضای وزیر ارشاد به ۶۰ دستگاه دولتی و سازمان و نهاد عمومی کشور ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، یکصدمین جلسه شورای فرهنگ سلامت و اولین جلسه کارگروه ملی ارتقای سلامت با حضور سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ‏معاونین در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه دکتر سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برگزاری 99 جلسه شورای فرهنگ سلامت اظهار کرد: شورای فرهنگی وزارت بهداشت در سال 1393 به دستور وزیر بهداشت به منظور فراهم شدن مشارکت اصحاب هنر، فرهنگ و سلامت، مقدمات همکاری درون و بین بخشی گسترده برای ارتقای فرهنگ سلامت در کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

تدوین برنامه های جامع آموزش سلامت همگانی

وی به اصل سه بند ۲ قانون اساسی، مبنی بر بالا بردن سطح آگاهی های عمومی با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی اشاره کرد و گفت: افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقای سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان های مرتبط، از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درخصوص سیاست های کلی سلامت است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هدف از تشکیل شورای فرهنگی و هنری سلامت در وزارت بهداشت را تدوین برنامه های جامع آموزش سلامت همگانی و استفاده از ظرفیت هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ در جهت تولید محتوای فرهنگی و هنری در حوزه سلامت و بهداشت اعلام کرد و گفت: افزایش سواد سلامت، برنامه جامع آموزش سلامت همگانی، نیازسنجی سلامت و تولید رسانه های آموزش سلامت از دیگر اهداف تشکیل شورای فرهنگ سلامت است.

دکتر ایازی در ادامه خاطرنشان کرد: تا کنون ۹۹ جلسه شورای فرهنگ سلامت با ۶۰۰ مصوبه با حضور ۲۰ نفر از اعضای شورا تشکیل شده است.

وی تولیدات دیداری و شنیداری از جمله فیلم، سریال و مستند را از جمله اقدامات شورای فرهنگ سلامت برشمرد و در همین ارتباط توضیح داد: انتشارات، جشنواره ها و همایش ها، کمپین ها، فناوری و فضای مجازی از اهم مصوبات و فعالیت های انجام گرفته شورای فرهنگ سلامت است.

طراحی و اجرای ۵۷ پویش ملی آموزش سلامت

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انعقاد تفاهم نامه ارتقای فرهنگ سلامت بین وزرای بهداشت و ارشاد، تصویب و مدیریت تقویم فرهنگی وزارت بهداشت، پشتیبانی فرهنگی برنامه ملی خودمراقبتی با تربیت بیش از ۶ میلیون سفیر سلامت خانوار، دانشجو و دانش آموز را از اقدامات جلسات شورای فرهنگی وزارت بهداشت عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: طراحی و اجرای ۵۷ پویش ملی آموزش سلامت، تصویب سند برنامه ارتقای فرهنگ سلامت و تشکیل کارگروه ملی ارتقای فرهنگ سلامت و کارگروه های استانی آن ذیل شورای فرهنگ عمومی کشور و هماهنگی بین بخشی برای اجرای ۲۶ برنامه کلان اقدام بین بخشی برای ارتقای فرهنگ سلامت با همکاری ۶۲ دستگاه دولتی، لشگری، نهادهای فرهنگی و سازمان های مذهبی را از دیگر اقدامات ۹۹ جلسه شورای فرهنگی وزارت بهداشت می توان نام برد.

دکتر ایازی از تصویب سند برنامه ارتقای فرهنگ سلامت در جلسه ۷۰۷ شورای فرهنگ عمومی کشور، خبر داد و بیان کرد: این سند با ۵ هدف کلی، ۵ راهبرد و ۲۶ اقدام ملی تصویب و جهت اجرا با امضای وزیر ارشاد به ۶۰ دستگاه دولتی و سازمان و نهاد عمومی کشور ابلاغ شد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: بر اساس این سند، کارگروه ملی ارتقای فرهنگ سلامت به عنوان کارگروه ناظر بر اجرای این سند، در سطوح ملی و استانی ذیل شورای فرهنگ عمومی کشور و به ریاست معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 74366

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب